Więcej
    Komentarze
    Fajne zdjęcia jak zwykle; ale trzy małe uzupełnienia :-) 1.) Jak słusznie zauważył już jeden z Przedmówców, "współczesne" zdjęcie nr 2 zrobione jest z drugiej strony niż archiwalne, tj. od strony obecnej Korony w kierunku Rynku, a nie na odwrót. Powinno być to ujęcie: www.google.pl/maps/@50.044526,19.948465,3a,75y,230.7h,97.23t/data=!3m6!1e1!3m4!1sZCzz0p13BvePDCx10PCMXw!2e0!7i13312!8i6656 Nb. wystarczyło w sumie przyjrzeć się zdjęciu archiwalnemu - przecież cienie nie mogły padać od północy ;-) 2.) Rozebranych w latach pięćdziesiątych koszar na miejscu dzisiejszej Korony, widocznych na zdjęciu nr 8, trochę szkoda z podwójnych względów historycznych. 1mo był to jeden z najstarszych budynków w Podgórzu, wzniesiony przez Austriaków niemal natychmiast po założeniu miasta pod koniec XVIII wieku. Było to tzw. Budynek Ekonomii, mieszczący wszystkie niezbędne nowemu miastu instytucje publiczne (urzędy, ratusz, szkołę, sąd, pocztę, a nawet kościół-kaplicę z plebanią) do czasu wybudowania dla nich docelowych siedzib. Dopiero później został oddany wojsku - najpierw jako obóz internowania dla polskich uchodźców po Powstaniu Styczniowym, a następnie do celów koszarowych, jako miejsce stacjonowania początkowo artylerii konnej, a podczas I wojny światowej jednego z batalionów 93 pułku piechoty. 2do słynny por. Antoni Stawarz, służący w tymże pułku, właśnie ten budynek podporządkował sobie i zajął wraz z wiernymi sobie żołnierzami jako pierwszy rankiem 31 października 1918, rozpoczynając w ten sposób wyzwolenie Krakowa od Austriaków :-) 3.) Innym niepotrzebnie zniszczonym budynkiem był widoczny w kawałku na kolejnym zdjęciu Fort 33 Krakus, wybudowany w latach 1854-1857 wokół Kopca, a będący - nie wchodząc w nudne szczegóły - absolutnym unikatem z zakresu architectura militaris w skali co najmniej naszej części Europy; niestety bezmyślnie rozebrano go w równo wiek po powstaniu :-/ Pozdrawiam
    @kapitan.kirk "Nb. wystarczyło w sumie przyjrzeć się zdjęciu archiwalnemu - przecież cienie nie mogły padać od północy ;-)" Pomijając fakt, że rzeczywiście zdjęcie jest pomylone (choć budynki na rogach po obu stronach są baaardzo podobne, a ewentualne różnice mogłyby wynikać z przebudowy) - to to akurat nie jest żaden argument :-) Bo na obu zdjęciach cienie padają z tego samego kierunku - czyli w przypadku zdjęcia współczesnego "od północy". A dokładniej od północnego zachodu - co w naszej szerokości geograficznej nie jest niczym niezwykłym, a i sama Kalwaryjska nie przebiega w kierunku wschód-zachód, ale bardziej północny wschód - południowy zachód.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    2/14 archiwalne to początek ul. Kalwaryjskiej od strony Rynku Podgórskiego 2/14 współczesne to skrzyżowanie ul. Kalwaryjskiej i ul. Legionów Józefa Piłsudskiego
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Jak dla mnie to najciekawsze są zdjęcia z Wisłą. Na jednym jest pokazana budowa bulwarów, na innym linia kolejowa, a jeszcze inne z kolei daje wyobrażenie, że Wisła bez stopnia na Dąbiu jest co najwyżej damą z fraucymeru a nie królową polskich rzek ;)
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Zwróćcie, proszę, uwagę na latarnie. Dzieła sztuki!
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Zdjęcie ( porównanie ) nr 2 to bujda !!! Archiwalne zdjęcie jest zrobione na rogu Rynku Podgórskiego w kierunku ul. Kalwaryjskiej, a foto pana Ociepy jest zrobione z "pod Korony" w kierunku Rynku Podgórskiego.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    A tak wyglądało Podgórze w 1944 r. z lotu ptaka: mozliwosci.com/krakow/#1944,50.041066,19.949859,15
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    co sie z tym misatem dzieje ? te stare budynki byly bardzo wartosciowe dlaczego wiekszosc z nich albo nie istnieje albo jest w oplakanym stanie ? dlaczego w krakowie zamiast byc coraz lepiej to wyglada to coraz bardziej oplakanie. Fontanna na wyremontowanym rynku podgorskim jest tak biedna i mala ze ledwo mozna ja zaowazyc ? czy ci krakowscy architekci nic sie nie nauczyli od 19 stegowieku zamiast byc coraz lepsi to sa coraz gorsi.
    już oceniałe(a)ś
    12
    14