Możliwość prowadzenia unikatowych badań w zamian za pomoc w diagnostyce i rozwiązywaniu problemów - tak ma wyglądać współpraca pomiędzy Politechniką Krakowską a Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS Uniwersytetu Jagiellońskiego. Umowa została podpisana w czwartek.

- Porozumienie otwiera przed naszymi naukowcami, studentami i doktorantami możliwości prowadzenia unikatowych badań naukowych w oparciu o jedno z najpotężniejszych narzędzi badawczych w Polsce i Europie. Z drugiej strony, oferujemy Narodowemu Centrum Promieniowania Synchrotronowego nasze wsparcie przy rozwiązywaniu problemów związanych z działaniem i diagnostyką synchrotronu SOLARIS. Mamy w tym zakresie bardzo bogate doświadczenia wynikające z wieloletniej współpracy z Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN i zaangażowaniem naszych specjalistów w stworzenie najpotężniejszego instrumentu naukowego CERN, Wielkiego Zderzacza Hadronów - tłumaczy zasady nawiązanej z UJ współpracy rektor PK, prof. Kazimierz Furtak.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Bartosz T. Wieliński poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze