Rzucić palenie w Polsce jest trudniej niż w wielu innych krajach w Europie. Działają u nas zaledwie trzy poradnie antynikotynowe na ok. 8 mln palących. Z ich usług korzysta rocznie co najwyżej 800 pacjentów. Jedna z nich znajduje się w Krakowie.

Poradnia działa od 2019 r. przy Szpitalu im. Jana Pawła II. Jej praca to część profilaktycznego projektu "Weź głęboki oddech". Oferuje pomoc psychologa, psychiatry, eksperta od uzależnień. Porady są bezpłatne. Od poniedziałku do czwartku czynna jest od godz. 14 do 20, a w soboty od godz. 8 do 14. W czwartek rejestracja proponowała terminy przyjęcia "mniej więcej na 6 grudnia".

Ze specjalistą rzucanie nałogu łatwiejsze

Jak twierdzi psychiatra dr Piotr Wierzbiński, wyjście z nałogu tytoniowego to ogromne wyzwanie, bo choć dwie trzecie palaczy chce rzucić palenie, to tylko trzem procentom się to udaje. Gdy pomaga w tym specjalista, rzucenie nałogu jest trochę łatwiejsze.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Michał Olszewski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze