Dzieła sztuki na koszulkach, torbach, skarpetkach to sprzedaż wartości artystycznych czy inteligentna promocja? "Dama z gronostajem" na ogonie samolotu czy wiersz Szymborskiej na koszulkach nikogo już nie dziwią, ale bokserki z bytami subtelnymi Nowosielskiego podgrzały atmosferę.
"Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci stała się osią krakowskiej promocji serialu kryminalnego "Lupin", który można obejrzeć na Netflixie. Kampanię widać nie tylko w internecie, ale i w centrum Krakowa. Udział w niej wzięło Muzeum Narodowe.
Kolekcja Czartoryskich zawsze pod ręką? Dlaczego nie! Muzeum Książąt Czartoryskich uruchomiło aplikację, pozwalającą na wirtualne zwiedzanie.
Fundacja Książąt Czartoryskich po sprzedaży "Damy z gronostajem" po cichu i usilnie chce się zlikwidować. Po raz drugi wystąpiła z takim wnioskiem do sądu, twierdząc, że nie ma środków na działalność. Ale sąd uważa, że fundacja pieniądze ma i powinna z nich korzystać.
W młodości Leonardo da Vinci ubierał się skandalicznie. Nosił na przykład krótkie, różowe tuniki. Po "Damie..." widać, że zrozumiał, czym jest klasyczna elegancja. Rozmowa z Katarzyną Bik - historyczką sztuki, autorką książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem".
Po dziewięciu latach remontu i przebudowy w piątek Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie znów przyjmie zwiedzających. 21 sal ekspozycyjnych na dwóch piętrach mieści unikatową kolekcję dzieł sztuki, w tym "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci i "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta.
Odchodzący dyrektor Muzeum Narodowego chwali się sukcesami, ale nie kryje, że nad remontem hotelu Cracovia i przebudową Gmachu Głównego wiszą duże znaki zapytania. Czy jego następca znajdzie pół miliarda złotych? Roszady ministra Piotra Glińskiego mocno osłabiły MNK, z którego w jednym czasie odchodzi dwóch dyrektorów.
Od 20 grudnia ponownie będzie można odwiedzać Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Zakończenie remontu placówki uświetnią muzyczne wydarzenia.
Wicepremier Piotr Gliński był gościem w programie "Poranna rozmowa" Roberta Mazurka na antenie RMF. Pytany był m.in. o korespondencję z dyrektorem Luwru na temat "Damy z gronostajem". Stwierdził: - To jest obowiązek polskiego ministra, żeby postawić sprawę jasno, my naszej "Damy z gronostajem" nie możemy wypożyczać na świat.
Piotr Gliński poinformował, że wypożyczy eksponowaną w krakowskim Muzeum Narodowym "Damę z gronostajem" na wystawę do Paryża tylko za zrewanżowanie się "Mona Lisą". Sytuacja prawna po przejęciu kolekcji Czartoryskich przez państwo jest taka, że wysłanie za granicę tego cennego dzieła zależy wyłącznie od ministra kultury.
Włoska prasa informuje, że "Dama z gronostajem" wyjedzie w tym roku z Krakowa do Turynu. Doniesieniom zdecydowanie zaprzecza Muzeum Narodowe w Krakowie.
Minister kultury Piotr Gliński podczas poniedziałkowej wizyty w Krakowie zapowiedział, że 19 grudnia otwarte zostanie Muzeum Czartoryskich.
Janusz Wałek miał 77 lat i marzył, by jeszcze pojechać do Włoch, ostatni raz zobaczyć znane miejsca, obrazy, rzeczy. Już stamtąd nie wrócił.
O "Damie z gronostajem" potrafił opowiadać bez końca. Był jednym z najlepszych światowych znawców dzieła Leonarda da Vinci. W wieku 77 lat zmarł Janusz Wałek, wieloletni kierownik Działu Malarstwa Europejskiego Muzeum Książąt Czartoryskich.
"Haniebny atak na ojca" zarzuca w wydanym we wtorek oświadczeniu Fundacja Czartoryskich córce fundatora fundacji.
Tamara, córka księcia Adama Karola Czartoryskiego, odniosła się do sprawy pieniędzy, które zniknęły z konta Fundacji Czartoryskich. - Przelanie środków było z góry zaplanowane, a działanie niemoralne - pisze w oświadczeniu.
Krakowski sąd oddalił wniosek Fundacji Czartoryskich o jej likwidację, bo nie wykazała, że nie ma już pieniędzy na dalszą działalność.
Ministerstwo Kultury nie sprawdza losów 100 mln euro, jakie skarb państwa przekazał Fundacji Czartoryskich za m.in. "Damę z gronostajem" da Vinciego. Prezes fundacji Maciej Radziwiłł przekonuje, że przetransferowanie pieniędzy do Liechtensteinu będzie korzystne dla polskiej kultury.
Fundacja Książąt Czartoryskich wyprowadziła z Polski pieniądze ze sprzedaży m.in. "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci. Dokąd trafiło 100 mln euro? Do nowej fundacji z siedzibą w Liechtensteinie. Jak twierdzi FCz, wszystko odbyło się zgodnie z prawem.
Pieniądze na Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa nie są zagrożone - deklaruje minister Krzysztof Szczerski. Na krakowskie zabytki w tym roku SKOZK wyda 30 mln zł.
Fundacja Książąt Czartoryskich, od której skarb państwa kupił m.in. "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci, likwiduje się. Co się stanie ze 100 mln euro, które budżet zapłacił za kolekcję? Ma je przejąć nowa fundacja.
W Nowym Jorku i Amsterdamie ruszyła kampania promocyjna, zachęcająca do odwiedzin pod Wawelem.
Już za dwa lata, w grudniu 2019 roku, będzie można zobaczyć "Damę z gronostajem" w zaaranżowanym na nowo Muzeum Czartoryskich. To jednak nie jedyna nowość, którą szykuje Muzeum Narodowe w Krakowie.
Bezpłatny pokaz najcenniejszego obrazu w zbiorach polskich trwa już niemal miesiąc. Dzieło Leonarda da Vinci do 12 czerwca zobaczyło ponad 25 tys. widzów. Za darmo obraz można oglądać jeszcze przez kilka dni.
Podczas Nocy Muzeów z 19 na 20 maja 2017 wystawy i galerie Muzeum Narodowego w Krakowie odwiedziło 39 256 osób. Kolejnych 430 widzów zwiedzało Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma", zakopiański oddział MNK (nocą z 20 na 21 maja). Łącznie daje to frekwencję 39 686 osób.
"Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci już od piątku (19.05) będzie można zobaczyć w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Najcenniejszy obraz w Polsce będzie tam pokazywany do końca 2019 roku.
Od poniedziałku "Dama z gronostajem" gości w swoim tymczasowym domu. Aż do końca 2019 roku będzie ją można oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ujawniło umowy dotyczące kupna kolekcji Czartoryskich.
"Dama" będzie podróżować? - Nie. Dzieła tej klasy co "Dama z gronostajem" nie mogą - mówi Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. A gdyby poprosił minister Gliński? - Nie wyobrażam sobie, by dziś jakikolwiek rozsądny polityk mógł zarządzić wyjazd tego dzieła.
Ciekawe wystawy, śmiałe kuratorskie posunięcia, a na koniec kupno dawnego hotelu Cracovia i kolekcji Czartoryskich z najcenniejszym dziełem tych zbiorów - "Damą z gronostajem" Leonarda da Vinci. Ten rok dla sztuki kończy się tłusto.
Ministerstwo Kultury zapłaciło 100 mln euro Fundacji Czartoryskich za "Damę z gronostajem" i pozostałą część kolekcji. - Wiele dzieł eksponowanych na całym świecie w muzeach państwowych ma prywatnych właścicieli. Jest kwestią dobrego obyczaju, a także klasy tych właścicieli, że albo zmieniają depozyty na dary, albo poczytują sobie za honor, że mogą służyć wspólnocie dzięki temu, że im bądź ich przodkom powodziło się lepiej niż pozostałym członkom tej wspólnoty - komentuje transakcję pisarz Jacek Dehnel.
Umowa sprzedaży kolekcji Czartoryskich stwarza niebezpieczny precedens. Transfer gigantycznych pieniędzy poza granicę ma charakter nieodwracalny. Ale ewentualny powrót rozmaitych innych roszczeń już nie. Rozmowa z Bogdanem Zdrojewskim, byłym ministrem kultury za rządów PO-PSL.
"Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci wraz z około 80 tys. innych cennych zabytków nie należy już do Fundacji Książąt Czartoryskich. Minister Piotr Gliński i książę Adam Karol Czartoryski podpisali umowę, na mocy której cała kolekcja wraz ze znajdującymi się w Krakowie budynkami została sprzedana państwu za 100 mln euro. To wielokrotnie mniej, niż jest warta.
W przyszłą środę Ministerstwo Kultury chce podpisać umowę zakupu, prawdopodobnie za 100 mln euro, kolekcji i budynków należących do Fundacji Czartoryskich. W piątek zarząd fundacji podał się do dymisji w proteście przeciwko - jak twierdzi - bezprawnym działaniom księcia, Rady Fundacji i resortu.
Zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich podał się w piątek do dymisji. - Obecna sytuacja uniemożliwia zarządowi dalsze działanie dla dobra powierzonej swojej opiece kolekcji - napisali jej członkowie w oświadczeniu. W piśmie wspomnieli też, że należność za sprzedaż zbiorów i budynków Fundacji ma trafić na prywatne konto Adama Czartoryskiego.
- Jest zagrożenie, że utracimy "Damę z łasiczką" - oświadczył w środę w Sejmie wicepremier i minister kultury Piotr Gliński (użył przy tym dawnej nazwy) podczas wygłaszanego przez członków rządu Beaty Szydło audytu ośmioletnich rządów koalicji PO-PSL. Przedstawiciele Fundacji Czartoryskich, która ma obraz w swoich zbiorach, nie potwierdzają tych obaw.
Powołanie niezależnej od Muzeum Narodowego w Krakowie placówki poparł wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
Ludzie krakowskiej kultury, m.in. dyrektorzy muzeów, artyści i profesorowie, chcą, by prezydent Andrzej Duda jak najszybciej zajął się zbiorami Czartoryskich i przyspieszył powołanie nowej muzealnej placówki. Słynne muzeum, w którym pokazywana była choćby ?Dama z gronostajem? Leonarda da Vinci, od pięciu lat z powodu remontu stoi zamknięte.
Nie widać końca trwającego od pięciu lat remontu Muzeum Czartoryskich. Wiceprezes Fundacji zapewnia: ?Gdyby znalazły się pieniądze, dokończylibyśmy go w półtora roku?.
Zarząd komisaryczny w Fundacji Książąt Czartoryskich i odzyskanie przez Muzeum Narodowe kontroli nad bezcennymi zbiorami, z "Damą z gronostajem" na czele - takie w środę pojawiły się informacje. Co one oznaczają?
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.