13 408 - tyle samochodów skradziono w Polsce w 2015 roku. To zdecydowanie mniej niż dziesięć lat wcześniej. Wtedy łupem złodziei padło 45 292 pojazdy. - To ponad 70-procentowy spadek. Trzeba przy tym uwzględnić, że w ciągu tych 10 lat liczba zarejestrowanych w Polsce pojazdów znacząco wzrosła - nie kryje radości mł. asp. Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji.
Spadek zainteresowania złodziei kradzieżą aut wynika nie tylko ze zmniejszonego popytu na samochody i części pochodzące z niepewnych źródeł. Wciąż rozwijane są inteligentne systemy zabezpieczeń montowane przez producentów oraz inne rozwiązania, np. monitoring wykorzystujący moduły GPS oraz - w najbardziej zaawansowanych systemach - sygnały radiowe. Potrafią one być skutecznymi narzędziami w walce z przestępcami.
Które samochody cieszą się największym zainteresowaniem złodziei? Policyjne dane jasno wskazują, że na baczności powinni mieć się zwłaszcza posiadacze volkswagenów golfów. W całej Polsce w 2015 r. zarejestrowano aż 674 przypadki, w których te właśnie samochody za cel obierali złodzieje. To w skali kraju. A jak jest w poszczególnych województwach? Sprawdź Top 5 najchętniej kradzionych aut. Dane pochodzą z Komendy Głównej Policji.
* Informacje z KSP Warszawa dotyczą samej stolicy, natomiast informacje z KWP w Radomiu podają dane z całego województwa mazowieckiego bez Warszawy.
Wszystkie komentarze