Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
1 z 30
29 stycznia. Batorski Wierch. Kumoterska gońba
Na Batorskim Wierchu w Zębie rozegrano kumoterską gońbę, najważniejsze góralskie zawody sportowe. Zawody składają się z Parady Góralskiej, która otwiera zawody oraz samych zmagań kumoterek w konkurencji skiringu i ski skiringu. Zjeżdżają nie tylko górale z całego Podhala, ale i miłośnicy koni i góralskiego folkloru z całej Polski. (kliknij i przeczytaj relację).
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
2 z 30
1 marca. Wyburzanie galerii Plaza
Teren o powierzchni 80 tys. m kw. z Plazą trafił w ręce spółki deweloperskiej Strabag Real Estate, która przedstawiła plany rozbiórki centrum handlowego, wcześniej jednak udostępniając obiekt potrzebującym pomocy uchodźcom z Ukrainy. Prace rozbiórkowe rozpoczęły się jesienią 2022 r. (tutaj przeczytasz o tym więcej).
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
3 z 30
7 kwietnia. Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej
Wielki Piątek w Kościele katolickim jest dniem pamięci o śmierci Jezusa Chrystusa. Jak co roku wierni przyjechali do Kalwarii Zebrzydowskiej, by uczestniczyć w Misterium Męki Pańskiej. Droga krzyżowa rozpoczęła się o godz. 6 sceną sądu u Kajfasza. Pątnicy modlili się, idąc dróżkami przy Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym (tutaj przeczytasz relację z Kalwarii).
Fot. Sylwia Penc / Agencja Wyborcza.pl
4 z 30
10 kwietnia. Śmiguśne Dziady opanowały Dobrą
Psociły, harcowały, polewały wodą, zatrzymywały samochody i obrzucały słomą - w wielkanocny poniedziałek Śmiguśne Dziady znów opanowały ulice Dobrej koło Limanowej.
Weekend majowy 2024, Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
5 z 30
4 maja. Kwitnące wiśnie na os. Widok na Krowodrzy
Aleja kwitnących wiśni na os. Widok.
Fot. Sylwia Penc / Agencja Wyborcza.pl
6 z 30
13 maja. Przez Kraków przeszła procesja różańcowa Wojowników Maryi
Do Krakowa przyjechali Wojownicy Maryi. Kilkaset osób modliło się za władze miasta, "zdemonizowane" rodziny, prześladowanych za "opieranie się na dekalogu" oraz młodzież żyjącą w nihilizmie. W marszu z Rynku Podgórskiego do Łagiewnik szła z nimi małopolska kurator oświaty Barbara Nowak (tutaj przeczytasz relację z tego wydarzenia).
Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
7 z 30
27 maja, Rusinowa Polana w Tatrach. Zaczął się wypas owiec
Baca Stanisław Rychtarczyk to jedna z legend Podhala. Ma 72 lata i od dziecka pasie owce na łąkach pod Tatrami. Po kilkudniowym redyku, czyli przejściu z domu w Groniu na Rusinową Polanę, rozpoczął 42. sezon wypasu owiec na najwyżej w Tatrach położonym terenie pasterskim (więcej o nim przeczytasz tutaj).
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
8 z 30
13 czerwca. Koncert Iron Maiden w Tauron Arenie Kraków
Legenda heavy metalu zagrała - dzień po dniu - dwa fantastyczne koncerty w Krakowie. Przed pierwszym z nich gitarzysta Adrian Smith poszedł nad Wisłę na ryby, towarzyszył mu Paweł Kabat, specjalista w łowieniu ogromnych sumów. Panowie łowili przez ponad 6 godzin (tutaj przeczytasz o tym więcej).
Fot. Sylwia Penc / Agencja Wyborcza.pl
9 z 30
19 czerwca. "Polskie Babcie" protestowały pod kuratorium oświaty
Pod Małopolskim Kuratorium Oświaty w Krakowie odbył się kolejny już protest "Polskich Babć". Zebrały się, by wyrazić sprzeciw wobec małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, jej poglądów i działań oraz niszczenia polskiej edukacji przez PiS (tutaj przeczytasz relację z protestu).
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
10 z 30
21 czerwca. Inauguracja Igrzysk Europejskich
Było symbolicznie, wybuchowo, chwilami patriotycznie i bardzo lokalnie. Przemówił Jan Paweł II, kibice wiwatowali, gdy zobaczyli na telebimie Igę Świątek, klaskali dla Ukrainy i gwizdali na Jacka Sasina. Na Stadionie Miejskim w Krakowie odbyła się ceremonia otwarcia Igrzysk Europejskich (tu przeczytasz relację).
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
11 z 30
25 czerwca. Turniej padla na Rynku Głównym w ramach Igrzysk Europejskich
Padel to trochę szybsza i młodsza siostra tenisa oraz squasha (ktoś też powie: bardziej widowiskowa. Ktoś inny: mniej dostojna). Kort, tak jak w tenisie, dzieli siatka. Za to, tak jak w squashu, otaczają go ściany. Padel był jedną z dyscyplin Igrzysk Europejskich, które ulokowano na Rynku Głównym w Krakowie (tu przeczytasz więcej o tych rozgrywkach w ramach IE).
Fot. Konrad Kozłowski / Agencja Wyborcza.pl
12 z 30
28 czerwca. Rywalizacja szermierzy w Tauron Arenie Kraków
Podczas Igrzysk Europejskich szermierze rywalizowali w Tauron Arenie Kraków.
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
13 z 30
6 lipca. Demontaż korony z wieży bazyliki Mariackiej w Krakowie
Waży 350 kg, jest pokryta złotem, ma 130 cm wysokości, 240 cm średnicy, składa się z ośmiu boków o długości 122 cm. Koronę zdemontowano, żeby poddać ją renowacji. Trafiła teraz do pracowni konserwatorskiej (tutaj więcej o tym wydarzeniu).
Fot. Konrad Kozłowski / Agencja Wyborcza.pl
14 z 30
15 lipca. Zakrzówek ściąga turystów z całej Polski
Zakrzówek, po wielomiesięcznych pracach, został otwarty. Kąpielisko wygląda imponująco - to cztery ogromne pływające baseny (głębokość od 40 cm do 3,5 metra), budynek z toaletami i szatniami, czterokilometrowa ścieżka dookoła zbiornika, punkty widokowe. Latem, by wejść na teren kąpieliska, trzeba było stać w ogromnej kolejce. By podziwiać nową atrakcję Krakowa, zjeżdżali turyści z całej Polski (pisaliśmy o tym w tym artykule).
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
15 z 30
25 lipca. Protest "Solidarnie z Joanną" pod komisariatem przy ul. Królewskiej
Setki osób zgromadziły się pod komisariatem policji przy ul. Królewskiej w Krakowie, by okazać solidarność i wsparcie Joannie, która padła ofiarą skandalicznej interwencji policjantów. - Kazali mi rozebrać się do naga. Robić przysiady i kaszleć. To było uwłaczające. Rozebrałam się, tylko majtek nie chciałam zdjąć. Miałam brudną podpaskę, krwawiłam. Ja tam już nie byłam człowiekiem - mówiła do mikrofonu, płacząc, Joanna (relację z protestu pod komisariatem policji przeczytasz tutaj).
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
16 z 30
12 sierpnia. Piknik 800 plus w Lanckoronie
Pojechaliśmy na piknik 800 plus w Lanckoronie. Były kiełbaski, zadowolone dzieci, mniej zadowoleni mieszkańcy i... awantura wójta z posłem PO - relacjonowaliśmy rządowy piknik w podkrakowskiej miejscowości. Naszą relację przeczytasz tutaj.
Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
17 z 30
20 sierpnia. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem
W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 16 zespołów, w tym cztery polskie. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowali się górale z Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Turcji, Słowacji, Włoch, Gruzji, Bułgarii, Rumunii, Chorwacji, Węgier, Słowacji oraz Meksyku. Zespoły oceniane były w trzech kategoriach: tradycyjnej, stylizowanej i folkloru artystycznie opracowanego. O werdykcie jury 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem przeczytasz tutaj.
Fot. Konrad Kozłowski / Agencja Wyborcza.pl
18 z 30
9 września. Kraków świętuje 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika
Takiego pochodu Kraków jeszcze nie widział - kilkuset artystów pokazało tańcem i akrobacją heliocentryczną wizję Mikołaja Kopernika. A wszystko z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma (tu przeczytasz relację).
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
19 z 30
18 września. Miesięcznica smoleńska pod Wawelem
Z okazji miesięcznicy pogrzebu pary prezydenckiej na Wawel przyjechał Jarosław Kaczyński, a wraz z nim wielu polityków PiS. Policjanci zdecydowali o odsunięciu demonstrantów na drugą stronę ulicy. Utworzyli kordon, a podczas siłowego wypchnięcia zgromadzonych z jezdni Babcia Kasia, czyli Katarzyna Augustynek, przewróciła się i uderzyła głową o jezdnię. Przez kilka minut leżała skulona na ziemi, a kiedy odmówiła pójścia z policjantami, ci przeciągnęli ją siłą do radiowozu stojącego 300 metrów dalej. Relację z wrześniowej miesięcznicy przeczytasz tutaj.
Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
20 z 30
29 września. Księżyc żniwiarzy nad Tatrami
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
21 z 30
28 września. Wisła gra z Lechią Gdańsk w Pucharze Polski
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
22 z 30
11 października. Jarosław Kaczyński w Krakowie
Na cztery dni przed wyborami politycy Prawa i Sprawiedliwości wiecowali w sali krakowskiego Sokoła. - Mamy legitymację, żeby rządzić kolejne cztery lata. A każdy głos na opozycję, to w istocie głos na Tuska - oświadczył Jarosław Kaczyński (relację z wiecu wojewódzkiego PiS przeczytasz tutaj).
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
23 z 30
15 października. Wybory parlamentarne - głosowanie w Krakowie
Ponad pół miliona osób oddało głos w wyborach parlamentarnych w Krakowie, gdzie w tym roku do listy wyborców dopisała się rekordowa liczba osób. Frekwencja w mieście wyniosła 81,95 proc. O tym, jak zagłosował Kraków, pisaliśmy w tym artykule. Zdjęcie zostało wykonane w komisji nr 14 przy ul. Loretańskiej w Krakowie.
Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
24 z 30
15 października. Ząb - najwyżej położona komisja wyborcza w Polsce
Są gminy na Podhalu, w których PiS zanotowało o 20 proc. mniejsze poparcie niż cztery lata temu. Zyskują za to Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga. Poparcie dla Konfederacji w regionie bez większych zmian - pisaliśmy dzień po wyborach parlamentarnych.
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
25 z 30
15 października. Prezydent Andrzej Duda zagłosował w Krakowie
Fot. Konrad Kozłowski / Agencja Wyborcza.pl
26 z 30
15 października. Radość w sztabie KO po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów
Tuż przed godz. 21 zaczęło się odliczanie jak w sylwestra: - 10, 9, 8 ... 3, 2, 1! Gdy podano wyniki, z których wynika, że Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica będą mogły stworzyć wspólny rząd, na sali wybuchła euforia (tutaj: relacja z wieczoru wyborczego KO w Żaczku).
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
27 z 30
28 października. Manifestacja solidarności z Palestyną w Krakowie
"Wolna Palestyna", "Stop okupacji, stop apartheidowi", "Stop genocide in Gaza", "Zachód odwraca oczy" - takie m.in. hasła pojawiły się na propalestyńskiej manifestacji w Krakowie (tutaj przeczytasz relacje z tego wydarzenia).
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
28 z 30
13 listopada. Otwarcie nowej hali sportowej AGH
Akademia Górniczo-Hutnicza otworzyła nową halę sportową na terenie Miasteczka Studenckiego. Rozpoczęta w listopadzie 2020 r. budowa nowego obiektu zakończyła się w maju, a pierwszy tekst bojowy hala przeszła w te wakacje, służyła bowiem jako obiekt treningowy dla sportowców startujących w rozgrywających się latem w Krakowie i Małopolsce Igrzyskach Europejskich. Więcej o tej inwestycji AGH w tym artykule.
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
29 z 30
30 listopada. Marszałek Szymon Hołownia odwiedził V LO
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przyjechał do V LO im. Augusta Witkowskiego z lekcją obywatelską. Chciałbym, by młodzi patrzyli na Sejm przychylnym okiem, bo jest on sercem demokracji - wyjaśniał. Powiedział też uczniom, że wiek wyborczy powinien być obniżony, bo starzy nie są od układania im życia - relacjonowaliśmy jego wizytę w serwisie krakow.wyborcza.pl.
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
30 z 30
15 grudnia. Pożegnanie małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak
- Niczego nie żałuję - powiedziała "Wyborczej" Barbara Nowak po tym, gdy odebrała odwołanie z funkcji małopolskiej kurator oświaty. - Kończy się czarny czas dla polskiej szkoły - mówiła ministra edukacji Barbara Nowacka na konferencji prasowej w Krakowie. O kulisach dymisji Barbary Nowak pisaliśmy tutaj.
Wszystkie komentarze