- Ukończenie Szkieletora to bez wątpienia epokowe wydarzenie. Wyższego budynku w Krakowie nie będzie, bo nie ma zgody na wznoszenie wysokościowców w Śródmieściu - mówi architekt Marek Dunikowski. Nie wierzy w wieżowce na Rybitwach: - To piramidalny absurd. Wysokie budynki powstają tam, gdzie ma to ekonomiczne uzasadnienie
W krakowskim kompleksie Unity Centre, którego częścią stał się dawny "szkieletor" - ponad połowa biur jest już wynajętych. Wciąż wygląda pusto, bo pracownicy wolą pracować zdalnie. Za rok ma tu powstać hotel wraz z apartamentowcem. Wcześniej najwyżej położona krakowska restauracja.
Jak artyści postrzegają teraźniejszość, a czym jest dla nich wspólna przyszłość? W Krakowie trwa 11. Międzynarodowe Triennale Grafiki. Przed miłośnikami sztuki otwarcie dwóch nowych wystaw: głównej w Nowohuckim Centrum Kultury oraz "transgrafia 2.0 - Sztuka jest przestrzenią wolności", którą będzie można obejrzeć w dawnym Szkieletorze (obecnie Unity Center).
Kayah, Hanna Banaszak, Mrozu, Henryk Miśkiewicz, Marek Napiórkowski i inni zaśpiewają i zagrają piosenki Zbigniewa Wodeckiego na dachu najwyższego budynku w Krakowie. Tegoroczna edycja Wodecki Twist Festiwalu zapowiada się inaczej niż zwykle. Koncert "Dialogi" dziś (piątek) o godz. 21.
Do końca ubiegłego roku krakowski "szkieletor" miał zniknąć za elewacją, ale ostatnie kondygnacje wciąż nie mają jej ukończonej. Magistrat: - Przeprowadziliśmy kontrolę i wszczęliśmy postępowanie. Czekamy na wyjaśnienia inwestora.
Urzędnicy mieli skontrolować postęp prac, czyli de facto opóźnienie przy przebudowie Szkieletora. Nie zrobili tego, bo... deweloper nie odebrał od nich zawiadomienia.
"Szkieletor" do 31 grudnia powinien osiągnąć stan surowy zamknięty, ale przebudowa się opóźnia. Inwestor wini za to przede wszystkim porywisty wiatr, który przeszkadza w pracach na wysokości. Tymczasem władze Krakowa już zapowiedziały termin pierwszej kontroli. Posypią się kary?
Przy rondzie Mogilskim praca wre. Windy z pracownikami firmy Strabag wyjeżdżają na coraz wyższe kondygnacje. Trwa montowanie modułów elewacji wokół wieży Unity Tower. Właścicielom "szkieletora" zostało już tylko 19 dni na dokończenie przebudowy słynnego gmachu.
- Twierdzenie, że ja - krakus, związany rodzinnie z miastem od prawie 700 lat - chciałbym tu coś zniszczyć zabytkowego, jest absurdalne. Sam żyję i pracuję w XVI-wiecznym otoczeniu. Dla mnie to świętość. Rozmowa z architektem Markiem Dunikowskim.
Właściciele słynnego biurowca przy rondzie Mogilskim mają jeszcze sześć miesięcy, by dotrzymać umowy z miastem i dokończyć stan surowy zamknięty słynnej wieży. Co stanie się, jeśli nie zdążą?
Właściciele "szkieletora" poinformowali, że na szczycie nowo wybudowanego biurowca zawisła wiecha. Niebawem ruszy przebudowa słynnej wieży.
W 100. rocznicę odzyskania niepodległości krakowski "szkieletor" rozświetlił się na biało-czerwono.
Do poniedziałku ma się skończyć przebudowa części rurociągu, którym dostarczane będzie ciepło m.in. do kompleksu Unity Centre - dawnego Szkieletora. Inwestycja za 1,6 mln zł jest jedną z wielu, które prowadzi MPEC w Krakowie. Prezesi spółki deklarują jednak, że mimo dużych wydatków na inwestycje w przyszłym roku krakowianie nie zapłacą więcej za ciepło.
Do najwyższego dźwigu pracującego na placu budowy Unity Centre operator będzie wjeżdżał specjalnie zaprojektowaną windą. Czas podróży na wysokość ok. 120 m wyniesie prawie minutę.
Popularny portal internetowy ArchDaily.com zestawił najsłynniejsze nieukończone budowy na świecie. Wśród nich wymienił krakowskiego Szkieletora, który po przebudowie nazywać ma się Unity Centre.
Groziło mu śmiertelne niebezpieczeństwo. Mężczyzna wdrapał się na sam szczyt będącego w trakcie rozbiórki Szkieletora. Po co? Bo uważa się za He-Mana, superbohatera, który w serialu animowanym walczył ze Szkieletorem.
- Jedna ekspertyza nam wystarczy, by wybudować Unity Centre. Prace postaramy się ograniczyć do placu budowy. Rozmowa z Marcinem Mrozem, kierownikiem projektu Unity Centre.
W miejsce zabytkowego muru stoi dziś blaszane ogrodzenie - informuje oburzony czytelnik. Wojewódzki konserwator zabytków tłumaczy, że wydał pozwolenie na rozbiórkę, ale pod warunkiem, że zostanie odtworzony.
W poniedziałek właściciele Szkieletora wybrali firmę, która wokół niego wybuduje wielki kompleks hotelowo-biurowy Unity Center. Po najsłynniejszym niedokończonym budynku z epoki PRL została już tylko stalowa konstrukcja.
W miejscu, gdzie dziś stoi Szkieletor, za trzy lata powstanie biznesowy kompleks Unity Centre. Jest już pierwszy najemca: to hotel Radisson Red - naszpikowany technologią budynek, w którym drzwi otworzy nam smartfon.
Na słynnym niedokończonym biurowcu zawisła pierwsza część siatki, która osłonić ma okoliczne budynki przed pyłem. Rozbiórka żelbetowej konstrukcji ruszy w styczniu.
- W rolach głównych: szkieletor, elektrociepłownia, no i ksieżyc - reklamuje swój film krakowianin Mateusz Miszczyński. Film pokazujący Superksiężyc nakręcił we wtorek rano z dachu wieżowca w okolicach Ronda Mogilskiego.
- Jeszcze w listopadzie ruszy skuwanie żelbetowej skorupy Szkieletora. Zostanie tylko stalowa konstrukcja - zapowiada inwestor. By nie obsypać pyłem sąsiednich budynków, wieża zostanie owinięta siatką imitującą przyszłą elewację Unity Center.
W piątek na teren budowy weszli policjanci i inspektorzy nadzoru budowlanego. Sprawdzali, czy w Szkieletorze nie mieszkają ptaki lub nietoperze. O sprawie zawiadomiło ich Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne.
Trwa rozbiórka krakowskiego Szkieletora. W środę maszyny kruszyły betonową konstrukcję nieukończonego wieżowca
Trwa rozbiórka elementów ?Szkieletora ", które otaczają niedokończony od blisko 40 lat wieżowiec z ronda Mogilskiego
Do koparki, którą pracownicy firmy TransZiem zaparkowali pod Szkieletorem w środę po południu, w czwartek dołączyła druga. Wyposażona jest w hydrauliczne nożyce do cięcia i kruszenia betonu (potocznie niektórzy budowlańcy nazywają je ?krabami?).
Na teren najsłynniejszego, niedokończonego budynku w Polsce weszli pracownicy firmy odpowiedzialnej za jego rozbiórkę. Inwestor ciągle nie wybrał generalnego wykonawcy, który zbuduje Unity Center.
Historia "szkieletora", który straszy w okolicy ronda Mogilskiego w Krakowie, miała wiele zwrotów. Oby ten, którego właśnie jesteśmy świadkami, był ostatnim. Bez "szkieletora" Kraków nie będzie już taki sam. I dobrze.
"Szkieletor" będzie się nazywał "Unity Tower", czyli "Wieża Jedności". Informację potwierdza Szymon Duda, architekt i współwłaściciel GD&K Group, która wraz z Verity Development jest inwestorem projektu.
Miasto organizuje wyjazd na targi w Cannes, gdzie deweloperzy szukają partnerów inwestycyjnych i najemców. Nie zabraknie tam najważniejszego krakowskiego projektu - biurowca Treimorfa, czyli dzisiejszego Szkieletora.
- Na pewno do końca marca ruszymy z przebudową Szkieletora. Ale realne zmiany mieszkańcy zauważą dopiero w 2017 r. Rozmowa z Szymonem Dudą, architektem i współwłaściciel GD&K Group, która wraz z Verity Development jest inwestorem projektu TreiMorfa.
- Firma zapłaciła miastu zaległe 2,7 mln zł - informują urzędnicy. Gmina wyznaczyła dodatkowe terminy zagospodarowania nieruchomości. Inwestor ma rozpocząć budowę najpóźniej w kwietniu 2016 r. i zakończyć najpóźniej do końca 2019 r.
W najbliższych miesiącach właściciele "szkieletora" chcą znaleźć wykonawcę, który w marcu przyszłego roku ruszy z pracami budowlanymi. Czy to prawdziwy początek końca najbardziej wstydliwej krakowskiej inwestycji?
- Chcę być blisko inwestorów, aby mieli poczucie jasno określonych zasad gry - zapowiada Tomasz Bobrowski, nowy główny architekt Krakowa.
Jest szansa, że "Szkieletor" zmieni się wreszcie w nowoczesny wieżowiec. Inwestycja może rozpocząć się już za rok. Wszystko to dzięki przyjętemu w środę przez radnych planowi miejscowemu.
?Krakowski szkieletor nadaje się do czegoś poza wywieszaniem reklam!? - komentują internauci wyczyn dwóch osób, które kilka dni temu skoczyły z budynku ze spadochronem, a rejestrację skoku zamieściły na YouTube. Z mniejszym entuzjazmem do tego skoku podchodzą nie tylko właściciele krakowskiego wieżowca, ale i inni skoczkowie. A policja wszczęła postępowanie w sprawie... naruszenia strefy powietrznej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił drugą "wuzetkę", na podstawie której można było rozbudować wieżowiec przy rondzie Mogilskim. Teraz nadzieję na szybką inwestycję daje tylko plan zagospodarowania.
Radni miasta zdecydowali o przystąpieniu do prac nad miejscowym planem dla obszaru, na którym znajduje się słynny krakowski ?szkieletor?. Władze Krakowa mają nadzieję, że dzięki temu uda się w końcu przebudować szpetny wieżowiec, który od 34 lat straszy przy rondzie Mogilskim.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.