Na czym polegają "spacery zaangażowane". - Tu nie chodzi o to, żeby tylko przejść się w konkretne miejsce, ale żeby coś dla tego miejsca zrobić - tłumaczy współtwórczyni inicjatywy #Park2Park, zajmującej się zielenią w Krakowie.
Zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie dał szansę na poprawę jakości powietrza w mieście, ale także znak innym miastom, w jakim kierunku powinny podążać.
Mniej dni z przekroczonymi normami zanieczyszczeń w Krakowie to jeden z zauważalnych efektów zakazu palenia węglem i drewnem w Krakowie. Ale są też inne: wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii i termomodernizacją.
Gdy Polska zmaga się z deficytami wody, jej oszczędzanie powinno być priorytetem w każdym domu. Dzięki nowoczesnym technologiom coraz łatwiej zadbać także o to, by woda nie marnowała się już wtedy, gdy płynie wodociągiem
Chociaż krakowskie Wodociągi podkreślają, że nawet podczas potężnej suszy wody w mieście nam nie zabraknie, nie oznacza to, że nie musimy jej szanować. Najlepszym sposobem na to jest jej powtórne wykorzystanie.
Czy dogęszczanie miast można pogodzić z oczekiwaniami mieszkańców, by w centrach było więcej zieleni? W dobie katastrofy klimatycznej innego wyjścia nie mamy.
Być może już tego lata krakowianie skorzystają z nowego kąpieliska w tworzonym parku Zakrzówek. Mapa Krakowa sukcesywnie wzbogaca się o kolejne miejsca do rekreacji, w których główną rolę ma odgrywać zieleń i woda.
Recykling odpadów zaczyna się w naszych domach, ale o jego powodzeniu nie przesądzają tylko dobre chęci, a dobrze skonstruowane ustawy. Żeby gminy, w tym Kraków, osiągnęły wymagane limity ponownego przetworzenia śmieci, potrzebne są nowe przepisy
Z roku na rok w Krakowie wytwarzamy coraz więcej odpadów. Wraz z ilością śmieci rosną także wymagania dotyczące poziomu recyklingu. Aby im sprostać, konieczne będzie nie tylko ulepszanie istniejących instalacji przetwarzających odpady, ale także...
"Pożycz-napraw" zamiast "weź-wyprodukuj-wyrzuć" to cel, jaki postawiła sobie Unia Europejska. Oznacza przejście z linearnego na cyrkularny sposób gospodarowania zasobami.
Wydaje mi się, że w staraniach o miano Zielonej Stolicy Europy zabrakło doświadczenia i większej determinacji do wprowadzania odważnych zmian. Są jednak obszary, w których właśnie determinacja pozwoliła Krakowowi być liderem - mówi Piotr Kempf,...
Adaptacja do zmian klimatycznych wiąże się z wieloma wyzwaniami dla miasta, ale jest też szansą, że Kraków stanie się miastem wygodniejszym do życia.
Łąki kwietne, pasieki dla pszczół, ekostrefy w parkach - to tylko część działań, jakie mają zwiększyć bioróżnorodność w Krakowie.
Wyższe rachunki za prąd to zmora indywidualnych odbiorców, ale także samorządów. Kraków w poszukiwaniu oszczędności chce stawiać na zmniejszenie energochłonności budynków i rozwój OZE.
W stu procentach nigdzie się to nie udaje, ale Kraków szuka recepty na to, jak przynajmniej ograniczyć konsekwencje zarówno niedoboru, jak i nadmiaru wody.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.