Konserwator zabytków zaakceptował koncepcję zazielenienia Rynku Głównego w Krakowie. Nowe drzewa w sąsiedztwie Sukiennic zostaną posadzone w ramach realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego, który już od ponad 11 lat zmienia Kraków tak, jak chcą jego mieszkańcy.
Aż 245 prac zarejestrowano w 82. Konkursie Szopek Krakowskich. Małe i duże dzieła zostały zaprezentowane tradycyjnie w pierwszy czwartek grudnia na Rynku Głównym, przy pomniku Adama Mickiewicza.
Rynek Główny w Krakowie przejdzie zieloną metamorfozę. Naukowcy z Politechniki Krakowskiej badają podziemia placu, by wytypować miejsca pod sadzenie drzew. Wstępnie to okolice Wieży Ratuszowej i kościoła św. Wojciecha.
Na ulicach Krakowa widać wielu turystów z Bliskiego Wschodu. Chętnie odwiedzają także odbywające się na Rynku Głównym Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej. Okazuje się, że targowanie się po arabsku nie ma nic wspólnego z krakowskim targiem.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dotyczące upału. W związku z tym władze Krakowa poinformowały, że 18 i 19 czerwca, w godz. 9.30-19.30, postój stały dorożek konnych na Rynku Głównym zostanie zamknięty.
Mieszkańcy w budżecie obywatelskim zdecydowali, że Rynek Główny w Krakowie będzie bardziej zielony. Rośliny muszą jednak spełnić liczne wymagania. Nad ich wyborem pracują trzy zespoły naukowców z Politechniki Krakowskiej.
Nietypowa akcja w centrum Krakowa. Rój pszczół pojawił się we wtorek na drzewie, na Rynku Głównym. Owady gęsto obsiadły gałęzie, krążyły nad drzewem, buczały w powietrzu. Na miejsce przyjechali strażacy w ochronnych ubraniach, z siatkami na głowach. Przy pomocy wysięgnika wjechali na górę. Używając miotełki, zgarnęli rój do drewnianej skrzynki, by je wywieźć w bezpieczne miejsce.
Po pięciu latach nieobecności do Krakowa wraca impreza, która na Rynek Główny przyciągała tłumy zwiedzających. Będą wykłady, pokazy, koncerty. A wszystko pod hasłem "Kraków miastem nauki i sztuki".
Kraków można zwiedzić biegiem i mieć z tego frajdę. W ciągu dnia - jeśli zdecydujemy się na 21. Cracovia Maraton i trasę liczącą 42,195 km. A nocą - gdy wybierzemy 9. Bieg Nocny na 10 km. Najważniejsze krakowskie święto biegowe 13 i 14 kwietnia. Zapisy internetowe kończą się 3 kwietnia.
Organizatorzy wydarzenia Ukraine in DNA zapraszają dziś (24 lutego) krakowian na manifestację w drugą rocznicę pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę. Uczestnicy spotkają się o godz. 19.30 pod pomnikiem Mickiewicza na Rynku Głównym.
W sobotę na krakowskim Rynku Głównym odbyła się propalestyńska manifestacja. Jej uczestnicy sprzeciwiali się wojnie prowadzonej w Gazie, oskarżali Izrael i USA. Protest kontynuowali przed konsulatem amerykańskim.
Czy na Rynku Głównym będą posadzone nowe drzewa? W 2022 roku był to zwycięski projekt w krakowskim budżecie obywatelskim, na jego realizację poczekamy jednak jeszcze kilkanaście miesięcy.
- Nienawiść i przemoc nie biorą się z powietrza. Paweł Adamowicz padł ofiarą hejtu - przypominali w sobotę na Rynku krakowianie. Zgromadzili się tu, by upamiętnić śmierć prezydenta Gdańska, który przed pięciu laty został śmiertelnie zaatakowany nożem podczas finału WOŚP.
- Arcybractwo Miłosierdzia jako właściciel lokalu ma prawo podnieść czynsz. Tylko że my już nie jesteśmy w stanie płacić więcej. Podwyżka oznacza zamknięcie Kuranta - mówi Maryla Mirota-Cofur, szefowa muzycznej księgarnio-kawiarni, która po 45 latach może zniknąć z Rynku Głównego. Ks. Łukasz Michalczewski tłumaczy, że czynsz nie zmienił się tam od dekady.
6 stycznia przez całą Polskę przejdą Orszaki Trzech Króli. W Krakowie trzy grupy kolędników wyruszą z trzech różnych lokalizacji. Mędrców ze Wschodu spotkamy m.in. na placu Matejki, Rynku i Wzgórzu Wawelskim. Pochód odbędzie się już po raz czternasty.
Nowe stoisko jest niższe i bardziej funkcjonalne. Ma też możliwość dostawienia parasoli. Kwiaciarki będą je testowały w systemie rotacyjnym do 15 marca.
Zjedzą czerwony barszcz i pierogi oraz kawałek domowego ciasta, skorzystają z darmowej pomocy lekarzy, otrzymają drobne prezenty. Już w niedzielę na Rynku Głównym w Krakowie stanie wigilijny stół, do którego Jan Kościuszko, znany restaurator, po raz dwudziesty siódmy zaprosi wszystkich potrzebujących.
Zgodnie z krakowską tradycją w pierwszy czwartek grudnia na Rynku Głównym można było podziwiać szopki zgłoszone do 81. Konkursu Szopek Krakowskich. W tym roku padł rekord: było ich aż 232.
Na krakowskim Rynku Głównym rozbłysła w sobotę choinka. Choć pogoda nie dopisywała, na placu pojawiły się setki mieszkańców i turystów.
Zamiast klimatycznych bud pełnych artystycznego rękodzieła i unikatowych produktów, na Jarmarku Bożonarodzeniowym na Rynku Głównym górują smażone frytki, kiełbasy, pajdy ze smalcem i pierogi w kolorach tęczy. W kosmicznych cenach!
Skoro pierwszy śnieg już za nami, czas na Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym. Świąteczne upominki, smakołyki, aromatyczny grzaniec, oryginalne ozdoby, ciepła odzież i inne niezbędne zimą dodatki znajdziemy od piątku w kramach w sercu Krakowa. Jest tylko jedno ważne pytanie: kiedy to przeleciało?
Ażurowe, przypominające kielich otwartego liścia, z markizami - prawie rok temu miasto przedstawiło prototyp nowego stoiska dla krakowskich kwiaciarek. Nie wszystkim się spodobało, więc wprowadzono zmiany. Jakie będzie nowe stoisko?
Kilkaset osób protestowało (13.10) przeciwko atakom Izraela na Strefę Gazy. Większość naszych rozmówców przekonywała, że okrucieństwa Hamasu to manipulacje mediów i propagandy amerykańskiej.
- Można było zorganizować protest w środę, czwartek, sobotę. Ale Palestyńczycy zdecydowali, żeby ogłosić demonstrację w piątek wieczorem, w szabat. I to w Światowy Dzień Dżihadu - uważa Michał Zajda z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Krakowie.
Rabin Boaz Pash mówił: - To nie jest wojna. Wojną nie jest zabicie 200 młodych ludzi na koncercie. Wojną nie jest porywanie babci, która przeżyła Holokaust. Wojną nie jest porywanie dzieci i trzymanie ich w klatce. To jest barbarzyństwo, to napad nie tylko na każdego Izraelczyka czy Żyda, ale to napad na każdego wolnego człowieka, napad na moralność!
- Niektórzy chcieliby widzieć Kraków jako ostoję konserwatyzmu i inteligencji, ale to tylko jedno oblicze, i chyba już zdarte - mówi Sławomir Shuty, scenarzysta filmu "Freestyle", który można obejrzeć na Netflixie.
Prezydenci Wrocławia, Białegostoku, Rzeszowa, Sopotu - członkowie ruchu samorządowego TAK! Dla Polski - poparli startującego w wyborach z listy Koalicji Obywatelskiej Artura Kozioła, burmistrza Wieliczki. - Jesteśmy gotowi do debaty z każdym, kto chce rozmawiać merytorycznie o tym, jaka jest dziś rola samorządów - mówił kandydat.
Nie jesteśmy już u siebie pod pomnikiem Mickiewicza na Rynku w Krakowie. Zostaliśmy wygnani spod pomnika wieszcza narodowego. Jesteśmy drugim sortem we własnym państwie - żalił się Grzegorz Braun. A jego zwolennicy pytali, czy Konfederacja dyskryminuje Koronę.
O tym, że "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię", wiedzą już uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej, którzy kilka dni temu zaczęli rok szkolny. Przypadającą w tym roku 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika uhonorują wielkim plenerowym widowiskiem artyści Teatru KTO. "Pochód Kopernikański" przejdzie w sobotę przez centrum Krakowa.
"Pracowity poranek na Rynku Głównym. Rozstawianych jest 14 donic z drzewami" - chwalą się miejscy urzędnicy. Mieszkańcy punktują: - Projekt "Posadźmy drzewa na Rynku Głównym" wygrał w budżecie obywatelskim i zakładał sadzenie drzew, a nie ustawianie donic.
Pięćdziesiąt plakatów potępiających agresję terrorystów z Rosji prezentuje w średniowiecznych piwnicach Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Ich autorami są młodzi artyści z całego świata, m.in. Francji, Japonii i Wielkiej Brytanii. Wystawę "Plakat przeciw wojnie" można oglądać do 14 września.
Od niedzieli w związku z upałami zamknięty jest postój dla dorożek na krakowskim Rynku Głównym, obowiązuje też zakaz wjazdu. Zdaniem KSOZ to działania pozorne, a konie potrzebują zdecydowanie większej ochrony.
Na Rynku Głównym w Krakowie trwają Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej. Na odwiedzających czekają stragany pełne wyrobów rzemieślniczych, jak i tradycyjnych dla danego regionu potraw; do tego koncerty i pokazy.
Po całym dniu zachmurzenia słońce powitało kierowców 35 fiatów 126p na Rynku Głównym, biorących udział w Wielkiej Wyprawie Maluchów. Celem akcji było zebranie pieniędzy na pomoc dziecięcym ofiarom wypadków drogowych.
Zdziwieni mieszkańcy i turyści dopytują, dlaczego na środku Rynku Głównego ktoś robi fikołki nad krzywym stołem do ping-ponga. - To teqball, najszybciej rozwijający się sport świata - chwalą się władze światowej federacji tej dyscypliny. Za to na Podhalu sportowcy rywalizują przy pustych trybunach.
Na krakowskim rynku rosną trybuny sportowe, bo mają być tu rozgrywane zawody Igrzysk Europejskich: padel i teqball. Kontrowersji jest sporo, rzeźbę Mitoraja otoczyły kontenery, a organizatorzy obiecują, że spod Sukiennic przekaz TV będzie najpiękniejszy w historii igrzysk i rozsławi miasto w całym świecie.
"Ku chwale Ojczyzny" - pod takim hasłem od 16 czerwca do 10 lipca, dwa razy dziennie, mają się odbywać zgromadzenia na krakowskim rynku mające "podkreślać polskość" pomnika Adama Mickiewicza. Na pierwsze spotkanie przyszło... kilka osób.
Tradycyjny pochód lajkonika zawsze przyciąga tłumy. Orszak wyrusza tylko raz w roku - w oktawę Bożego Ciała. Lajkonikiem po raz pierwszy będzie Mariusz Glonek, który dumną funkcję odziedziczył po ojcu Zbigniewie.
W samo południe w Krakowie rozpoczął się Marsz Wolności. Demonstracja wspierająca centralny, warszawski marsz 4 czerwca. - Mamy różne poglądy, ale łączy nas szacunek do Polski. Proszę was, idźcie do sąsiadów, rodziny, przekonujcie, żeby ludzie zagłosowali w wyborach na demokratyczną opozycję - mówił krakowski radny Rafał Komarewicz.
"Wielki Odlot" - to hasło 22. Wielkiej Parady Smoków, w ramach której smoki o małych i dużych gabarytach, światowego pochodzenia, przebrane w najróżniejsze stylizacje opanują Kraków.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.