Skąd się wzięła idea geniuszu? Kim jest geniusz i kto zasługuje na to miano? Czy geniusz to kwestia inteligencji i zdolności, czy raczej osobowości i pracy? - to tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi będą szukali uczestnicy Copernicus Festival. Druga edycja festiwalu odbędzie się 18-23 maja i poświęcona będzie fenomenowi genialności.

Pierwsza edycja festiwalu Copernicus odbyła się przed rokiem, a hasłem przewodnim były "Rewolucje": przełomowe momenty w dziejach kultury i nauki, które pozwoliły ludzkości wejść w nowy etap rozwoju. Ogromne zainteresowanie, jakie wzbudziły zorganizowane wówczas debaty, wystawy i wykłady sprawiły, że organizatorzy postanowili kontynuować ideę festiwalu także w kolejnych latach. - Pierwsza edycja festiwalu była tak spektakularna, że wspólne pragnienie festiwalu, który będzie oddawał ducha krakowskiego, połączenia nauki z kulturą i niezmiennego przenikania się tych dwóch obszarów, było tak duże, że zdecydowaliśmy o finansowaniu festiwalu przez kolejne trzy lata - potwierdza Magdalena Sroka, zastępca prezydenta ds. kultury i promocji miasta. - Jeszcze nie zdarzyło się w historii krakowskich festiwali, żeby ktoś w tak profesjonalny i pełny sposób przedstawił swoją wizję, żeby tak szybko znaleźć uznanie odbiorców i uznanie w postaci stałego dofinansowania. To również wyraża nasz stosunek do festiwalu i to, czym on dla Krakowa jest - dodaje wiceprezydent.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Michał Olszewski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze