Archiwum Narodowe w Krakowie
1 z 16
Browar widziany z góry
Widok Okocimskich Zakładów Przemysłowych - zdjęcie lotnicze, I poł. XX wieku. Archiwum Narodowe w Krakowie, Archiwum Goetza-Okocimskiego, sygn. AGO 1.
Niewielki początkowo, lecz stopniowo rozrastający się browar założył w 1845 roku Jan Ewangelista Goetz, przybysz ze Szwabii. Wyrósł tu z czasem angielski pałac z parkiem, budynki folwarku oraz przemysłowe zabudowania browaru (m.in. warzelnia, słodownia). Wokół powstały także murowane i drewniane domy oraz wille, przeznaczone dla urzędników i pracowników browaru.
Do największego rozkwitu doprowadził browar syn Jana, Jan Albin Goetz-Okocimski. Jego syn, Antoni Jan, w 1939 r. opuścił Polskę i nigdy już nie powrócił do kraju. Zmarł w Kenii.
Archiwum Narodowe w Krakowie
2 z 16
Urządzenia browarnicze
Browar Jana Goetza w Okocimiu - urządzenia browarnicze, przełom XIX i XX w. Archiwum Narodowe w Krakowie, Archiwum Goetza-Okocimskiego, sygn. AGO 484/62
Archiwum Narodowe w Krakowie
3 z 16
Przetaczanie beczek
Widok zabudowań Browaru Jana Goetza w Okocimiu - podwórze z przetaczanymi beczkami. Przełom XIX i XX w. Archiwum Narodowe w Krakowie, Archiwum Goetza-Okocimskiego, sygn. AGO 432/19.
Archiwum Narodowe w Krakowie
4 z 16
Robią beczki
Browar Jana Goetza w Okocimiu - pracownicy w pomieszczeniu fabryki beczek. I same beczki na różnym etapie budowy - klepki, deszczułki, obręcze.
Przełom XIX i XX w. Archiwum Narodowe w Krakowie, Archiwum Goetza-Okocimskiego, sygn. AGO 1.
Archiwum Narodowe w Krakowie
5 z 16
Straż ćwiczy
Ochotnicza Straż Ogniowa w Okocimiu - fotografia zbiorowa członków, maj 1878. Archiwum Narodowe w Krakowie, Archiwum Goetza-Okocimskiego, sygn. AGO 484/53.
Archiwum Narodowe w Krakowie O/Nowy Sącz
6 z 16
Zaleca się bezkrwistym osobom...
Próbka dawnego marketingu. Zaleca się bezkrwistym osobom, a szczególnie Paniom i rekonwalescentom - zalecają spece od reklamy piwa z browaru parowego w Trzcinicy.
Reklama prasowa Browaru parowego w Trzcinicy, 1912. Archiwum Narodowe w Krakowie O/Nowy Sącz, Skorowidz przemysłowo-handlowy Królestwa Galicyi, Lwów 1912 (bibl. 283)
Archiwum Narodowe w Krakowie
7 z 16
Pracownicy koło kancelarii
Browar Jana Goetza w Okocimiu - fotografia zbiorowa pracowników, z tyłu przeszklone pomieszczenie z szyldem: Kancelarja. Przełom XIX i XX w. Archiwum Narodowe w Krakowie, Archiwum Goetza-Okocimskiego, sygn. AGO 484/59.
Archiwum Narodowe w Krakowie
8 z 16
Zabudowania browatu
Widok zabudowań Browaru Jana Goetza w Okocimiu, przełom XIX i XX w. Archiwum Narodowe w Krakowie, Archiwum Goetza-Okocimskiego, sygn. AGO 432/13.
Archiwum Narodowe w Krakowie O/Nowy Sącz
9 z 16
Zalecany przez powagi lekarskie
Piwa znane ze swej dobroci z dostawą do domu - w tym porter, przez powagi lekarskie zalecany...
Reklama prasowa Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu, 1912. Archiwum Narodowe w Krakowie O/Nowy Sącz, Skorowidz przemysłowo-handlowy Królestwa Galicyi, Lwów 1912 (bibl. 284)
Archiwum Narodowe w Krakowie
10 z 16
Browar w całej okazałości
Widok ogólny Browaru Jana Goetza w Okocimiu, w tle okoliczne wzgórza. I poł. XX wieku. Archiwum Narodowe w Krakowie, Archiwum Goetza-Okocimskiego, sygn. AGO 484/60
Archiwum Narodowe w Krakowie
11 z 16
Maszyny browarnicze
Browar Jana Goetza w Okocimiu - lśniąca maszyneria browarnicza. Przełom XIX i XX w. Archiwum Narodowe w Krakowie, Archiwum Goetza-Okocimskiego, sygn. AGO 432/15.
Archiwum Narodowe w Krakowie
12 z 16
Rurki, beczki
Browar Jana Goetza w Okocimiu - wnętrze jednego z pomieszczeń. Z boku widać beczki z napisem: Piwo eksportowe. Przełom XIX i XX w. Archiwum Narodowe w Krakowie, Archiwum Goetza-Okocimskiego, sygn. AGO 484/63.
Archiwum Narodowe w Krakowie
13 z 16
Zabudowania browaru
Widok zabudowań Browaru Jana Goetza w Okocimiu, przełom XIX i XX w. Archiwum Narodowe w Krakowie, Archiwum Goetza-Okocimskiego, sygn. AGO 432/17.
Archiwum Narodowe w Krakowie
14 z 16
80-lecie browaru
Browar Jana Goetza w Okocimiu - rok 1925. Formujący się pochód pracowników z okazji osiemdziesięciolecia browaru, z przodu m.in. orkiestra. Archiwum Narodowe w Krakowie, Archiwum Goetza-Okocimskiego, sygn. AGO 1.
Archiwum Narodowe w Krakowie
15 z 16
Browar Carlsberg
Widok ogólny browaru Carlsberg, 1883. Archiwum Narodowe w Krakowie, Archiwum Goetza-Okocimskiego, sygn. AGO 484/66.
www.ank.gov.pl/piwo
16 z 16
Piwo z półek archiwalnych
Prawie 18 metrów bieżących akt i ponad 4,5 tys. jednostek archiwalnych z lat 1846-1944 - tak w liczbach prezentuje się Archiwum rodzinno - majątkowe Gotza-Okocimskiego, będące w posiadaniu Archiwum Narodowego w Krakowie i jego oddziałów terenowych. Właśnie z tego obszernego zbioru pochodzi większość powyższych materiałów.
Więcej ciekawych dokumentów, także z innych źródeł, można zobaczyć na przygotowanej przez ANK internetowej wystawie. Są tam m.in. barwne (także w warstwie językowej) etykiety i reklamy zachwalające niezwykłe walory piwa, ponadto dokumenty dotyczące sztuki warzenia i nieuczciwej konkurencji, a także konsumpcji. Zapraszamy do obejrzenia: www.ank.gov.pl/piwo/index.html
Wszystkie komentarze