Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie stanął na ziemi nielegalnie przejętej przez pełnomocników rodziny żydowskiej. Po latach o prawdę, a także prawo do ziemi upomniała się spadkobierczyni dawnych właścicieli. Sąd przyznał jej rację.
- Ważne, żeby w mieście przybywało ogrodzeń ażurowych, niskich albo żywopłotów. Rozmowa z Januszem Sepiołem, architektem, byłym senatorem.
Hedva Ser sama wybrała, gdzie staną jej dzieła - na Bulwarach Wiślanych u wylotu al. Daszyńskiego. - Przypomina to casus Mitoraja. Urzędnicy mogli zapytać mieszkańców, czy życzą sobie rzeźb w tym miejscu - uważają aktywiści ze stowarzyszenia...
Ekolodzy robią inwentaryzację zieleni, która porasta dawny kemping motelu Krak. Chcą, by powstał tam park, ale miasto woli jednak działki sprzedać.
Formalności, trudne decyzje, olbrzymie wydatki, ale też... satysfakcja - tak wygląda droga do swojego mieszkania. Przed decyzją, warto więc wiedzieć jak najwięcej o tym, co nas czeka.
Rattanowe, drewniane, wiklinowe, stalowe - wybór mebli ogrodowych jest naprawdę duży. Przed zakupem pomyślmy jednak nie tylko o ich estetyce, ale przede wszystkim funkcjonalności.
Zdaniem pośredników ceny mieszkań w Krakowie ustabilizowały się. Nadal najtaniej kupić można w Nowej Hucie, a najdrożej w Śródmieściu, gdzie ceny przekraczają nawet 10 tys. zł za m kw.
Eksperci radzą urzędnikom jak uzupełnić wodę w Stawie Płaszowski. Chcą skierować do niego np. deszczówkę spływającą z dachu Tandety. Apelują, by chronić bogatą faunę i florę powołując tzw. ?użytek ekologiczny?.
Po raz drugi zapraszamy krakowian do wspólnej niedzielnej zabawy na Plantach. W najbliższą niedzielę 22 maja czekają na Was (od godz. 10 do 19) koncerty, warsztaty, konkurencje sportowe z przymrużeniem oka oraz tematyczne spacery z przewodnikami. Do...
Jeszcze zanim powstały, już budziły wśród krakowian kontrowersje co do formy albo ich lokalizacji. Dziś pomniki na Plantach tworzą jedną z najpiękniejszych galerii rzeźb w Krakowie.
Krakowskie Muzeum Archeologiczne ma już 166 lat i pokaźną kolekcję cennych zabytków. Jeszcze dłuższą historią pochwalić się może sam gmach, który kiedyś mieścił kościół, klasztor i... więzienie.
Któremu drzewu kłaniał się perski król Kserkses? Skąd bierze się symbolika dębów, jesionów i platanów? W końcu, co podczas spaceru po Plantach można zjeść?
Kiedy na Planty wrócą plantowi? Czy w stawie znów pływać będą łabędzie? W jaki sposób ucywilizować dokarmianie ptaków? Kto będzie grywał w altanie? Rozmowa z Piotrem Kempfem, dyrektorem Zarządu Zieleni Miejskiej.
Na nieco ponad miesiąc przed wejściem w życie przepisów o parku kulturowym przy słynnych Krupówkach, na głównej zakopiańskiej ulicy rozgorzał nowy konflikt architektoniczny.
- Muzeum pęka w szwach. Potrzebujemy więcej miejsca na ekspozycję - tłumaczy wojewódzki konserwator zabytków. Właśnie opiniuje pomysły na zorganizowanie przestrzeni wokół Starej Synagogi. Rozmowa z Janem Janczykowskim, wojewódzkim konserwatorem...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.