Jeszcze przez trzy dni mamy szansę, by wziąć udział w 14. Festiwalu Conrada. W programie m.in. dyskusja o futbolu i antysemityzmie, spacer szlakiem Josepha Conrada i pokaz filmu "Listopad". W ten weekend dowiemy się też, kto zdobędzie Nagrodę Conrada.
Motywem przewodnim festiwalu są w tym roku „wspólnoty". – Hasło tegorocznej edycji skłania do namysłu nad relacjami między jednostką a zbiorowością. Razem z gośćmi z różnych krajów i kręgów kulturowych pomówimy między innymi o tym, jakie wartości, ale też jakie ograniczenia niesie ze sobą przynależność do danej grupy – mówi Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada.
Dyskusja o antysemityzmie
Nad związkiem futbolu z antysemityzmem zastanowią się dziennikarz „Tygodnika Powszechnego" Michał Okoński oraz filolog i językoznawca Rafał Rosół. Dlaczego tak trudno wyeliminować wrogi stosunek do Żydów ze stadionów? Jak instytucje edukacyjne i polityczne mogą w tym pomóc? - Nacjonalizm i antysemityzm są, niestety, częścią naszej rzeczywistości społecznej. Spotykamy je na ulicach, w instytucjach publicznych, w placówkach edukacyjnych i na forach internetowych. Są również częścią życia stadionowego, elementem kibicowskich przyśpiewek, symbolicznych gestów i strojów. Zaproszeni do dyskusji goście przyjrzą się związkom futbolu z antysemityzmem, by na przykładzie określonej grupy społecznej pokazać źródła i różne – zmieniające się w czasie – formy uprzedzeń i wrogości wobec Żydów i osób pochodzenia żydowskiego – zapowiada Joanna Roszak, prowadząca dyskusję „Futbol i antysemityzm" (niedziela, godz. 14).
Wszystkie komentarze