We wtorek 28 czerwca miasto ma sprzedać 68-metrowe mieszkanie przy ul. Miodowej 22, gdzie odkryto XIX-wieczne polichromie. Nie zgodziło się też na utworzenie w tym miejscu muzeum.

XIX-wieczne polichromie na ścianach i suficie kamienicy przy ul. Miodowej 22 (tuż obok synagogi Tempel) odkryto jeszcze w kwietniu - na wszystkich poziomach kamienicy. W piwnicy zaś znaleziono ślady mykwy. 

– To dla nas przełomowe odkrycie. Nasza kamienica może być jedynym miejscem w Polsce, gdzie zachował się widoczny ślad historyczny przedwojennego nurtu postępowego, z którego wyrósł największy współczesny nurt judaizmu - ocenia Tanya Sagal, członkini zarządu wspólnoty mieszkaniowej Miodowa 22 i zarazem pierwsza postępowa kobieta rabin w historii Polski i Czech.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Michał Olszewski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Ale czego Pani Rabin nie rozumie ? Przecież Dyrektora MWKZ mianował DOKŁADNIE ten sam minister, który podpisuje czeki z dotacjami dla Bąkiewicza...
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Kraków w pigułce:)
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Tl;dr - pani ze wspólnoty mieszkaniowej robi dramy, że jej nie oddano mieszkania za bezcen.
    >>Fundacja Centrum Judaizmu Postępowego, którą założyła Tanya Sagal, zaapelowała w urzędzie o wstrzymanie prac dwóch ostatnich lokali w kamienicy. Jednocześnie zaproponowała, by miasto wynajęło fundacji mieszkanie nr 12.<<
    @winf
    Ile złej woli (bo chyba aż takim durniem nie jesteś) żeby zacytować tylko pierwszą część wypowiedzi?
    No to dla porządku:
    "Jednocześnie zaproponowała, by miasto wynajęło fundacji mieszkanie nr 12. – Jeśli Urząd Miasta Krakowa to zrobi, oddam swoje mieszkanie, które sąsiaduje z tym przeznaczonym do sprzedaży, i zrobimy tam niewielkie muzeum rabina Ozjasza Thona"
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    "Kamienica przy ul. Miodowej 22 jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków, (...) Tyle że nie podlega pełnej ochronie konserwatorskiej, bo budynek jest dopiero w trakcie wpisu do ewidencji zabytków.

    Budynek jest w gminnej ewidencji i jak mniemam jest w trakcie wpisu (cały? część?) do rejestru zabytków. Warto sprostować, bo kolejny raz widzę, że dziennikarze nie rozumieją różnicy i mylą ewidencję z rejestrem oraz obowiązki, które z jednego i drugiego wpisu wynikacją.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0