Cztery krakowskie ośrodki naukowe z UJ, AGH i PAN podpisały porozumienie o współpracy. Jej efektem będzie uruchomienie i udostępnienie w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS linii badawczej do pomiarów mikroskopowych i spektroskopowych w zakresie miękkiego promieniowania rentgenowskiego.
Porozumienie o współpracy dotyczącej linii podpisali w środę 2 marca przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej, Akademickiego Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH oraz Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Polskiej Akademii Nauk.
- Naukowcy z tych ośrodków nie tylko wspólnie uruchomią linię oraz jej dwie stacje badawcze. Będą również dbali o prawidłowe działanie urządzeń, z jakich się składa. Zapewnią jak najlepsze parametry dostarczanego do niej promieniowania synchrotronowego. Będą też poszukiwać funduszy na rozbudowę linii oraz na opracowanie i wdrożenie w życie odpowiednich programów naukowo-badawczych - informuje Agata Chrześcijanek, specjalista ds. PR i komunikacji w NCPS SOLARIS.
Wszystkie komentarze