Archiwum Narodowe w Krakowie
1 z 18
Widok z Krzemionek
Panorama Krakowa i Podgórza z Krzemionek, spod nieistniejącego już fortu. 1896 r. Fot. Zakład Fotograficzny Ignacego Kriegera.
Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór fotograficzny, sygn. A-V-760.
Panorama Krakowa i Podgórza z wysokości Parku Bednarskiego. Rok 1910. Widoczne są tu m.in. koszary - związane z postacią por. Antoniego Stawarza i wyzwoleniem Krakowa spod władzy zaborców w 1918 roku (więcej o tych wydarzeniach - w serwisie www.stawarz.podgorze.pl. Obecnie w ich miejscu znajduje się Plac Niepodległości.
Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór fotograficzny, sygn. AII397.
Archiwum Narodowe w Krakowie
2 z 18
Most Podgórski
Widok na Podgórze i Most Franciszka Józefa (Podgórski). Koniec XIX w. Obecnie w tym miejscu brzegi łączy Kładka Ojca Bernatka. Fot. Zakład Fotograficzny Ignacego Kriegera.
Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór tek ikonograficznych i fotograficznych, sygn. MI-9b-366.
Archiwum Narodowe w Krakowie
3 z 18
Most Podgórski
1911 r. Most Podgórski (właściwie Franciszka Józefa). Most został ukończony w 1850 r., rozebrano go w 1925 r. W jego miejsce postawiono tymczasową kładkę, która dotrwała do 1936 r. Obecnie możemy tutaj pokonać rzekę przez Kładkę Ojca Bernatka.
Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór fotograficzny, sygn. A-II-342.
Archiwum Narodowe w Krakowie
4 z 18
Melsztyn na Wiśle
Widok na Podgórze od strony Kazimierza i Most Podgórski. Przy brzegu widoczny bocznokołowiec Melsztyn. 1911 r.
Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór fotograficzny, sygn. A-II-821.
Archiwum Narodowe w Krakowie
5 z 18
Elektrownia i młyny
Widok na Podgórze od strony Kazimierza. Widoczna m.in. elektrownia w Podgórzu (obecnie mieści się tam Cricoteka) oraz nieistniejące już młyny Maurycego Barucha. Ok. 1908/09 r.
Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór fotograficzny, sygn. A-IV-729.
Archiwum Narodowe w Krakowie
6 z 18
Hala Targowa
Nieistniejąca już Hala Targowa w Podgórzu, ok. 1913 r. Widok od ul. Kalwaryjskiej (po prawej widoczna obecna ulica Legionów Piłsudskiego, wówczas 3 Maja). Hala została wyburzona pod koniec lat 40., by umożliwić przejazd tramwajów przez Most Józefa Piłsudskiego.
Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór fotograficzny, sygn. A-IV-418.
Archiwum Narodowe w Krakowie
7 z 18
Hala od środka
Wnętrze Hali Targowej w Podgórzu, ok. 1913 r. Widać stoiska z mięsem. Fot. Zakład Artystyczno-Fotograficzny Secesya w Podgórzu.
Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór fotograficzny, sygn. A-V-1388.
Archiwum Narodowe w Krakowie
8 z 18
Dom z afiszami
Nieistniejący już domek na samym początku ul. Rękawka. Z afiszami, obwieszczającymi m.in. występy cyrku Edison, wykład o dżumie i gruźlicy, wiec z udziałem Ignacego Daszyńskiego (na który zaprasza pismo Naprzód). Początek XX w., fot. Zakład Artystyczno-Fotograficzny Secesya w Podgórzu.
Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór fotograficzny, sygn. A-V-1659.
Archiwum Narodowe w Krakowie
9 z 18
Pod Czarnym Orłem
Ok. 1915 r. Dom Pod Czarnym Orłem, przy Rynku Podgórskim nr 13. Niegdyś zajazd - w 1829 r. ostatnią swą noc przed opuszczeniem Polski spędził tu Fryderyk Chopin. Fot. Zakład Artystyczno-Fotograficzny Secesya w Podgórzu.
Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór fotograficzny, sygn. AV663.
Archiwum Narodowe w Krakowie
10 z 18
Magistrat
Magistrat Miasta Podgórza. Pocz. XX w.
Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór fotograficzny, sygn. A-IV-587.
Archiwum Narodowe w Krakowie
11 z 18
W kamieniołomie
Kamieniołomy miejskie przy ul. Wielickiej. Początek XX wieku.
Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór fotograficzny, sygn. A-IV-490.
Archiwum Narodowe w Krakowie
12 z 18
W parku
Park im. Bednarskiego w Podgórzu (początek XX w). Utworzony w miejscu dawnego kamieniołomu - z którego czerpano budulec na wiele krakowskich świątyń. Widoczny pomnik Jana III Sobieskiego.
Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór fotograficzny, sygn. A-IV-671.
Archiwum Narodowe w Krakowie
13 z 18
Ul. Józefińska 18
Miejska Kasa Oszczędności przy ul. Józefińskiej 18. Zdjęcie wykonane po 1910 r. Obecnie mieści się tu Bank Pekao.
Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór fotograficzny, sygn. A-IV-670.
Archiwum Narodowe w Krakowie
14 z 18
Rynek Podgórski
Rynek w Podgórzu - widok z końca XIX w. Z poprzednim, klasycystycznym jeszcze kościołem św. Józefa (widoczna za nim dzwonnica kościelna stoi do dziś). Na środku rynku - rynsztok, studnia. Na dużym powiększeniu można zauważyć, że w kościele właśnie ma miejsce uroczystość pogrzebowa. Przed kościołem stoi karawan, a na schodach - żałobnicy. Fot. Zakład Fotograficzny Ignacego Kriegera.
Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór fotograficzny, sygn. A-V-1380.
Archiwum Narodowe w Krakowie
Rynek w Podgórzu, tuż po wybudowaniu neogotyckiego kościoła wg projektu Jana Sas-Zubrzyckiego. Ok. 1909 r.
Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór fotograficzny, sygn. A-IV-601.
Archiwum Narodowe w Krakowie
15 z 18
ds
Ulica Lwowska (obecnie ulica B. Limanowskiego). Pocz. XX w. Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór fotograficzny, sygn. A-IV-728.
Ul. Kalwaryjska od strony Rynku (do 1910 r. Trakt Izdebnicki). Widoczny też front nieistniejących koszar, gdzie obecnie znajduje się Plac Niepodległości. Pocz. XX w. Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór fotograficzny, sygn. AIV694.
Archiwum Narodowe w Krakowie
16 z 18
Kościół św. Benedykta i Rękawka
Kościółek św. Benedykta (początku XX w.). Dobrze widoczny, ponieważ stoki Krzemionek jeszcze nie były wówczas zarośnięte.
Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór fotograficzny, sygn. A-IV-33.
Archiwum Narodowe w Krakowie
Rękawka w 1860 r., według rysunku Walerego Eljasza Radzikowskiego. Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór ikonograficzny, sygn. B-II-27.
Archiwum Narodowe w Krakowie
17 z 18
W elektrowni
Wnętrze elektrowni w Podgórzu. Początek XX w. Elektrownia została uruchomiona w 1900 r., wcześniej niż w Krakowie czy w Warszawie. Obecnie mieści się tu Cricoteka.
Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór fotograficzny, sygn. A-V-1499.
Archiwum Narodowe w Krakowie
Elektrownia w Podgórzu, pocz. XX w. Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór fotograficzny, sygn. A-IV-464.
ank.gov.pl
18 z 18
W Archiwum o mostach na Wiśle
Archiwum Narodowe w Krakowie zaprasza na kolejne, czwarte już spotkanie w ramach cyklu, prowadzonego przez Konrada Myślika, współautora książki pt. Nieznany portret Krakowa. Tym razem będzie można posłuchać opowieści o krakowskich mostach (tytuł: Dlaczego mosty... Dla Pana Starosty?). Ilustracją będą ciekawe fotografie ze zbiorów Archiwum, zeskanowane w dużej rozdzielczości, pokazywane na dużym ekranie (ileż to szczegółów można podejrzeć...).
Spotkanie odbędzie się w piątek 18 września o godzinie 17.30, w czytelni Oddziału III przy ul. Siennej 16. Wstęp wolny!
Zachęcamy także do obejrzenia wystawy na Rynku Podgórskim, przygotowanej przez Archiwum Narodowe w Krakowie. Jej tytuł: Obywatele, przynależni i obcy - mieszkańcy Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza 1784-1915. WIĘCEJ INFORMACJI >>>
Z zapowiedzi piątkowego spotkania o mostach (ank.gov.pl):
Kiedy się spoziera na krakowskie mosty i historię ich powstawania, to wydaje się, że Kraków sięgał w istocie tam, gdzie były mosty przez Wisłę. I na tym koniec. Reszta to były urbanistyczne pomysły słusznie minionej epoki, które zrobiły z rozdętego Krakowa ośrodek o powierzchni Monachium (? większy!). Wyglądaliśmy - jako miasto nad rzeką - jak nie przymierzając ósemka, solidnie ściśnięta w talii i mocno spłaszczona. Tą talią były właśnie mosty.
W chwili, kiedy w 1973 r. przyłączano do Krakowa Tyniec, to ostatnim mostem po zachodniej stronie świata był Most Dębnicki. W górę rzeki, aż do granicy miasta (13 km) przeprawić można się było jedynie promem w Tyńcu. Była to bardzo romantyczna przygoda, którą jednak trudno nazwać swobodną przeprawą na drugi brzeg rzeki.
Wszystkie komentarze