Ponad trzysta osób, uczestnicząc w akcji crowdfundingowej, kwotą ponad 56 tys. zł wsparło organizację 7. edycji Festiwalu Haupta w Gorlicach. To ważny gest wsparcia w roku, w którym organizatorzy festiwalu ponownie nie otrzymali dofinansowania z Ministerstwa Kultury.

Amerykanista, autor blisko stu publikacji dotyczących głównie literatury amerykańskiej XIX w. i współczesnej prof. Marek Wilczyński powiedział w Gorlicach: „W Galicji w latach trzydziestych było dwóch wybitnych polskich pisarzy, z których jeden opublikował się w Galicji i został zamordowany w 1942 roku w Drohobyczu i drugi, który opublikował się, ale później. Jeden z tych pisarzy nazywał się Bruno Schulz; wielki stylista języka polskiego, sławny teraz na całym świecie. Schulz jest pisarzem trudnym do przekładu, ale można jego prozę przekładać m.in. na francuski, niemiecki, angielski czy ukraiński. Drugi z pisarzy, Zygmunt Haupt, jest niestety znacznie mniej znany niż Schulz i znacznie mniej nadający się do przekładania na języki obce. (...). Mówi się, że Schulz to epigon Kafki, co jest zupełnym absurdem. Ale takie głosy, paradoksalnie, pomogły sławie Schulza na Zachodzie. Recepcji twórczości Haupta pomógłby przekład »Baskijskiego diabła« w całości na angielski, to zadanie, łagodnie mówiąc, niezwykle trudne". Inny z badaczy twórczości Zygmunta Haupta Paweł Panas zapowiedział ukazanie się z początkiem przyszłego roku tomu korespondencji Haupta z Jerzym Giedroyciem, Józefem i Marią Czapskimi, Zygmuntem i Zofią Hertzami.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Michał Olszewski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze