Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
1 z 20
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
1 sierpnia. Ul. Powiśle, obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
2 z 20
Ambasador USA Gorgette Mosbacher
4 sierpnia, polsko-amerykańska konferencja na kopcu Kościuszki w Krakowie. - Kościuszko to prawdziwy bohater, który walczył o wartości obu naszych narodów, ich wolność i prawa człowieka. Stany Zjednoczone honorują jego dziedzictwo i wkład na rzecz amerykańskiej niepodległości poprzez promowanie i opowiadanie się za tymi wartościami na całym świecie mówiła Gorgette Mosbacher, ambasador USA.
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
3 z 20
Turystyka w czasie pandemii
Turystyka to dla Krakowa bardzo ważna branża - w 2019 roku przyjezdni zostawili w mieście 7,5 mld zł. Kraków musi teraz o turystów walczyć, bo jak pokazują badania prowadzone przez Polską Organizację Turystyczną, w tym roku ze względu na pandemię ludzie najchętniej spoglądają w kierunku domków w lesie czy nad morzem, mniej zainteresowani są natomiast modnymi w czasach przed koronawirusem wypadami do miast.
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
4 z 20
Cracovia zdobywcą Pucharu Polski
5 sierpnia. Cracovia po pokonaniu Lechii Gdańsk po raz pierwszy w historii zdobyła Puchar Polski! Mecz finałowy rozegrany został w Lublinie 24 lipca. Teraz przyszła pora na fetę przy ul. Kałuży w Krakowi.
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
5 z 20
Koronawirus szaleje w Krakowie
W sierpniu w Krakowie i w Małopolsce bardzo wzrosła liczba zakażeń koronawirusem. Sam Kraków znalazł się nawet w żółtej strefie. Na zdjęciu: kolejka oczekujących na wymaz przed Szpitalem Uniwersyteckim, 6 sierpnia.
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
6 z 20
Manifestacja "Nie ma miejsca na faszyzm w Krakowie"
19 sierpnia pod pomnikiem Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie przeciwko "antycywilizacji LGBT" protestowali narodowcy i Młodzież Wszechpolska. Kilkaset metrów dalej, przy kościele św. Wojciecha, przeciwko nacjonalizmowi i dyskryminacji osób LGBT demonstrowały Queerowy Maj i krakowska lewica. Kontrdemonstracja była liczniejsza i głośniejsza.
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
7 z 20
Solidarni z Margot
"Równe prawa to podstawa!", "Aktywistki, nie kryminalistki!", "Homofobia - to się leczy!" - wykrzykiwali manifestanci, którzy w sobotę 8 sierpnia zgromadzili się pod komisariatem policji przy ul. Szerokiej na krakowskim Kazimierzu. To znak solidarności z zatrzymanymi 47 demonstrantami, którzy stanęli w obronie przewiezionej do aresztu aktywistki LGBT Margot.
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
8 z 20
Marsz Równości
16. Marsz Równości odbył się w sobotę 29 sierpnia w Krakowie. W zmienionej ze względu na epidemię formie - zamiast tradycyjnego przejścia ulicami miasta była manifestacja, dyskoteka i przejście wokół rynku pod wielką tęczową flagą.
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
9 z 20
Męski różaniec na Rynku
Ponad setka mężczyzn przeszła 1 sierpnia przez Rynek Główny w ramach Męskiego Różańca. Modlili się, "biorąc udział w duchowej bitwie" i błagając o wybaczenie bluźnierstw.
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
10 z 20
Kurator Nowak protestuje z różańcem w ręku
16. Marsz Równości, który odbył się 29 sierpnia, przyciągnął na Rynek także kontrdemonstrantów. Byli m.in. narodowcy, którzy wykrzykiwali wulgarne hasła, była także małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Protestowała przeciwko demonstracji LGBT, modląc się z różańcem w ręku.
Fot. Katarzyna Ślesińska / Agencja Wyborcza.pl
11 z 20
Narodowcy zakłócali Marsz Równości
29 sierpnia, Marsz Równości w Krakowie. - Środowiska wrogie nam stały dzisiaj praktycznie wszędzie. Przed kościołem Mariackim, pod pomnikiem Mickiewicza, pod Studzienką Badylaka, pod kościołem św. Wojciecha. My - pod Wieżą Ratuszową. Wokół tłumy policji, przypadkowi turyści, rodziny z dziećmi i sprzedawcy balonów. Byliśmy sobą, tańczyliśmy, śmialiśmy się. A jednocześnie słyszeliśmy nieludzkie obelgi, narodowców skandujących: "rynek krakowski nigdy nie będzie gejowski", "zakaz pedałowania" albo "jazda z ku*wami" - mówił Janek, uczestnik Marszu Równości.
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
12 z 20
Marsz solidarnośi zc Białorusią
W niedzielę 30 sierpnia z placu Wielkiej Armii Napoleona ruszył marsz solidarności z Białorusinami. Jego uczestnicy przeszli z wielką biało-czerwono-białą flagą spod Wawelu na krakowski rynek.
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
13 z 20
"Niech żyje Białoruś! Precz z Łukaszenką!"
Kraków solidarny z Białorusią. Pokojowa demonstracja odbyła się na Rynku Głównym 15 sierpnia.
Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Wyborcza.pl
14 z 20
Odsłónię tablicy upamiętniającej żołnierzy Armii Ochotniczej gen. Józefa Hallera
15 sierpnia. Z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej przy wejściu głównym do gmachu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie odsłonięta została tablica upamiętniająca żołnierzy Armii Ochotniczej gen. Józefa Hallera.
Fot. JAKUB WLODEK
15 z 20
Odkrycia archeologiczne w Biskupicach
27 sierpnia. W osadzie wczesnoneolitycznej w Biskupicach (powiat wielicki) odkryto ornamentowane naczynie przedstawiające ludzką twarz z rogami.
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
16 z 20
Spacer po dawnym hotelu Cracovia
29 sierpnia. Kiedyś uznawany za najbardziej luksusowy hotel w Polsce, obecnie własność Muzeum Narodowego w Krakowie. Hotel Cracovia jest otwarty dla zwiedzających - oprowadzanie po budynku projektu Witolda Cęckiewicza organizowane jest przez MNK dwa razy w miesiącu. Modernistyczna konstrukcja kryje w sobie piękne mozaiki, wnętrza i historie, które zwiedzający może odkryć podczas półtoragodzinnego spaceru.
Fot. Katarzyna Ślesińska / Agencja Wyborcza.pl
17 z 20
Marsz Równosći w Krakowie
16. Marsz Równości odbył się 29 sierpnia.
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
18 z 20
Czy niewidomy może prowadzić samochód?
19 sierpnia. Dyrektorka muzeum WOMAI Agnieszka Kulik, kierowca rajdowy Mariusz Biały i Moto Park postanowili spełnić jedno z marzeń niewidomego mężczyzny, który zawsze chciał prowadzić auto sportowe. Piotr Kafel mógł nie tylko przejechać się samochodem wyścigowym prowadzonym przez Mariusza Białego, ale też sam usiadł za kierownicą. - To niesamowite. Pierwszy raz w życiu robiłem coś takiego, ale mam nadzieję, że nie ostatni - mówił podekscytowany Kafel.
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
19 z 20
Piłka nożna w czasach pandemii
22 sierpnia. Cracovia na początek sezonu wygrała z Pogonią Szczecin 2:1.
Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
20 z 20
Tour de Pologne na Podhalu
Start oraz meta przedostatniego - "królewskiego" i najważniejszego - etapu Tour de Pologne stanęły w Bukowinie Tatrzańskiej. W wielkim stylu wygrał Remco Evenepoel.
Wszystkie komentarze