"My chcemy Boga" - śpiewali mieszkańcy Nowej Huty 27 kwietnia 1960 roku, na rogu ulic Marksa i Majakowskiego. Ich walkę w obronie usuwanego na polecenie komunistycznych władz krzyża przypomina najnowsza wystawa Muzeum Krakowa.

Zorganizowana w 60-lecie tamtych wydarzeń wystawa z powodu epidemii koronawirusa została udostępniona nie w muzealnych murach, ale w internecie. Zawiera archiwalne zdjęcia i dokumenty dotyczące obrony krzyża, relacje świadków. Opisuje też, co spowodowało nowohucki bunt i jak przebiegały wypadki w tamtych ważnych dla dzielnicy dniach - ważnych, bo będących spoiwem tworzącej się społeczności.

Msze pod gołym niebem

"Art. 69 naszej Konstytucji Lipcowej mówi, że obywatele Rzeczypospolitej Ludowej mają równe prawa bez względu na narodowość, rasę i wyznanie. A więc mają również prawo mieszkańcy Nowej Huty do obszernej, wygodnej i odpowiadającej wymogom higieny świątyni, gdzie mogliby spełniać swe praktyki religijne, które są potrzebą ich duszy" - to fragment zamieszczonego na wystawie pisma z sierpnia 1952 roku, adresowanego do Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "Zbrojne Oddziały Milicji Obywatelskiej " A to co za dziwoląg? Znów jakiś gimbus pisał?
    @votec
    w moim odczuciu całe zomo było uzbrojone po zęby ,obojętne w co
    już oceniałe(a)ś
    0
    0