"W Krakowie można bez obaw pić wodę prosto z kranu, bez przegotowania"- zapewniają Wodociągi Miasta Krakowa. "Kranowianka", czyli krakowska kranówka zawiera niezbędne składniki mineralne, a jej parametry są na bieżąco monitorowane. Jest także znacznie tańsza od wody butelkowanej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

1,5 litra wody z kranu kosztuje zaledwie 0,006 zł, co oznacza, że cena jednej butelki wody mineralnej jest równa cenie ponad 250 butelek wody z kranu. Krakowska kranówka posiada większą sumę substancji mineralnych niż woda mineralna nisko zmineralizowana czy butelkowana woda źródlana. Dostarcza wielu niezbędnych składników mineralnych takich jak: magnez, wapń, potas i sód. Centralne Laboratorium Wodociągów Miasta Krakowa prowadzi monitoring jej jakości, rocznie wykonując ponad 100 tys. analiz. Woda badana jest nie tylko na ujęciach czy na kolejnych etapach procesu uzdatniania, ale w bardzo wielu punktach miasta bezpośrednio z kranów.

– Krakowska kranówka świetnie gasi pragnienie. Picie „kranowianki” to tanie, ekologiczne i szybkie rozwiązanie – zapewniają twórcy kampanii informacyjnej „W Krakowie dobra woda prosto z kranu”.

Fakty i mity o wodzie z kranu

Krakowską wodę kranową można bezpiecznie pić bez przegotowania, ponieważ jest czysta bakteriologicznie.

JAKUB PORZYCKI

Wysoka temperatura zabija jedynie mikroorganizmy, które są już wcześniej z kranówki usuwane. Przegotowanie wody powoduje wytrącenie w postaci osadu (kamienia) części minerałów, zwłaszcza związków wapnia i magnezu, co zmiękcza wodę, ale również powoduje zubożenie jej składu mineralnego. Z tego powodu gotowanie wody nie jest zalecane przy bezpośrednim spożyciu. Twarda woda ma korzystny wpływ na organizm, chociaż może być uciążliwa dla sprzętów gospodarstwa domowego. Mimo powszechnego przekonania, twarda woda nie powoduje powstawania kamieni w organizmie człowieka, które w rzeczywistości są złogami z nierozpuszczalnych szczawianów, moczanów, fosforanów, struwitu lub cholesterolu.

Nieprawdą jest również, że chlor zawarty w kranówce szkodzi zdrowiu. Wodociągi Miasta Krakowa stosują nowoczesne metody dezynfekcji wody takie jak promieniowanie ultrafioletowe czy podchloryn sodu. Chlor gazowy nie jest już stosowany w procesie uzdatniania wody.

W zgodzie z normami unijnymi

Woda z Krakowskich Wodociągów nie odbiega jakością od tej w innych europejskich miastach. Wymagania jakościowe określone w przepisach polskich są tak samo szczegółowe jak wymagania unijne, a niektóre wskaźniki muszą spełniać jeszcze surowsze normy w stosunku do norm UE.

Kampania informacyjna „W Krakowie dobra woda prosto z kranu” została zainicjowana przez Wodociągi Miasta Krakowa 22 marca 2013 roku w Światowy Dzień Wody. Jej celem jest zachęcenie krakowian do picia powszechnie dostępnej, taniej i bogatej w substancje mineralne wody z kranu. W ramach kampanii spółka informuje o walorach „kranowianki”, a także zrealizowanych programach inwestycyjnych, które mają bezpośredni wpływ na jej wysoką jakość. – Uczestniczymy w miejskich wydarzeniach, częstując krakowian wodą z kranu, montujemy pitniki, a także edukujemy dzieci i młodzież – informują Wodociągi Miasta Krakowa.

Więcej informacji na stronie: http://prostozkranu.krakow.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Michał Olszewski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Szkoda tylko, że taką samą wodę spuszczamy w ubikacjach.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0