Łódzkie
Planetarium EC1
Planetarium EC1 w Łodzi to obecnie najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Wyposażone jest w system projekcji, na przykład projektor gwiazdowy służący do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich.
W specjalnie zaprojektowanej sali odwiedzający siadają w jednym ze 110 foteli, regulują oparcia i... Po zgaszeniu świateł nad głowami pojawią się miliony gwiazd, planety, plejady i odległe galaktyki. Można cofnąć się do 1609 roku, gdy niebo obserwował Galileusz i sprawdzić, co utwierdziło go w przekonaniu, że to Ziemia kręci się wokół Słońca. Można pokonać 4 mld lat, żeby zasymulować, co się stanie, kiedy Droga Mleczna zderzy się z sąsiadką. A to zaledwie ułamek możliwości łódzkiego Planetarium EC1.
Na tydzień przed zakończeniem głosowania łódzkie Planetarium, z poparciem blisko 16 proc. prowadzi w rankingu National Geographic.
MAŁGORZATA KUJAWKA
Przystanek Centrum
Ten niezwykły przystanek, oficjalnie nazywany Piotrkowska Centrum (od nazwy pobliskiej ulicy), powstał w ramach modernizacji trasy W-Z. Łączy on tramwaje jeżdżące na linii wschód - zachód z kursującymi na trasie północ - południe. W ten sposób można się szybko i sprawnie przesiadać.
Na przystanku powstały cztery tory, na których może zatrzymać się jednocześnie aż osiem tramwajów. Na tak dużym centrum przesiadkowym musiała pojawić wiata, która chroniłaby przed deszczem i wiatrem. Władze miasta nie chciały jednak tradycyjnych budek.
W 2012 roku ogłoszono konkurs na projekt przystanku. Do konkursu przystąpiło 60 projektantów z kraju, a także z zagranicy. W komisji konkursowej zasiedli architekci, wykładowcy akademiccy, pracownicy Zarządu Dróg i Transportu oraz przedstawiciel organizacji pozarządowych. Zwyciężył pomysł przygotowany przez Jana Gałeckiego z Łodzi. Zakładał on, że konstrukcja oparta jest na stalowych słupach, a szklane kolorowe zadaszenie przypomina witraż.
Wszystkie komentarze