Poznawali historię krakowskiego getta, szukali wciąż istniejących śladów jego obecności w przestrzeni Podgórza. I opowiedzieli o nich poprzez fotografie. Z jakim skutkiem - o tym można się przekonać na nowej wystawie w Fabryce Emalia Oskara Schindlera.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W rozpoczętym we wrześniu projekcie wzięli udział uczniowie dwóch krakowskich szkół średnich: VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza oraz Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie.

Śladami getta

Przez kolejne październikowe piątki uczniowie poznawali przestrzeń i historię dawnego getta, istniejącego w Podgórzu podczas niemieckiej okupacji Krakowa. Odkrywali wciąż dające się rozpoznać i odczytać ślady po dramatycznych wojennych wydarzeniach, związanych z losem społeczności żydowskiej (np. istniejące fragmenty muru getta, na tyłach szkoły przy ul. Limanowskiego). Studiowali także archiwalne zdjęcia, odnoszące się do tych miejsc.

Jednocześnie pod opieką ekspertów poznawali podstawy fotografii dokumentalnej.

Końcowy efekt projektu to zdjęcia wykonane przez młodych fotografów. Starali się na nich opowiedzieć historię tego miejsca, pokazać je ze swojej perspektywy.

Wystawa fotograficzna

Końcowy efekt projektu - zdjęcia autorstwa uczniów - znalazły się na otwartej właśnie wystawie "Niezadeptana pamięć. Moje upamiętnienie krakowskiego getta", przygotowanej pod kierunkiem fotografki Małgorzaty Fatalskiej.

Wystawę można oglądać w Fabryce Emalia Oskara Schindlera (ul. Lipowa 4), w holu głównym (parter). Będzie ona czynna do 6 lutego 2024 r. Wstęp bezpłatny.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Marcin Ręczmin poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze