W dwa lata Kraków uniknie emisji ponad 325 tysięcy ton dwutlenku węgla i oszczędzi 6 mln zł - mówią urzędnicy. W wyniku nowej umowy przez najbliższe 2 lata energia z OZE napędzi krakowskie tramwaje i elektryczne autobusy, oświetli ulice i miejskie budynki.

Od 1 lipca miejskie instytucje będą kupować wyłącznie energię z odnawialnych źródeł. To efekt nowej umowy z Eneą SA, zawartej w wyniku przetargu rozstrzygniętego przez lidera Krakowskiej Grupy Zakupowej Energii Elektrycznej (KZGEE) - Krakowski Holding Komunalny SA.

Wkład Krakowa w ochronę klimatu

- Można powiedzieć, że od 1 lipca 2021 r. budynki i podmioty gminy miejskiej Kraków w mniejszym stopniu będą się przyczyniały do pogłębiania efektu cieplarnianego. Oznacza to, że w okresie dwóch lat unikniemy ponad 325 tysięcy ton emisji dwutlenku węgla. Będzie to znaczący wkład Krakowa w ochronę klimatu - podkreśla Tadeusz Trzmiel, prezes zarządu KHK. I dodaje: - Nie bez znaczenia są także wymierne oszczędności, które odniesie miasto dzięki zakończonemu właśnie przetargowi na zakup energii elektrycznej. Będzie to minimum 6 mln zł w ciągu dwóch lat.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Marcin Ręczmin poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Zróbcie zatem zajazd na Słomniki. To taka miejscowość, której istnienie - podobnie jak czarnej dziury - potwierdzić można w ten sposób, że przez 3/4 roku jej nie widać - w tym przypadku zza żółtobrunatnej chmury węglowego dymu.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Dobra, a co z elektrociepłownią, która robi prąd i ciepło spalając węgiel?
    @macciek123
    Dalej będzie to robić bo Kraków to nie tylko Urząd Miasta i podlegli mu obiorcy prądu, ale także, a właściwie przede wszystkim, mieszkańcy. Poza tym sklepy, biurowce, szkoły wyższe, kuria z podległościami, przedsiębiorstwa, itp, itd.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Bardzo mi się to podoba, szkoda że koszty poniosą mimowolnie mieszkańcy.
    @mpppppp
    Jakie koszty?
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @mpppppp
    Co się kalkuluje lepiej - wydać rocznie parę złotych na życie w zdrowiu, czy też kilkaset tysięcy po to, żeby zadłużyć rodzinę i zyskać parę tygodni nowotworowej agonii?
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @mpppppp
    Ale koszty czego? Już od jakiegoś czasu energia ze źródeł odnawialnych jest tańsza, niż węgiel, atom czy gaz:

    en.wikipedia.org/wiki/Cost_of_electricity_by_source
    już oceniałe(a)ś
    4
    1