Szkoła rehabilitacyjna dla inwalidów wojennych z protezami - kurs rolniczy w Rakowicach, 1914. Archiwum Narodowe w Krakowie (A-II-433).
Nowości Illustrowane z 20 stycznia 1917 tak opisywały rozwijające się w Krakowie formy pomocy dla okaleczonych na I wojnie żołnierzy:
'Wojna, która się sroży już rok trzeci i to głownie na naszych ziemiach, pociągnęła za sobą mnóstwo ofiar w ludziach. Część dzielnych obrońców rodzinnego kraju poległa śmiercią bohaterską na polu chwały, część ich wróciła już wprawdzie z frontu między swoich, ale jako kaleki i inwalidzi. Gdy pierwszym poświęcamy żałosne wspomnienie, wielbiąc ich męstwo i ofiarność, tem serdeczniej natomiast zając się musimy losem drugich, by nie stali się ciężarem społeczeństwa, ale znaleźli po wojnie zajęcie, umożliwiające im zarobienie sobie uczciwie na kawałek chleba.
Taki cel i zadanie wytknął sobie Komitet opieki wojennej nad inwalidami i w całym kraju pozakładał szkoły fachowe, mające żołnierzy-inwalidów przysposobić do przyszłego praktycznego zawodu w miarę ich zdolności umysłowych i fizycznych.
Szkoły te rozwijają się nadzwyczaj pomyślnie. Zarząd wojskowy nie szczędzi funduszów na ich uposażenie, w parze z nim idzie i dobroczynność ogółu, spieszącego w miarę możności i sił z wydatną bardzo pomocą materyalną i moralną. Kierownicy i komendanci szkół pracują z poświęceniem dla dobra nieszczęśliwych, a ci, niedawno żołnierze, dziś uczniowie, z wzorową pilnością i gorliwością przyswajają sobie najróżnorodniejsze wiadomości, by z nich w późniejszem życiu praktycznie skorzystać.
I w Krakowie założono też Szkołę dla inwalidów wojennych, a oddział jej przemysłowy, mieszczący się przy ulicy Smoleńsk l.9, ma na celu kształcenie zdolnych do zawodu praktycznego byłych żołnierzy w rozmaitych kategoryach rękodzieła i przemysłu.
Oddziały przemysłowe mieszczą się częściowo w gmachu miejskiego Muzeum techniczno-przemysłowego, gdzie uczniowie korzystają z wszelkich urządzeń maszynowo-technicznych, częścią zaś w sąsiedniej szkole imienia Jana Kantego na Smoleńsku.
Obecnie dział przemysłowy obejmuje następujące oddziały rękodzielnictwa: 1. Warsztat szewski, 2. krawiecki, 3. stolarski, 4. ślusarski, 5. kowalski, 6. stelmarski, 7. zegarmistrzowski, 8. koszykarski, 9. bednarski, 10. introligatorski, 11. drukarski, 12. cyzelerski, 13. tokarski, 14. snycerstwo, 15. szczotkarstwo, 16. fryzjerski.'
Wszystkie komentarze
Czasy, państwa i armie się zmieniają, a umundurowane głowy wciąż takie same.
Ciekaw jestem, gdzie w Rakowicach były te kursy rolnicze dla inwalidów - może w ogrodach Fregego, czyli na dzisiejszym Ugorku...?
Co do ostatniego obrazka, to formalnie nie pochodzi on z czasów panowania austriackiego, bo teoretycznie w latach 1815-1846 Kraków z okolicami stanowił wolne miasto. Jednak w tymże 1836 pod politycznym pretekstem trafił pod okupację przez wojska wszystkich trzech zaborców, których żołnierze są na ilustracji, a później już tylko Austrii (formalnie do 1841, ale faktycznie już na stałe, tj. do odzyskania niepodległości przez Polskę).
Pozdrawiam