Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie
ul. św. Wawrzyńca 15, www.mimk.com.pl, tel. 12 421 12 42
Nowa edycja MIMkowych poranków - warsztatów dla rodzin z dziećmi. W ramach współpracy z Fundacją Trasa dla bobasa powstał przewodnik dla rodzin z dziećmi Muzealne eksponaty nie tylko dla Mamy i Taty. Na dostępnej wystawie Wokół koła znajdują się 34 modele, zwiedzanie odbywa się pod opieką rodziców lub opiekunów. Dodatkowo koło dziedzińca muzeum znajduje się edukacyjny plac zabaw Ogródek Nowych Słówek. Przewijak dostępny jest w łazience w hali głównej. Nie ma specjalnego miejsca. W lecie w różnych zacienionych miejscach na świeżym powietrzu, dookoła budynków muzeum, ustawione są bardzo wygodne ławki, które mogą być ułatwieniem dla mam karmiących piersią. Bez problemu można wjechać do muzeum wózkiem. Łazienki przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Z kolei na specjalnie przygotowanych czterech modelach, nawiązujących do wystawy Motokultura, są opisy w języku Braille'a. Stonowana kolorystyka, brak jarzeniówek, można przynosić własne jedzenie i napojem, spożywać można je jedynie w miejscach wydzielonych, jak ławki i kącik edukacyjny, jeśli nie ma tam warsztatów.
=======================================
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, oddział Rynek Podziemny
Rynek Główny 1, www.mhk.pl/oddzialy/podziemia-rynku, tel. 12 619 23 48
W stałej ofercie teatrzyk mechaniczny, który prezentuje spektakl Legenda o dawnym Krakowie. W oddziale organizowane są także zajęcia i warsztaty dla dzieci, w ramach muzealnej oferty edukacyjnej Akademia Małego Odkrywcy. Zajęcia edukacyjne w podziemiach Rynku odbywają się także przy okazji wydarzeń cyklicznych, takich jak Ferie w Muzeum, Dzień Dziecka, Dzień Otwartych Drzwi, Średniowiecze da się lubić. Strefę edukacyjną tworzy wyodrębniona z ekspozycji wyciszona przestrzeń, wyłożona specjalną wykładziną, zabawkami, grami edukacyjnymi oraz teatrzykiem mechanicznym. W specjalnym pomieszczeniu z przewijakiem jest zawsze czysty pokrowiec, zapewniają też zapasowe pieluszki i chusteczki. Znajdują się tam specjalny parawan, stolik, krzesełka i kolorowanki oraz książeczki dla starszych dzieci, które czekają na mamy. Pomieszczenie udostępniane na prośbę rodziców (klucz do pobrania w kasie). Cała trasa jest dostosowana do szerokości wózków dziecięcych. Dzieci do lat 5 wchodzą na wystawę bezpłatnie.
========================================
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, oddział Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35, www.mhk.pl/oddzialy/palac-krzysztofory, tel. 12 619 23 84
W stałej ofercie Pałacu Krzysztofory znajdują się m.in. zajęcia skierowane do najmłodszych, w tym warsztaty, których tematyka związana jest z historią i kulturą Krakowa. Dla dzieci w wieku 3-5 lat przygotowano specjalne zajęcia Tajemniczy kufer ? każde spotkanie koncentruje się na wybranym przedmiocie i pozwala maluchom na stawianie pierwszych kroków w świecie przeszłości. Dużą popularnością cieszą się w sezonie zimowym warsztaty szopkarskie. Oprócz stałej oferty edukacyjnej w Pałacu Krzysztofory odbywają się zajęcia i warsztaty: Akademia Małego Odkrywcy, Ferie i Lato w Muzeum, Dzień Dziecka, Noc Muzeów, podczas której prezentowana jest ciesząca się dużym zainteresowaniem wieczorynka dla najmłodszych. W ramach Akademii Małego Odkrywcy odbyły się m.in. takie zajęcia jak Krakowiaczek jeden miał koników siedem, czyli Kraków na ludowo, Historia na medal, czyli numizmatyka dla laika". Od października 2015 r. w Pałacu Krzysztofory ruszył nowy cykl Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie ? znani krakowianie czytają dzieciom utwory związane z Krakowem. W tym roku organizowane są również spektakle teatralne Strażnicy zaczarowanej księgi. Przed świętami zaplanowano cykl bezpłatnych warsztatów budowania szopki krakowskiej i robienia tradycyjnych ozdób choinkowych.
Strefę edukacyjną tworzy sala wyposażona m.in. w poduszki, miękki dywan, tablicę multimedialną, w razie potrzeby są rozstawiane stoły, pomoce dydaktyczne (szopki krakowskie, rzeźby ceramiczne bohaterów legend krakowskich). Na czas wystawy szopek krakowskich (grudzień-luty) organizowana jest specjalna przestrzeń dla dzieci (a nawet osobna wystawa szopek dziecięcych w piwnicach). Dzieci mają do dyspozycji przystosowane dla nich stoliki i krzesła, drewniane klocki, puzzle z szopką krakowską, materiały do rysowania: kredki, tablice, kolorowanki. Książeczki i materiały w łatwy i przyjazny sposób pokazujące, jak powstaje szopka krakowska. Na I piętrze skrzydła zachodniego Pałacu Krzysztofory znajduje się kącik dla dzieci w Cafe Putto. Przewijak znajduje się w skrzydle zachodnim Pałacu Krzysztofory, w toalecie na I piętrze.
========================================
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
ul. Krakowska 46, www.etnomuzeum.eu, tel. 12 430 60 23
Podczas roku szkolnego muzeum prowadzi trzy cykle dla dzieci. Dla najmłodszych (w wieku do 3 lat) wraz z rodzicami lub opiekunami przygotowano zajęcia umuzykalniające prowadzone metodą gordonowską. Dla dzieci w wieku 3-5 lat otwarta jest Pracownia Działań Twórczych, umożliwiająca otwartą eksplorację najbliższego otoczenia. Dzieci w wieku 6-9 lat zapraszają do Klubu Latających Podróżników, który poszerza horyzonty na świat poza najbliższym otoczeniem. W wakacje oraz ferie: osobne programy warsztatów dla dzieci w różnym wieku. Przez cały rok szkolny raz w miesiącu odbywają się otwarte warsztaty rodzinne pt. Etnokalendarz. Każdy cykl poświęcony jest innej tematyce w partnerstwie z inną organizacją. Tegorocznym partnerem jest Ośrodek Działań Edukacyjnych Źródła, który wspólnie z Muzeum wprowadza w tematykę edukacji globalnej. W listopadzie MEK rozpoczęło także niedzielny cykl warsztatów pt. Otwarta pracownia, umożliwiający dzieciom i dorosłym twórczą ekspresję. W szatni Muzeum jest wyodrębniony niewielki kącik z poduszkami i stolikiem, gdzie dzieci mogą skorzystać z dostępnych zabawek, kolorowanek i kredek. Poza tym zajęcia odbywają dzieją się w przestrzeni wystaw oraz w sali edukacyjnej na parterze. Toaleta na parterze wyposażona jest w przewijak. Mimo że nie ma osobnego pokoju do karmienia, to udostępniany jest pokój socjalny. Podjazd dla wózków. Toaleta przystosowana do osób niepełnosprawnych. Zespół Działu Edukacji prowadzi różne projekty dla osób z niepełnosprawnością.
======================================
Muzeum Opactwa w Tyńcu w ramach Fundacji Chronić Dobro
ul. Benedyktyńska 37, www.kultura.benedyktyni.com, tel. 12 688 54 53
Fundacja oferuje wachlarz warsztatów edukacyjnych dla dzieci. Raz w miesiącu organizuje Rodzinne podróże w czasie, podczas których rodzice bawią się oraz pracują wspólnie ze swoimi pociechami. W trakcie zwiedzania klasztoru dzieci wykonują serie zadań ? np. układają puzzle z widokiem klasztoru sprzed wieków oraz dobierają właściwe obrazki pasujące do miejsc, które widzieli. Muzeum na terenie opactwa oraz krużganki klasztorne wykorzystywane są w trakcie różnorodnych warsztatów edukacyjnych. Dodatkowo przy muzeum znajduje się specjalnie wyodrębniony kącik. Podobne miejsce znajduje się w kawiarni, gdzie rodzice mogą pozostawić dziecko bezpiecznie. W kąciku muzealnym dla najmłodszych znajdują się klocki, z których można samodzielnie z pomocą planu zbudować klasztor. Można tam też znaleźć karty zadań, które wykorzystane mogą być w czasie zwiedzania muzeum. Dzięki kartom dzieci angażują się w poszukiwanie ciekawych muzealnych zabytków. Podczas oprowadzania wykorzystują mnisie, czyli specjalnie przygotowane misie w benedyktyńskich habitach. W obu łazienkach ? przy dziedzińcu oraz wewnątrz klasztoru ? są przewijaki. Po zgłoszeniu na recepcji potrzeby nakarmienia dziecka pracownik wskaże odpowiednie miejsce.
=======================================
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, oddział Dom Zwierzyniecki
ul. Królowej Jadwigi 41, www.mhk.pl, tel. 12 427 00 26
Muzeum organizuje przystanek Emaus (Poniedziałek Wielkanocny), okolicznościowe wydarzenia towarzyszące wystawom czasowym (np. Dzień Dziecka, ubieranie choinki), imprezy muzealne (Noc Muzeów, Dzień Otwartych Drzwi), warsztaty tematyczne (legendy i tradycje, świat bajek Ludwika Jerzego Kerna ? zabawa w teatr), samodzielne wykonywanie tradycyjnych zabawek odpustowych, zajęcia edukacyjne podczas ferii zimowych, akcja Lato w muzeum. Istnieje także możliwość zorganizowania urodzin dla dziecka. Maluchy uwielbiają ogólnodostępny plac zabaw, który jest czynny w godzinach otwarcia oddziału. MHK udostępnia gry planszowe dla dzieci. W budynku jest stały kącik dla dzieci z grami planszowymi, materiałami plastycznymi, tradycyjny drewnianymi zabawkami z odpustu Emaus, stół z piłkarzykami, wózek dziecięcy wiklinowy z dawnymi lalkami. Dom Zwierzyniecki stawia głównie na tradycyjne zabawki, wykonane w znacznej mierze z drewna. Muzeum posiada przenośny przewijak. Nie ma wydzielonego miejsca dla mam karmiących piersią, jednak w razie potrzeby udostępniają pomieszczenia socjalne. Jest podjazd dla wózków od strony parkingu. Rodzice mają także możliwość podgrzania posiłku dla dzieci oraz skorzystania z czajnika elektrycznego i naczyń kuchennych.
=======================================
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. Marii Konopnickiej 26, www.manggha.krakow.pl, tel. 12 267 27 03
Weteran na naszej liście miejsc przyjaznych maluchom. Wręczanie certyfikatów takim miejscom to czysta przyjemność. Bajki i baśnie japońskie oraz wystawy edukacyjne i towarzyszące im spotkania dla dzieci i rodziców zostały przygotowane z myślą o najmłodszej publiczności Muzeum Sztuki i Techniki Muzeum Manggha. Na bajki Muzeum zaprasza najmłodszych zwiedzających wraz z opiekunami w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Po przeczytaniu kilku tekstów dzieci wraz z opiekunami biorą udział w dopasowanych do tematu bajek warsztatach: origami, kaligrafii, tworzenia pieczątek, zabawy w oparciu na japońskich technikach plastycznych. Muzeum poszerzyło ofertę o kraje Dalekiego Wschodu w związku z otwarciem nowej przestrzeni, nowego budynku. Można w nim, oprócz zwiedzania aktualnych wystaw, spotkać się z pierwszym muzealnym robotem Eu-Geniusem czy nauczyć się pisania znaków na interaktywnych ekranach. Organizują też spotkania z kulturą koreańską, chińską, indonezyjską i innymi w ramach dni otwartych, gdzie zawsze jest specjalnie przygotowana (i im właśnie dedykowana) część zajęć dla dzieci i rodziców. Na stałe przygotowany jest kącik dla dzieci ? w wersji japońskiej ? z matami tatami i japońskimi mebelkami oraz poduszkami. Pojawiają się też w ciągu roku wystawy oraz interaktywne place zabaw dla dzieci. Manggha ma stojak z przewijakiem w toalecie dla osób niepełnosprawnych. Nie ma specjalnego miejsca dla mam karmiących piersią, ale w holu są wygodne sofy, a na tarasie leżaczki i fotele, z których można skorzystać. Miejsce jak najbardziej przyjazne osobom z niepełną sprawnością (m.in. pojazd dla wózków oraz toalety).
====================================
Muzeum Narodowe
al. 3 Maja 1, tel. 12 433 55 00, www.muzeum.krakow.pl
Jak zawsze Muzeum Narodowe jest w czołówce naszych miejsc przyjaznych. Zajęcia dla najmłodszych można określić jednym słowem ? rewelacyjne! Latający Dywan. Opowieści Przedmiotów, czyli cykl spotkań dla dzieci odbywających się w konwencji miniatur teatralnych, w których ważną rolę odegra improwizacja i interakcja z widzem. Podstawową formą artystyczną jest tu przygotowana na kanwie baśni opowieść, której bezpośrednią inspiracją są wybrane przykłady rzemiosła artystycznego, tkanin, biżuterii lub broni ze zbiorów Muzeum. MNK proponuje także: 7 Dzień Tworzenia, czyli niedzielne warsztaty artystyczne, których mali uczestnicy zwiedzają sale galerii stałych oraz odwiedzają pokazy czasowe. Tym samym śledzą przemiany, które przez wieki zachodziły w sposobie projektowania ubrań, mebli czy naczyń. Poznają też różne techniki artystyczne: poczynając od tradycyjnego malarstwa, a kończąc na instalacji czy happeningu. Najważniejszym punktem spotkania jest warsztat plastyczny. Świetne miejsce zarówno dla rodziców, jak i dzieci.
========================================
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
ul. Lipowa 4, www.mocak.pl, tel. 12 263 40 29
MOCAK zaznajamia maluchy z dziełami sztuki współczesnej. Ważnym elementem poruszanym w trakcie realizowanych działań jest również kontekst miejsca i czasu powstania i prezentacji dzieł sztuki. Jednym z celów muzeum jest także rozwijanie kreatywnego myślenia oraz zdolności manualnych powiązanych z realizacją artystycznych potrzeb najmłodszych, a także zachęcanie do kreatywnego spędzania czasu wolnego. MOCAK organizuje warsztaty z artystami, edukatorami, konserwatorem sztuki, lekcje muzealne czy warsztaty okazjonalne. W ich trakcie dzieci tworzą własne, oryginalne prace. W budynku B znajduje się specjalnie zaprojektowana, przyjazna dzieciom pracownia plastyczna wyposażona w akcesoria niezbędne w czasie trwania warsztatów artystycznych (m.in. stoliki, poduszki, pojemniki na artykuły plastyczne, tablice magnetyczne). Dodatkowo w Czytelni MOCAK-u znajduje się kącik dla dzieci, gdzie wyeksponowane są publikacje dla najmłodszych, gry planszowe oraz różnorodne materiały plastyczne. Podobne miejsce dla dzieci znajduje się w MOCAK Cafe. Najmłodsi goście mogą wygodnie usiąść na poduszkach, wraz z rodzicami przeczytać jedną z książek lub pobawić się zabawkami wspomagającymi edukację i rozwój dzieci. Na poziomie 0 w toalecie dla osób niepełnosprawnych znajduje się przewijak. W łazience znajdują się także specjalne pojemniki na pieluszki i stołeczek dla malucha (jeśli nie dosięga do umywalki). Malucha można nakarmić w miejscu wygodnym dla siebie, także w przestrzeni ekspozycyjnej lub w kawiarni. Mamy, które wolą karmić piersią w bardziej intymnym miejscu, mogą to zrobić np. na antresoli czytelni MOCAK-u. To oddzielna przestrzeń, wyposażona w wygodne kanapy i poduszki.
Drzwi prowadzące do Muzeum otwierają się automatycznie. W MOCAK-u znajdują się windy, dzięki czemu rodzice z wózkiem mogą swobodnie przemieszczać się między ekspozycjami na poziomie 0 i ?1. Wstęp na warsztaty organizowane przez Dział Edukacji MOCAK-u jest bezpłatny. Część z nich przeznaczona jest nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców i opiekunów. Już na etapie projektowania budynek został w pełni przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych.
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA
ul. Nadwiślańska 2-4, www.news.cricoteka.pl, tel. 12 442 77 70
Nowe miejsce na mapie Krakowa i na mapie miejsc przyjaznych maluchom. Różnorodna oferta: warsztaty dla indywidualnych uczestników z podziałem na grupy wiekowe (od 2 do 12 lat), warsztaty dla grup przedszkolnych, szkolnych na różnych poziomach, zwiedzanie prezentowanych wystaw z prelekcją. Wydarzenia dla dzieci włączane są także w programy towarzyszące wystawom. Dla juniorów i seniorów przygotowano warsztaty międzypokoleniowe Laboratorium dźwięku. Dla dzieci przystosowana jest sala Edukacyjna w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora ? wygodne sofy, kolorowe dywany, poduszki. Sala jest jasna i przestronna, bez przedmiotów niebezpiecznych dla zdrowia i życia dzieci. Toaleta znajduje się tuż obok i jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Dzieciom udostępniane są głównie materiały do wykonania własnych dzieł i swobodnego tworzenia. Przyjazna dzieciom jest również księgarnia Cricoteki, gdzie także odbywają się zajęcia. Na wyposażeniu: farby plakatowe, akrylowe, do malowania twarzy, tusze kreślarskie, pastele, kredki ołówkowe, pędzle, gąbki, szczoteczki, nietypowe narzędzia malarskie oraz zestaw kolorowych kartonów. Przewijak, podesty i przestronna toaleta znajdują się przy głównym wejściu do Cricoteki. Dla mam karmiących w holu budynku znajduje się kilka dużych, wygodnych kanap. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom dzieci, Cricoteka wydała mapę, która jest przewodnikiem po budynku i wystawie, przewodnik po wystawie stałej Tadeusza Kantora, a także książeczkę Laboratorium zmysłów. Wszystkie publikacje można otrzymać bezpłatnie w kasie lub w księgarni Cricoteki.
Udogodnienia dla dzieci z niepełną sprawnością: możliwość bezpośredniego podjazdu pod budynek, koperty ? miejsca do parkowania dla niepełnosprawnych, a także mikrobusów, dostępne podjazdy od każdej strony budynku, bezprogowe wejścia do budynku od strony placu, dwa schodołazy przy ciągach schodowych, szeroka winda umożliwiająca transport dwóch wózków, z sygnałem głosowym informującym o piętrach oraz otwarciu lub zamknięciu drzwi, a także z oznaczeniem guzików alfabetem Braille'a. Istnieje możliwość wypożyczenia wózka inwalidzkiego. Przystosowane dla niepełnosprawnych WC znajduje się na każdym poziomie, przestronne, jasne wnętrze, uchwyty, odpowiednia wysokość sprzętów, regulowane lustro (łącznie cztery WC). Można wnosić własne jedzenie.
========================================
Żydowskie Muzeum Galicja
ul. Dajwór 18, www.galiciajewishmuseum.org, tel. 12 421 68 42
W 2015 r. muzeum realizuje projekt współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Woj. Małopolskiego Galicja ? tu się czyta, którego istotą jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W ramach projektu zorganizowano czytelniczą edycję Pikniku na zakończenie lata, warsztaty weekendowe poświęcone wybranym tytułom książkowym (przy okazji Targów Książki), a także pięć warsztatów dla podkrakowskich szkół (dla klas I-III). Galicja współpracuje z Fundacją Trasa dla Bobasa ? dzięki niej powstał przewodnik dla rodziców po naszym muzeum i specjalne karty pracy dotyczące kultury żydowskiej. Młodsze dzieci zapraszają m.in. na Rodzinną Niedzielę, warsztaty oraz Bajkoczytanie (w 2015 r. z Jerzym Trelą, Tomaszem Schimscheinerem, Magdaleną Walach; w 2014 m.in. z Janem Peszkiem, w 2013 z Krzysztofem Globiszem). Dodatkowo bezpłatne lekcje angielskiego dla dzieci ? z podziałem na grupy odpowiadające poziomowi znajomości języka. W czasie wakacji i ferii muzeum zaprasza maluchy na bezpłatne zajęcia oraz zabawy, dzięki którym dzieci mają okazję aktywnie i kreatywnie spędzać czas. Podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej ? liczne spotkania, warsztaty plastyczne i muzyczne, spacery fotograficzne inspirowane kulturą żydowską. Poza tym organizuje również raz w roku całodzienny, pełen atrakcji Piknik na zakończenie lata.
Muzeum jest polskim koordynatorem międzynarodowej akcji Krokus, finansowanej przez Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście oraz Unię Europejską. Projekt skierowany jest do uczniów jedenastoletnich i starszych. Na świecie funkcjonuje już od wielu lat, a każdego roku coraz więcej szkół angażuje się w jego realizację. W ramach projektu szkoły otrzymują cebulki żółtych krokusów ? zasadzone przez uczniów jesienią, zakwitają z końcem zimy. Kwiaty sadzone przez uczniów mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Ich kwitnienie może mieć również inny, symboliczny wymiar ? krokusy, które przetrwały w ziemi zimę, rozkwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny. Projekt Krokus pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.
W pobliżu kawiarni i księgarni znajduje się oszklony kącik dziecięcy z wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami, gdzie maluchy mogą bawić się i rysować, podczas gdy rodzice mogą odpocząć w kawiarni, mając ciągle oko na swoje pociechy. W kąciku dzieci mogą korzystać z: tablicy z kolorową kredą, stolika z krzesełkami, klocków, pluszaków różnego typu oraz rozmiarów, namiotu, kocyków i dywaników. Do dyspozycji dzieci są również kredki i kartki. W dziale edukacji dysponujemy grami planszowymi. W księgarni dostępne są pozycje dla dzieci. W toalecie dostępny jest rozkładany przewijak. Na życzenie opiekunów podgrzewają dziecięce posiłki. Żydowskie Muzeum Galicja jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych i poruszających się na wózkach. W całej przestrzeni muzealnej nie ma schodów ani innych barier architektonicznych ? szerokie wejście, równa nawierzchnia i toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Na podłogach w części muzeum znajdują się taśmy ostrzegawcze. Na terenie muzeum zawsze mile widziane są osoby z psami-przewodnikami. Jedna z toalet przystosowana jest dla osób z niepełną sprawnością. Poza szerokim wejściem, znajduje się w niej przycisk, którym w razie konieczności można wezwać obsługę.
======================================
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25, www.mck.krakow.pl, tel. 12 42 42 860
Organizują cykle: Minispotkania ze sztuką na tarasie (spotkania dla dzieci w wieku 4-6 lat co dwa tygodnie, w niedzielę na tarasie widokowym MCK, trwają godzinę i za każdym razem dotyczą jednego prostego pojęcia związanego z aktualnie prezentowaną sztuką w galerii MCK), sMoCzKi w MCK (oprowadzanie dla opiekunów z dziećmi do lat 3, odbywające się w pierwszy poniedziałek miesiąca, w czasie kiedy galeria zamknięta jest dla innych zwiedzających, opiekunowie z maluszkami mają możliwość swobodnego, nieskrępowanego udziału w oprowadzaniu. Na dzieci dodatkowo czeka kącik zabaw i animator. Obecny jest też fotel do karmienia oraz przewijak. Po galerii można wtedy poruszać się z wózkami. Ponadto każdego roku MCK organizuje ferie oraz wakacje, a także Dzień Dziecka i Dzień św. Mikołaja. Wystawom towarzyszą specjalne ścieżki zwiedzania dla dzieci: trasa po ekspozycji, którą wyznaczają zadania zawarte w bezpłatnej karcie, którą dziecko otrzymuje w kasie galerii. Przestrzeń dla dzieci znajduje się na tarasie i sali panoramicznej MCK, a także w piwnicach, i jest ona wyodrębniona za każdym razem, gdy odbywają się w tych miejscach zajęcia dla dzieci. W damskich toaletach mieszczących się w galerii na I piętrze MCK znajduje się przewijak. Dodatkowo: fotel w ustronnym miejscu galerii (za przepierzeniem), gdzie mamy mogą nakarmić swoje dzieci.
========================================
Park Lotników Polskich
www.parklotnikowpolskich.pl
Na terenie parku znajdują się dwa place zabaw, trzy piaskownice, dwa stoły do gry w tenisa stołowego, nowoczesne boisko do gry w koszykówkę i piłkę nożną. Park przecinają liczne asfaltowe alejki, umożliwiające jazdę na rolkach i rowerze. Bez problemu można przejechać wózkiem. W sąsiedztwie parku znajduje się Ogród Doświadczeń. Do parku można dojechać tramwajem lub samochodem. Przy wejściu do parku znajdują się miejsca parkingowe.
=======================================
Muzeum Lotnictwa Polskiego
al. Jana Pawła II 39, www.muzeumlotnictwa.pl, tel. 12 640 99 60
Jedno z najmocniejszych miejsc w Krakowie przyjaznych dzieciom. Każdy tu znajdzie coś dla siebie. Bez problemu można przejechać wózkiem, w łazience jest przewijak. Dzieci mogą wziąć udział w ciekawych warsztatach, więcej szczegółów na stronie internetowej. Dodatkowo organizują lekcje muzealne, można zorganizować tu niezapomniane urodziny (w ramach 2-godzinnej imprezy mali uczestnicy mogą zarówno zwiedzić ekspozycję muzealną, poznać historię lotnictwa, zaglądnąć do wnętrza samolotów, obejrzeć krótki filmik o tematyce lotniczej i spróbować swoich sił jako pilot, latając na symulatorze lotu bądź przechodząc test sprawnościowy na żyroskopie).
========================================
Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema
al. Pokoju 68, tel. 12 346 12 85, www.ogroddoswiadczen.pl
Pierwszy sensoryczny park edukacyjny w Krakowie. Maluchy mogą przeżyć niezapomniane lekcje, zapoznać się z piłkami Einsteina, budową materii, przekonać się, jaka siła drzemie w powietrzu i jak wytrzymałe mogą być plastikowe butelki, zostać władcą pierścieni, przeżyć wybuchową lekcję, poszukać zaginionej szkatułki, stworzyć gumisiowy sok czy przetestować kamerę na podczerwień oraz noktowizor. Można także zorganizować niezapomniane urodziny, Ogród Doświadczeń zapewnia opiekę instruktora oraz udostępnia namiot z dostępem do prądu elektrycznego, stołem i krzesłami.
========================================
Teatr Groteska
ul. Skarbowa 2, www.groteska.pl, tel. 12 633 48 22
Teatr organizuje cykliczne warsztaty plastyczne i teatralne dla dzieci. Dla uczniów organizowane są warsztaty Teatr dla was, które prowadzą zawodowi aktorzy i plastycy. Tematyka jest ściśle powiązana ze spektaklami. W teatrze zorganizowano stałą wystawę Sekrety sceny, która przybliża widzom świat teatru lalki i maski. Dla widzów indywidualnych oraz grup zorganizowanych, którzy obejrzą minimum cztery spektakle w ciągu całego sezonu Teatr Groteska przygotował Dyplomy Teatromaniaka. Działa tutaj także Strefa twórczego rozwoju i zabawy, w ramach, której wraz z partnerami teatru realizowane są różnego rodzaju programy edukacyjne, takie jak np. Angielskie Poranki ? nauka angielskiego przez zabawę. Od 2014 roku realizowany jest projekt Groteska kredą malowana. Choć pomaluj swój świat. Przed teatrem pojawiły się dwie tablice, na których po spektaklu dzieci mogą wyrazić swoją opinię, malując kredą recenzję przedstawienia.
Od 15 lat Groteska jest organizatorem jednej z największych w regionie imprez familijnych ? Wielkiej Parady Smoków. W kawiarni Teatru znajduje się Czytelnia Teatralna Groteski, która oferuje kilkadziesiąt książeczek dla dzieci w różnym wieku, różnych wydawnictw. Dla najmłodszych ? kolorowanki i całą gamę kolorowych kredek. W kawiarni znajduje się kącik z mebelkami dla dzieci, a wystrój czytelni wzbogacony jest kostiumami i elementami scenografii ze spektakli oraz projektami, plakatami i zdjęciami z wydarzeń teatralnych. Przewijak znajduje się w korytarzyku przed łazienkami.
Klub Kuźnia i Biblioteka Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, www.kuznia.edu.pl, www.biblioteka.kuznia.edu.pl, Klub Kuźnia OKN, tel. 12 648 08 86, Biblioteka Klubu Kuźnia OKN, tel. 12 641 68 75
Podczas środowych otwartych spotkań mamy mogą porozmawiać przy herbatce i słodkim co nieco. Dla dzieci przygotowano m.in. Tańczące nutki (warsztaty muzyczne, rytmiczne dla dzieci od 12 miesięcy, i rodziców), naukę gry na skrzypcach z elementami metody Suzuki, naukę gry na fortepianie i gitarze, Bajki Europejskie (dzieci w wieku 3-6 lat), Wyprawy do Książkolandii, Poznajemy Kraków z Bolkiem i Lolkiem, spotkania z autorami książek dla dzieci, zajęcia plastyczne, recykling na wesoło, warsztaty teatralne, rytmiczne i ekologiczne. We współpracy z Filharmonią im. Karola Szymanowskiego organizują cykl edukacyjny Z muzyką przez wieki dla dzieci w wieku 5-7 lat. Maluchy mogą się także nauczyć tańczyć (balet, hip-hop, taniec z pomponami), mówić w obcym języku (angielski, francuski) czy ćwiczyć capoeirę i kung-fu. Z kolei Biblioteka organizuje konkurs plastyczny na ilustrację do legendy nowohuckiej, a także Święto Drzewa, Cztery pory roku, Naszą Ziemię ? ekologiczne lekcje biblioteczne oraz Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci. Są dwa kąciki dla dzieci: Kącik Malucha oraz Motylkowy Kącik Malucha (przestrzeń w Bibliotece Klubu Kuźnia). Można usiąść, pobawić się, porysować, poczytać. Maluchy nie nudzą się, czekając na rodzica. W toalecie dla niepełnosprawnych znajduje się przewijak. Nie ma oddzielnego pomieszczenia, ale zawsze znajdzie się osobne miejsce i krzesełko dla karmiącej mamy. Jest podjazd dla wózków. Dodatkowo znajduje się mikrofalówka, w której można podgrzać jedzenie. Klub zapewnia wrzątek oraz naczynia i sztućce potrzebne do przygotowania posiłku.
======================================
Klub Kultury Przegorzały. Filia Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
ul. Kamedulska 70, www.przegorzaly.dworek.eu, tel. 12 429 90 52
Klub Kultury Przegorzały oferuje zajęcia pozalekcyjne: edukacyjne, kulturalne oraz rekreacyjne. Na terenie całego klubu obowiązuje zakaz palenia. W klubie znajdują się materiały do zabawy dla dzieci, organizowane są warsztaty: muzyczne (warsztaty gry na instrumentach), plastyczne, taneczne (Dziecięcy hip-hop, Balet dla maluchów), nauka języków, zajęcia teatralne, wokalne. Wydzielona strefa dziecka, w której znajdują się zabawki, stolik, krzesełka wielkością przystosowane do dzieci. W tym roku klub realizuje projekt pt. Strefa Rodzica, w ramach której rodzice mogą spotkać się ze specjalistami z różnych dziedzin (logopeda, psycholog, etc.), jednocześnie pozostawiając swoje dziecko pod opieką animatorów. Klub dysponuje także pracownią plastyczną, tzw. Mała Akademia Plastyczna. Łazienka przystosowana dla osób z niepełną sprawnością. Jest także składany stół do przewijania niemowląt. Nie ma specjalnego miejsca do karmienia dziecka, jednak można skorzystać z osobnego pokoju. W budynku znajduje się winda. Obok jest ogrodzony ogród, który w okresie letnim służy jako miejsce zabaw. Rodzice mogą skorzystać z kuchni (lodówka, kuchenka, czajnik). Na terenie placówki znajduje się pianino oraz fortepian, na których dzieci pobierają lekcje gry na instrumentach.
======================================
Dwór Czeczów (jednostka organizacyjna Domu Kultury Podgórze)
ul. ks. Popiełuszki 36, www.dworczeczow.pl, tel. 12 651 39 13
Dwór Czeczów zadbał o najmłodszych. Zróżnicowane pod względem tematycznym warsztaty, m.in. teatralne, scenograficzne, animacji poklatkowej, muzyczne, artystyczne, spotkania z autorami książek dla dzieci zadowalają nawet najbardziej wybrednego malucha. Od kilku lat funkcjonuje Klub Malucha. Równolegle prowadzone są spotkania w Klubie Rodziców, w których biorą udział rodzice, opiekunowie wraz z dziećmi w wieku do 2,5 roku. Celem tych zajęć jest nie tylko stworzenie przestrzeni pozwalającej na spędzenie wolnego czasu, ale również na integracja rodzin, wymiana doświadczeń. Warsztaty chustonoszenia, masażu, warsztaty języka migowego dla dzieci ? które pozwalają na wykształcenie umiejętności komunikowania się w sposób niewerbalny pomiędzy dziećmi a dorosłymi, porady logopedyczne, psychologiczne, z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Dodatkowo można skorzystać z warsztatów plastycznych, ceramicznych czy ruchowych, m.in. z capoeiry. Dla dzieci jest wyodrębnione pomieszczenie, w którym przestrzeń podzielona jest na dwie strefy: edukacyjną i rekreacyjną. Zabawki mają charakter edukacyjny. Nie ma przewijaka, jednak rodzice mogą skorzystać z pomieszczenia sąsiadującego z klubem. Rodzice przychodzący z maluchami mogą liczyć na ciepłą herbatę. Podjazd dla wózków.
======================================
Ośrodek Kultury Kraków - Nowa Huta Klub Mirage
os. Bohaterów Września 26, www.krakownh.pl, tel. 12 645 72 09
Od 25 lat starają się odpowiadać na potrzeby lokalnego środowiska. Tegorocznym hasłem przewodnim Klubu są Rodzinne Klimaty. Uruchomione zostały dwie nowe formy zajęć dla dzieci między 2. a 3. rokiem życia: Muzyka dla smyka oraz Figle. Prowadzą również Pluszakowo dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat, na których maluchy rozwijają swoje umiejętności intelektualne, manualne, muzyczno-taneczne, kształtują ciekawość i odwagę. We współpracy ze strażą miejską ? program edukacyjny Bezpieczny Przedszkolak, gdzie poprzez zabawę i gry edukacyjne uczą dzieci, jak uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Wraz z Nowohucką Biblioteką Publiczną ośrodek prowadzi cykl zajęć dla dzieci pt. Zaczarowana Biblioteka. W ramach edukacji ekologicznej raz w miesiącu odbywają się spotkania pt. Z ekologią mi do twarzy. W Klubie znajduje się sala zabaw wyposażona w zabawki, gry edukacyjne, książeczki, materiały plastyczne, krzesła, stoliki, dywan oraz poduszki dla dzieci. W toaletach znajdują się nakładki na toalety oraz podesty. Przewijak jest udostępniany na życzenie rodzica. Zawsze chętnie udostępniają jedno z klubowych pomieszczeń, aby mamy mogły spokojnie nakarmić malucha. Do dyspozycji rodzica jest kuchnia, w której można przechować lub podgrzać jedzenie dla dziecka.
======================================
Centrum Kultury Kraków Nowa Huta, Klub Jędruś
os. Centrum A6a, www.krakownh.pl/klub/klub-jedrus/
W Klubie organizowane są zajęcia dla dzieci i młodzieży (m.in. zajęcia plastyczne, warsztaty literackie, Klub Młodego Informatyka, nauka gry na gitarze), kursy komputerowe dla dorosłych i seniorów, a także wernisaże i comiesięczne zabawy dla dzieci i rodziców w sobotnie popołudnia. Klub dysponuje nowoczesną salą komputerową. Jest kącik zabaw dla dzieci z matami, poduchami oraz zabawkami. Dodatkowo jest także pomieszczenie z przewijakiem, krzesełkiem dla karmiącej mamy; jest ono zamykane od środka, ogrzewane. Obok jest kawiarenka (strefa mam). W klubie odbywają się też ciekawe zajęcia dla rodziców w ramach Klub Rodziców, a oddolnie spotkania odbywają się w ramach projektu Przystanek: Zmiana. Największym minusem klubu są schody, ale pracownicy pomagają wnosić wózki, a w planach jest montaż windy (w ciągu 2-3 lat).
======================================
Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Kraków
ul. Miodowa 24, www.jcckrakow.org, tel. 12 370 57 70
Nowe miejsce na naszej mapie. Oferują zarówno miniżłobek (od 4 lat, dwa razy w tygodniu), jak i szkółkę niedzielną (od 5 lat). Żłobek oferuje opiekę nad dzieckiem, wyżywienie, spacery i zabawy. Program szkółki polega na nauczaniu dzieci o judaizmie, o kulturze, zwyczajach i świętach żydowskich w przystępny sposób (nauka poprzez zabawę). Maluchy mogą się także nauczyć języka hebrajskiego. W budynku centrum znajduje się sala przeznaczona dla dzieci na pierwszym piętrze: stoły, krzesła, kanapa, różne rodzaje zabawek przystosowanych dla etapów rozwoju dziecka, przybory papiernicze, apteczka oraz wszelkie potrzebne do przeprowadzenia zajęć wyposażenie. Rodzice znajdą specjalnie przygotowane miejsce do przewinięcia niemowlaka i nakarmienia w komfortowych warunkach. Przybory dla dzieci są ekologiczne. Ponadto w budynku znajduje się sortownia roślinnych materiałów organicznych, które następnie zostają wykorzystane do uzdatniania gleby. Przed budynkiem znajduje się podjazd dla wózków, jest winda. Dodatkowo na parterze oraz piętrach znajdują się łazienki dostosowane dla osób z niepełną sprawnością. Na pierwszym piętrze znajdują się dekoracje w postaci kolorowych rysunków, częściowo wykonanych przez dzieci.
======================================
Katolicki Dom Kultury im. ks. kard. A.S. Sapiehy
ul. Bobrowskiego 6, www.kdksapieha.vbiz.pl, tel. 12 417 35 00
To niepubliczna katolicka placówka oświatowo-wychowawcza, posiadająca własny program wychowawczy oparty na chrześcijańskich wartościach duchowych. Katolicki Dom Kultury umożliwia rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci, młodzieży i dorosłych oraz korzystanie z różnych form wypoczynku i organizacji czasu wolnego. Prowadzą takie zajęcia, jak Klub Bobasa, Kraina Dwulatka, Artystyczna Akademia Przedszkolaka, balet, taniec nowoczesny czy Klub Twórczy Zakątek. Organizują także urodziny. W budynku są trzy sale: edukacyjno-zabawowa, do zajęć gimnastycznych i tanecznych oraz plastyczna. Przewijak dostępny jest w osobnej sali, można też spokojnie nakarmić dziecko. W trakcie zajęć z najmłodszymi dla rodziców ? bezpłatna kawa, herbata i ciasteczka. Z kolei podczas imprez dla dzieci urządzana jest kawiarenka dla rodziców.
======================================
Klub Kultury Mydlniki, filia Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
ul. Balicka 289, www.mydlniki.dworek.eu, tel. 533 356 008
Klub proponuje zajęcia dla dzieci oraz rodziców z dziećmi ? m.in. zajęcia plastyczne, balet, gimnastyka korekcyjna, zajęcia taneczne dla mam, rodzinne warsztaty szycia, nauka gry na instrumentach, cykliczne warsztaty (Mikołaj, Dzień Dziecka czy Wieczór Kolęd). W Klubie jest kilka miejsc, w których dzieci mogą poczuć się swobodnie i miło spędzić czas. Pierwsze z nich to kącik ze stoliczkami i krzesełkami znajdujący się w holu. Na stoliczkach przygotowane są dla dzieci kolorowanki oraz kredki. Umieszczona jest tam także biblioteczka, w której zarówno dzieci, jak i rodzice mogą swobodnie korzystać. Kolejnym miejscem jest sala zabaw na pierwszym piętrze Klubu, w której na co dzień odbywają się zajęcia klubu dziecięcego. Sala przystosowana jest dla dzieci, posiada wygodne mebelki, kąciki tematyczne, zabawki oraz stołówkę. W Klubie znajdują się dostępne dla wszystkich dzieci zabawki różnego typu: pluszaki, puzzle, klocki, kolorowanki, lalki, samochody itp. W Klubie znajduje się mobilny, dmuchany przewijak, który można umieścić w dowolnym, wygodnym dla rodzica miejscu. Dodatkowo znajdują się pomieszczenia, w których można w spokoju i samotności nakarmić dziecko: kuchnia, szatnia, sala zabaw w klubie dziecięcym, w holu na parterze oraz na piętrze znajdują się wygodne kanapy. Toalety na pierwszym piętrze Klubu dostosowane są do potrzeb maluchów ? posiadają nakładki na toaletę, stołek ze schodkiem. Klub posiada windę, w której mieści się wózek inwalidzki.
======================================
Centrum Muzyki i Muzykoterapii Gaia
ul. Skarzyńskiego 1, www.centrumgaia.pl, tel. 535 869 933
W centrum organizowane są zajęcia muzyczne dla mam w ciąży, mam z niemowlętami i małymi dziećmi, zajęcia dla przedszkolaków. Stały rozkład zabaw, według autorskiego programu, w którym opierają się m.in. na metodzie umuzykalniania prof. E.E. Gordona, ale także na ideach włoskiego ośrodka Musica in Culla, doświadczeniach amerykańskiej instruktorki Lynn Kleiner. W programie zawsze jest część ruchowo-taneczna z muzyką graną na żywo lub odtwarzaną z płyt CD. W hallu znajdują się sofa, fotele i niskie stoliki oraz sala fitness (parkiet, duże okna, klimatyzacja w lecie, kolorowe pufy do siedzenia, dywan). Jest przewijak, a mamy mogą karmić swoje pociechy na wygodnej sofie lub fotelach. Duży bezpłatny parking przed budynkiem, brak schodów (wejście na poziomie chodnika), w pomieszczeniu kuchennym dostępny czajnik i mikrofalówka do podgrzania posiłku.
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie Filia nr 2
ul. Bobrowskiego 11, www.sbpkrakow.pl, tel. 12 412 76 91
Biblioteka organizuje imprezy dla małych czytelników (warsztaty czytelnicze, spotkania autorskie, pogadanki edukacyjne, głośne czytanie), połączone z zabawą, zajęciami plastycznymi. Bogaty księgozbiór dla małych czytelników, w tym książeczki dla maluszków na twardych kartkach. Dysponują także książeczkami w j. angielskim i niemieckim. Oddział dla dzieci jest kolorowy, na podłodze są dywaniki z ulicą, dookoła nowe, drewniane regały z książkami dla maluchów. Ze względu na ograniczone miejsce przybory do rysowania i kolorowania dają dzieciom na życzenie. Karmiąca mama może skorzystać z małego zaplecza, w którym znajduje się stolik oraz krzesło.
======================================
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
ul. Rajska 1, www.rajska.info, tel. 12 37 52 256
Oddział dla Dzieci Rajskie Jabłuszko Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym organizuje warsztaty czytelnicze i zajęcia biblioteczne, podczas których dzieci zapoznają się z poezją dla dzieci, z baśniami i bajkami oraz legendami związanymi z Krakowem. Uczą się też korzystać ze zbiorów bibliotecznych i wyszukiwać informacje na interesujące ich tematy, poznają historię książki i pisma. Na warsztatach dzieci zachęcane są do podejmowania własnej twórczości, do pisania i ilustrowania własnych książek oraz do recenzowania ulubionych lektur. Organizowane są spotkania z autorami książek dla dzieci. Obecnie biblioteka realizuje projekty: EkoPaka. Radosna i nowoczesna edukacja ekologiczna oraz Czytam sobie w bibliotece. Na warsztatach książka staje się punktem wyjścia dla poszukiwań artystycznych. Dzieci biorą udział w zajęciach, które rozwijają ich umiejętności plastyczne oraz czytelnicze. Dodatkowo organizowane są konwersacje językowe (j. hiszpański, włoski, niemiecki) dla dzieci oraz dla mam z małymi dziećmi. Rokroczne konkursy: Małopolski Konkurs Pięknego Czytania (we współpracy ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Szkół Polskich) oraz Drzewo Recenzji we współpracy z wydawnictwem Znak. Dużą popularnością cieszą się zajęcia z kaligrafii organizowane z firmą Kaligraf, a zwłaszcza coroczne pisanie listu do św. Mikołaja.
W Rajskim Jabłuszku znajduje się Kącik Malucha, w którym dzieci mogą bawić się i rysować przy kolorowych stolikach, a na specjalnie przystosowanych regałach, oprócz książek, znajdą się również zabawki i gry edukacyjne. Do oddziału można wjechać wózkiem. Jest w przewijak dla niemowląt. Znajduje się w wydzielonym miejscu, w toalecie dla dzieci. Nie ma specjalnie wydzielonego miejsca dla karmiących mam, ale duża przestrzeń pozwala na swobodne znalezienie dyskretnego i spokojnego miejsca do nakarmienia malucha. Oddział dysponuje też podgrzewaczem do butelek. Miejsce przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
======================================
Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
os. Stalowe 12, Filia nr 1- os. Młodości 8, Filia nr 2 ? os. Teatralne 25, Filia nr 3 ? os. Kościuszkowskie 5, Filia nr 4 Oddział dla Dzieci i Młodzieży ? os. Zgody 7, Filia nr 6 ? os. Na Stoku 1, Filia nr 7 ? os. Kalinowe 4, Filia nr 8 ? os. Boh. Września 26, Filia nr 9 ? os. Tysiąclecia 42, Filia nr 10 ? os. Dywizjonu 303 nr 1 www.biblioteka.krakow.pl
Nowohucka Biblioteka Publiczna prowadzi szeroką działalność edukacyjną. Najmłodsi mają możliwość rozwijania w Bibliotece swoich zainteresowań artystycznych i literackich. Zajęcia promujące czytelnictwo prowadzone są w cyklach m.in.: środowe spotkania w cyklu Głośne czytanie na zaczarowanym dywanie, Literackie wtorki dla najmłodszych (filia nr 6), Czytanie zbliża (na Oddziale Pediatrii i Chirurgii Szpitala im. Żeromskiego), Nowohucki Dzień Głośnego Czytania, Noc w Bibliotece (filia nr 4), Czytam sobie w bibliotece, konkurs recytatorski dla przedszkolaków, konkurs czytelniczy Nowohucki Czytelnik Roku, Zajrzyj do Huty czy zajęcia ekologiczne. Placówki biblioteczne organizują również konkursy plastyczne, prelekcje, spotkania autorskie, wystawy, wycieczki do Ogrodu Botanicznego, zoo i do muzeów, przeglądy nowości, zajęcia biblioterapeutyczne oraz warsztaty literacko-plastyczne. W zajęciach wykorzystywane są różnorodne metody i techniki pracy z czytelnikiem, m.in.: pedagogika zabawy, elementy dramy, gry dydaktyczne, gry dyskusyjne, ćwiczenia i zabawy ruchowe z elementami rytmiki, elementy arteterapii i muzykoterapii, techniki relaksacyjne. W Filii nr 10 systematycznie z maluchami spotyka się aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Hanna Bieluszko. Od 2013 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Filii nr 4 działa Pracownia wiedzy ekologiczno-przyrodniczej, gdzie gromadzone są wydawnictwa i czasopisma o profilu ekologicznym i przyrodniczym. Pracownia posiada też edukacyjne programy komputerowe i gry.
Biblioteka w swoich planach uwzględnia działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością. Dla młodych czytelników Biblioteka wydaje elektroniczny kwartalnik Regalik redagowany przez bibliotekarzy. We wszystkich placówkach została wydzielona strefa malucha, która jest wyposażona w specjalne stoliki i krzesełka, kolorowe dywany, niektóre Kąciki Malucha doposażono w kolorowe fotele i pufy, kolorowe dywany, kolorowe meble w postaci domku oraz bujak ? Filia 3. W trzech placówkach są przewijaki ? znajdują się na zapleczu, w pozostałych placówkach na życzenie opiekuna udostępniane jest miejsce, które spełni taką rolę. Biblioteka Główna posiada podjazd dla wózków inwalidzkich i wózków dla dzieci. Niektóre filie mają już windy.
======================================
Śródmiejska Biblioteka Publiczna , Filia nr 16
al. Pokoju 33, www.sbpkrakow.pl, tel. 12 414 26 01
Biblioteka jest miejscem, w którym, oprócz wypożyczania książek, można ciekawie i pożyteczne spędzić czas, wziąć udział w interesujących spotkaniach, imprezach czytelniczych i kulturalnych, zajęciach edukacyjno-rozrywkowych. W kąciku dla dzieci znajdują się małe, dostosowane do wzrostu najmłodszych regały z książkami przeznaczonymi dla tego przedziału wiekowego. Do dyspozycji są także: gry edukacyjne, puzzle, przybory i materiały plastyczne, zabawki, maskotki. Najmłodsi czytelnicy, oprócz przeglądania i wypożyczania książek, mają możliwość skorzystania z zabawek i przyborów służących do poznawania otaczającego świata. Dla mam istnieje możliwość wyodrębnienia miejsca lub udostępnienia pomieszczenia, w którym można przewinąć i nakarmić niemowlaka. Nie ma co prawda podjazdu dla wózka, ale zawsze chętnie pomagają przy wniesieniu.
======================================
Podgórska Biblioteka Publiczna w Krakowie
Filia nr 1 ? ul. Telimeny 9, Filia nr 5 ? ul. Chałubińskiego 9, Filia nr 9 ? ul. Halszki 1, Filia nr 12 ? ul. Zakopiańska 103, Filia nr 13 ? ul. Powroźnicza 2, Filia nr 14 ? ul. Spółdzielców 3, Filia nr 16 ? ul. Teligi 24, Filia nr 20 ? ul. Borsucza 12, Filia nr 21 ? ul. Zachodnia 7/3A, Filia nr 22 ? ul. Gołaśka 13. www.biblioteka.podgorska.krakow.pl
W bibliotekach organizowane są zajęcia dla dzieci, m.in. głośne czytanie, zajęcia plastyczne, warsztaty zajęciowe, wycieczki do biblioteki, spotkania autorskie z pisarzami, konkursy. Dzieci mogą skorzystać z Kącika Malucha wyposażonego w kolorowe mebelki przystosowane do wieku i wzrostu dzieci, książki, klocki, pluszaki, puzzle, gry planszowe oraz przybory do malowania. Łazienki dostosowane do potrzeb osób z niepełną sprawnością. Nie ma co prawda przewijaka i miejsca dla mam karmiących, ale zawsze znajdzie się odpowiednie miejsce!
======================================
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie Filia nr 19
ul. Dobrego Pasterza 100, www.sbpkrakow.pl, tel. 12 417 22 73
Organizują i prowadzą zajęcia biblioterapeutyczne, teatrzyki, uczestniczą w akcjach Czytam sobie, EkoPaka, Ogólnopolskim czytaniu dzieciom. Dzieci mogą uczestniczyć w spotkaniach z autorami książek, konkursach plastycznych, zajęciach edukacyjno-literackich, warsztatach origami oraz lekcjach bibliotecznych. Organizowane są również spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci. Kącik dla dzieci, którego patronem jest Kot Bonifacy, mogą czytać książki, przeglądać czasopisma, malować kolorowanki lub własne obrazki. Wypożyczalnia dla dzieci w oddzielnej sali, gdzie można zamknąć drzwi i w tym czasie przewinąć maluszka lub nakarmić. Na ziemi dywan, ściany w przyjaznej kolorystyce. Ciepło i przytulnie. Cisza i spokój.
======================================
Filia 8 Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej
ul. Krakowska 29, www.sbpkrakow.pl, tel. 12 422 92 43
Biblioteka prowadzi zajęcia dla dzieci przedszkolnych, szkolnych, gimnazjalistów oraz dla licealistów: lekcje biblioteczne, warsztaty ekologiczne, warsztaty literackie, warsztaty plastyczne, teatrzyki, głośne czytanie, wycieczki do instytucji kultury (muzea, wystawy plastyczne, klasztory), konkursy. Odrębne pomieszczenie dla dzieci, tzw. biblioteka dziecięco-młodzieżowa, gdzie dzieci mają warunki do pracy, nauki i zabawy: stolik z krzesełkami, zabawkami, książkami oraz dywanowa autostrada z autkami do zabaw. Malucha można przewinąć w odosobnionym, dogrzewanym i bardzo przytulnym miejscu, wyposażonym w kocyk. Biblioteka posiada duże zaplecze, gdzie mama może czuć się komfortowo, karmiąc maluszka (miękkie krzesła i fotele obrotowe). Łatwo można wejść z wózkiem dziecięcym oraz wózkiem inwalidzkim. Łazienka i zaplecze przy niej jest duże, przestronne i łatwo z niej skorzystać. Bibliotekarki mają wykształcenie również pedagogiczne i ukończone kursy biblioterapii, co sprawia że potrafią radzić sobie z czytelnikiem niepełnosprawnym, dzieckiem z ADHD, nadpobudliwym, autystycznym itp. Biblioteka kompletuje księgozbiór poświęcony dzieciom niepełnosprawnym, zagadnieniom psychologicznym, chorobom dziecięcym w tym ADHD.
Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27, www.kinopodbaranami.pl, tel. 12 423 07 68
Kino jak najbardziej przyjazne dzieciom i rodzicom. Sztandarowa oferta to weekendowe poranki filmowe dla dzieci pod nazwą Baranki Dzieciom (niedziela, godz. 11), skierowany do najmłodszych widzów kina Pod Baranami, w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W części filmowej pojawiają się głównie polskie bajki dla dzieci ? zarówno starsze, kultowe, jak i nowe, wartościowe produkcje oraz wyselekcjonowane animacje dla dzieci ze świata. Kontynuacją są warsztaty m.in. bębniarskie i plastyczne, zajęcia sportowe oraz taneczne, kursy pierwszej pomocy i zabawy masą solną, warsztaty florystyczne i literackie. Od czasu do czasu zapraszają na spotkania szczególnych gości, np. twórców bajek (np. Tadeusz Wilkosz), muzyków czy specjalistów w danej dziedzinie życia. Kino organizuje też konkursy dla dzieci oraz specjalne wydania cyklu ? spotkania z okazji Dnia Dziecka oraz mikołajki czy wydarzenia towarzyszące przeglądom i festiwalom odbywającym się w kinie Pod Baranami. Poprzez te spotkania dzieci poznają kulturę danego rejonu świata (Baranki w Afryce, Baranki w Rumunii, Baranki w Hiszpanii, etc.). Kino współpracuje z krakowskimi festiwalami, w ramach których przygotowuje program dla dzieci, czyli specjalne wydania Baranków Dzieciom (np. Literackie Baranki Dzieciom).
Drugim cyklem są Baranki w Pieluchach, stworzone z myślą o rodzicach, którzy chcą być na bieżąco z filmowymi nowościami, a nie chcą lub nie mogą zostawić pociech w domu. Raz w tygodniu, w czwartek w godzinach przedpołudniowych, rodzice mogą obejrzeć filmy goszczące premierowo na ekranach kin. Aby zapewnić specjalnym gościom maksymalny komfort, filmy są wyświetlane przy lekko rozjaśnionej sali wraz z odpowiednio przyciszonym dźwiękiem. Na sali znajdują się przewijak, kocyki, poduszki oraz zabawki. Obsługa wnosi wózki na piętro. Od czasu do pokazy urozmaicane są spotkaniami skierowanymi do młodych rodziców. Do tej pory odbyły się m.in. warsztaty wiązania chusty, spotkania umuzykalniające dla dzieci do 6. miesiąca, zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci (10.?18. miesiąc życia), masaż niemowląt. Stali widzowie cyklu mogą zdobyć darmowy bilet na pokaz, biorąc udział w akcji Zbieraj pieluchy, wygrywaj bilety (5 biletów z pieluchowych pokazów gwarantuje 6. bilet gratis) oraz korzystać ze zniżek u partnerów cyklu (m.in. Mamy Cafe). Obydwa cykle zachęcają przystępną ceną: 10 zł (Baranki Dzieciom) oraz 12 zł (Baranki w pieluchach). Najnowszy projekt kina to cykl pokazów dla dzieci anglojęzycznych.
==========================================
Kinokawiarnia KIKA
ul. Krasickiego 18, www.kinokika.pl, tel. 12 296 41 52
Wszyscy rodzice znają cykl dla dzieci Mała KIKA. Maluchy mogą nie tylko oglądnąć film, ale także wziąć udział w warsztatach rozwijających wyobraźnię. Dodatkowo KIKA organizuje Kino Bambino, czyli wtorkowe projekcje filmowe dla rodziców z małymi dziećmi, czyli przyciszony dźwięk, mata edukacyjna i zabawki na sali. Do dyspozycji mam przygotowano intymne pomieszczenie, w którym znajdują się sofa, przewijak i góralska kołyska. Jest mobilny przewijak, który w razie potrzeby wędruje na salę kinową. W kinie znajduje się osobny pokój dla dzieci z zabawkami, książkami i przyborami plastycznymi. Miejsce polecane przez Fundację Mleko Mamy. W barze oferują zbożowe latte dla mam karmiących oraz ciasto bezglutenowe. Jednym z udogodnień jest winda dla osób niepełnosprawnych.
==========================================
Kino Agrafka
ul. Krowoderska 8, www.kinoagrafka.pl, tel. 12 430 01 79
Od początku działalności organizują niedzielne spotkania filmowe dla najmłodszych pt. Czytamy i oglądamy w Agrafce. Jest to cykl spotkań polegający na głośnym odczytaniu przez animatora fragmentu interesującej książki. Druga część spotkania to projekcja filmu, będącego adaptacją lektury lub film na motywach zbliżonych do tematyki książki. Po projekcji zapraszają dzieci do przenośnej pracowni plastycznej, gdzie odbywają się kreatywne zabawy dla małych widzów. Na czas seansu sala kinowa zamienia się w wielki pokój pełen poduszek i zabawek (maskotki, przybory do malowania), w której dzieci biegają bez butów.
Pies Pianista Creperie Bretonne
Paderewskiego 4, www.piespianista.pl, tel. 501 394 598
Pyszne jedzenie! Możliwość zamówienia połówki porcji. Francuskie naleśniki słodkie (np. z dżemem lub owocami) oraz wytrawne naleśniki (np. z serem i szynką) z mąki gryczanej (dzieci je bardzo lubią, smakują podobnie do grzanek). Zupy, babyccino. Strefa dla dzieci: stolik z dwoma krzesełkami, duża tablica kredowa, kosz z zabawkami, kredki, kredy i książeczki do kolorowania i czytania m.in. drewniany zestaw majsterkowicza, zabawka naleśnikarka (aby dzieci mogły się bawić w samodzielne przygotowywanie naleśników), zestaw drewnianych gwoździ do wbijania, książeczki do czytania (Świnka Peppa, Przygody Alberta itd.), kolorowanki. Zawsze ściszają muzykę, gdy wchodzą dzieci. Maluchy dostają napoje i jedzenie w pierwszej kolejności, obsługa przynosi rodzicom krzesełko i śliniaczek, pomagają także wnieść wózek do środka. Nie ma przewijaka, ale zawsze można przewinąć dziecko na długiej ławie służącej do siedzenia.
==========================================
Restauracja Focha 42
al. Focha 42, www.focha42.pl, tel.12 352 31 31
Podawane dania przygotowane są specjalnie dla maluchów bez przypraw z odpowiednią gramaturą, uwzględniając ulubione smaki najmłodszych. Przykładowe posiłki dla dzieci: pierś z kurczaka grillowana z ziemniakami opiekanymi i gotowanymi brokułami oraz prażonym sezamem. Dla maluchów organizowane są warsztaty pieczenia pizzy. W sezonie letnim do dyspozycji dzieci jest zewnętrzny przestronny plac zabaw, a przez cały rok dzieci mogą korzystać ze specjalnej sali zabaw z domkiem, kuchenką do gotowania, maskotkami, autkami, klockami, balonami, hula-hoop, przyborami do malowania czy książeczkami. W weekendy dla komfortu rodziców restauracja zapewnia animatorkę dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Jest przewijak dla dzieci, umieszczony w bocznym miejscu obok toalet dla klientów. Dla mam karmiących przygotowano sofę w odosobnionym miejscu.
==========================================
Mamy Cafe
ul. Karmelicka 52, www.mamycaferestobar.pl, tel. 533 293 337
Urokliwe i spokojne miejsce, w którym każdy maluch i jego rodzice mogą odpocząć na miękkich poduchach, wypić smakowitą świeżo wypalaną kawę lub czekoladę. Na dzieciaki czeka bawialnia oraz przepyszne dania również bezglutenowe i bezbiałkowe. Dla mam karmiących ? lekkie nieuczulające potrawy. Dla tatusiów z kolei zawsze znajdzie się pyszne danie dnia oraz zupy. Codziennie: sałatki oraz smoothies i koktajle. W kawiarni cyklicznie odbywają się warsztaty: chustowania, naturalnego pieluchowania, rękodzieła, podróżnicze, a także językowe.
==========================================
Restauracja Pod Wawelem
św. Gertrudy 26, 31-048 Kraków, www.podwawelem.pl, tel. 12 421 23 36
Ogromna sala zabaw nad salą rodzinną. Maluchy mogą zjeść m.in. naleśniki z serem lub z jabłkami, sznycelek z frytkami, kotlecik z kurczaka z frytkami, paluszki rybne z frytkami czy spaghetti z domowym sosem pomidorowym. Do dyspozycji maluchów jest sala zabaw z zjeżdżalnią i basenem z kulkami, pluszaki, klocki, puzzle, domek do zabaw, kolorowanki, kredki. W weekend na placu zabaw dziećmi zajmują się nianie. Przewijak znajduje się w damskiej toalecie. Jest także sala VIP, w której mamy karmią dzieci. Na sale rodzinną można wjechać wózkiem nie ma progów, czy też schodów. Dodatkowo w restauracji znajduje się toaleta inwalidzka. Muzyka jest cicha i spokojna.
==========================================
Plac Nowy 1
pl. Nowy 1, www.placnowy1.pl, tel. 12 442 77 00
Menu dziecięce znajduje się na osobnej wkładce, z wesołą żyrafką, i podawane jest do stolików, przy których siedzą mali goście (znajduje się też na stronie internetowej restauracji). Proponowane dania to ulubione posiłki maluchów, m.in. rosół drobiowy (z makaronem w kształcie literek), makaron z sosem pomidorowym, pizza Bimbi, kurczak w panierce z frytkami. W tygodniu w Sali Patio znajduje się wygodny kącik dla dzieci. Na samochodowym dywaniku stoją krzesełka i stolik, a na nim kolorowanki i spory zapas kredek. W weekendy i święta w godzinach od 12-13 do 17 można liczyć na pomoc dwóch animatorek: balonikowe zwierzątka, malowanie buziek, zabawki edukacyjne, pluszaki, basen z piłkami. W razie dużej ilości rezerwacji rodzinnych, restauracja organizuje też drugi kącik w Sali Antresola. Obsługa jest otwarta na gości z małymi dziećmi, do stolika przynosi kredki i kolorowanki, wydanie dań dziecięcych w pierwszej kolejności, drobne modyfikacje istniejących potraw, podgrzewanie dań w słoiczkach. Przewijaki są w każdej damskiej toalecie. Jedna toaleta jest dostosowana do osób niepełnosprawnych (toaleta męska na poziomie -1).
==========================================
Telepizza
ul. Piwna 27, www.telepizza.pl, tel. 691 764 229
Dla dzieci jest specjalnie wyodrębnione, ogrodzone i zamykane miejsce o powierzchni 8 m kw., tak aby raczkujące dzieci były bezpieczne. Podłoga w tym miejscu wyścielona jest wykładziną. Maluchy mogą pobawić się samochodzikami, lalkami, poczytać książeczki czy po prostu skupić się na kolorowankach lub wyklejankach. Do tego m.in. własna kompozycja pizzy, stripsy z kurczaka czy frytki. Ważne jest, że nic nie jest smażone (także frytki) tylko pieczone. Przewijak znajduje się w toalecie. Dodatkowo są krzesełka do karmienia.
==========================================
Kawiarnia i Restauracja Gehanowska Pod Słońcem
Rynek Główny 43, www.gehanowska.pl, tel. 12 422 93 78
Maluchy mogą zjeść m.in. krem kalafiorowo-brokułowy z groszkiem ptysiowym, rosołek drobiowy z makaronem, fileciki z kurczaka panierowane z frytkami i surówką, pierogi z jabłkami lub z serem, fileciki z dorsza panierowane z ziemniakami purée i surówką czy makaron rurki z filetem z kurczaka w sosie ze świeżych pomidorów. Menu dla dzieci jest w formie zadań i rebusów! Dla dzieci słoneczna chatka - krzesełka, stół, klocki, książki, drewniane zabawki, tablica magnetyczna, pisaki, kredki. Dodatkowo książeczki i gazety dla rodziców i dzieci. W budynku jest dostępny przewijak.
Klub Europejka
ul. Bobrzyńskiego 37, www.klubeuropejka.pl, tel. 730 730 318
W klubie znajdują się dwie sale 65 i 17 m, w jednej odbywają się zajęcia capoeiry, karate, baletu, tańca nowoczesnego oraz urodziny, w drugiej z kolei warsztaty, np. mydlarskie. Również w tej sali jest stolik dla dzieci z materiałami do zabawy, kolorowanki, książeczki, pluszaki, gry zręcznościowe, szachy czy przybory do malowania. Klub oferuje zajęcia dla kobiet, ale także dla dzieci. Malucha można przewinąć i nakarmić w szatni. Gdy odbywają się zajęcia dla dzieci, rodzice mają możliwość podglądu na monitorze.
==========================================
Lemon Fitness
ul. Ludwinowska 11, poziom -1/basen, www.lemonfitness.pl, tel. 12 359 48 87
Oprócz zajęć fitness, oferują warsztaty dla przyszłych mam Aktywne 9 miesięcy, czy naukę pływania dla dzieci w różnym wieku, m.in. Akademia Bobasa, podczas której dzieci od 3. miesiąca zaczynają swoją przygodę z wodą. W klubie znajduje się kącik malucha wyposażony w zabawki, tablice do malowania, stolik z krzesełkami. Dodatkowo w znajdują się wygodne miuki, na których rodzice z dziećmi mogą odpoczywać. Na zewnątrz na patio dostępna jest duża trampolina do zabawy. W szatniach: damskiej oraz męskiej są dostępne przewijaki. Karmienie piersią: w szatni w pomieszczeniu do przebierania, bądź w części klubu wzdłuż holu, gdzie stoją stoliki z krzesłami oraz miuki. Klub znajduje się na poziomie ?1 z możliwością zjazdu windą. Korzystanie z szatni, toalet oraz pryszniców, posiada udogodnienia dla osób z niepełną sprawnością. Przestrzeń jest utrzymana w stonowanej kolorystyce niedrażniącej wzroku. W ofercie zajęć dla dzieci są również organizacje urodzin dla najmłodszych.
==========================================
The Little Gym Krakow
ul. Księdza Franciszka Maja 40, www.thelittlegym.eu/krakow, tel. 12 264 94 01
The Little Gym Krakow jest przestronnym (300 m kw., 200 to sala gimnastyczna i 100 lobby) i kolorowym miejscem. Sala gimnastyczna wyposażona jest w bezpieczny, profesjonalny i kolorowy sprzęt. Jej podłoga została wyłożona specjalną wykładziną dla zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa. W kąciku dla najmłodszych są drewniane zabawki i tablice magnetyczne. Przewijak zainstalowany jest w pomieszczeniu z umywalką ? przy wejściu do toalety. Nie ma wyznaczonego miejsca dla mam, które chcą nakarmić dziecko, ale można wygodnie usiąść na kanapie czy miękkich ławeczkach w lobby oraz w sali gimnastycznej. Wejście do lobby jest bezpośrednio z parkingu, nie ma żadnych schodów ani utrudnień podczas wchodzenia z wózkiem lub fotelikiem samochodowym, który można zostawić w wiatrołapie lub lobby. Rodzice dzieci w wieku od 4. do 36. miesiąca są obecni na sali gimnastycznej podczas zajęć. Jest bezpośredni dostęp do jednej z toalet od strony sali gimnastycznej, żeby dzieci nie musiały wychodzić z sali. Do dyspozycji rodziców jest ekspres do kawy/herbaty, z którego mogą korzystać bez ograniczeń, za darmo. W kuchni jest kuchenka mikrofalowa, w której na prośbę rodziców zespół podgrzewa przyniesione dla dzieci posiłki.
==========================================
Centrum Choy Lee Fut Polska
ul. Królewska 51, www.choyleefutpolska.pl, tel. 535 440 293
Centrum Chińskich Sztuk Walki. Maluchy mogą się nauczyć ciekawych sztuk walki m.in. kung fu. W budynku znajduje się kącik zabaw dla dzieci ze stolikiem i krzesełkami, kolorowankami, kredkami, książeczkami. W szatni jest kanapa, na której można przewinąć i nakarmić dziecko. Jest podjazd dla wózków.
==========================================
Laloba Centrum Kobiet
ul. Dauna 113, www.lalobacentrum.pl, tel. 12 425 62 71
Dzieci w klubie mają do dyspozycji kącik z zabawkami i książkami oraz salę przeznaczoną na zajęcia. Do dyspozycji najmłodszych są zabawki edukacyjne, puzzle, piłki różnych rozmiarów, balony, maskotki, książki, samochody, klocki plastikowe, klocki drewniane, drewniana kolejka. Laloba organizuje zajęcia zarówno dla dzieci, jak i dla mam z dziećmi oraz całych rodzin. Urządzają również urodziny dla maluchów. Przewinąć niemowlaka można w szatni klubu, w każdej toalecie znajduje się przewijak. Szatnia jest miejscem, w którym kobiety karmiące bez problemu wygodnie i intymnie mogą nakarmić niemowlaka. Posiadają specjalne poduszki ułatwiające karmienie. W łazienkach są dostępne nocniki i stopnie. W klubie jest fotelik do karmienia dzieci. Przestrzeń w sali, w której odbywają się zajęcia dla dzieci, jest otwarta, nie posiada żadnych niebezpiecznych kątów, zabezpieczone są kaloryfery, kontakty elektryczne i wystające elementy. W klubie można podgrzać wodę, butelkę, zostawić wózek w bezpiecznym miejscu. Do klubu swobodnie można się dostać wózkiem, znajduje się na parterze i nie posiada żadnych stopni przed wejściem.
==========================================
Centrum Wspinaczkowe Forteca
ul. Racławicka 60, tel. 509 228 998, ul. Ludowa 6, tel. 512 631 621, www.cwf.pl
Idealne miejsce dla wszystkich małych miłośników wspinaczki. W budynkach kącik zabaw dla dzieci z maskotkami, pufami, układankami, kolorowankami, grami, piłkami, klockami, skakankami, domkami oraz namiotami. Jest także specjalna ścianka wspinaczkowa przystosowana dla najmłodszych (od 3,5 roku). Organizują imprezy urodzinowe dla dzieci, z różnymi atrakcjami (np. tyrolka) oraz grami, a także zabawami o tematyce wspinaczkowej. Zawsze zapewniają dostępność sprzętu wspinaczkowego dla najmłodszych (buty, uprzęże, kaski) oraz wykwalifikowaną kadrą instruktorów. Dysponują stołem do przewijania. Do budynku bez problemu można wjechać wózkiem. Od ponad trzech lat prowadzą cykliczne zajęcia dla osób z niepełną sprawnością (osób z autyzmem, niedosłyszących, niedowidzących, z zespołem Downa).
==========================================
GO KIDS active.play.fun
os. Piastowskie 21B, www.gokids.com.pl, tel. 505 488 351
W GO KIDS prowadzone są zajęcia sportowe dla dzieci w wieku od 5 miesięcy do 8 lat. W budynku są dwa pomieszczenia. To raj dla najmłodszych, którzy uwielbiają piankowe gigaklocki, basen z kulkami, ściankę do wspinaczki, równoważnię, zabawki do poprawy koordynacji i spostrzegawczości, minigolfa, minisiłownię. W osobnym pokoju jest przewijak. Z kolei miejsce mam karmiących znajduje się w osobnym, zamykanym pokoju. W Go Kids można napić się bezpłatnie, kawy, herbaty i wody mineralnej. Bez problemu rodzice mogą przynieść własne naczynia, jedzenie bądź napoje. Jest także specjalne miejsce, gdzie można postawić wózek dziecięcy. Na ścianach wymalowane są postacie z bajek m.in. minionki, superbohaterowie oraz sympatyczne stworki i potworki. Dodatkowo w części zabaw cała podłoga jest wyłożona bardzo miękką i kolorową wykładziną.
==========================================
Gokarting Center
ul. Domagały 25, www.gokarting.com.pl, tel. 12 653 02 56
Dla dzieci przygotowane są specjalne gokarty. Każdy maluch ma dobieraną odpowiednią moc pojazdu oraz wkładkę amortyzującą na fotel, co pozwala na bezpieczne wykonywanie manewrów na torze. Dzięki nowoczesnym urządzeniom, ograniczającym moc pojazdów, na torze panuje najwyższy poziom bezpieczeństwa. Dla najmłodszych rajdowców w ciągu dnia odbywają się specjalne edycje jazd, w których dzieci jeżdżą tylko w swoim towarzystwie. Działa również Akademia Kartingowa, w której najmłodsi zdobywają wiedzę i doświadczenie pod okiem Michała Grzyba, dwukrotnego kartingowego mistrza Polski, zdobywcy trzeciego miejsca w Wyścigu Finałowym Pucharu Świata 2012 oraz laureata prestiżowej międzynarodowej nagrody Rok Talent Award 2012. Każde zajęcia składają się z zagadnień teoretycznych i praktycznych. Można zorganizować tam urodziny.
==========================================
Anikino
ul. Nieduża 4, www.anikino.pl, tel. 12 411 30 07
Jedno z najdłużej działających miejsc tego typu w Krakowie. Kraina Zabaw Dziecięcych Anikino w całości przeznaczona jest dla dzieci: sale zabaw wyposażone w zjeżdżalnie, baseny z piłeczkami, trampoliny, ścianki wspinaczkowe, samochodziki i wiele innych atrakcji. W przypadku ładnej pogody maluchy mogą pobawić się na świeżym powietrzu, gdyż na podwórku znajdują się zabawki, trampolina i zamek do skakania. Można tam zorganizować wyjątkowe urodziny, do wyboru jest aż pięć sal: kosmiczna, piracka, królewska, dżungla i smoki oraz dinozaury. Jest także całoroczna wypożyczalnia strojów karnawałowych. Kiedy dziecko ma wolne w szkole, a rodzice muszą pracować, dzieci mogą skorzystać z zabawy z animatorami (Dzień Wolnej Szkoły), zaś na czas wakacji Anikino przygotowuje półkolonie oraz przygodowe letnisko. W budynku znajduje się przewijak, z kolei mamy mogą nakarmić malucha w jednej z urodzinowych sal. Dużym udogodnieniem jest menu dla dzieci oraz krzesełka do karmienia niemowlaka. W Anikino jest toaleta specjalnie dostosowana do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Co ważne, jeden z animatorów ma odpowiednie wykształcenie, aby opiekować się dziećmi posługującymi się językiem migowym, dzięki temu po wcześniejszym ustaleniu terminu odbywać się mogą urodziny dla dzieci z wadami słuchu.
==========================================
Fitness & Wellness AZIK
ul. Wysłouchów 30d, www.azik.pl, tel. 12 659 90 33
W budynku znajduje się Klub Małego Azika - pomieszczenie z kolorowym labiryntem, zjeżdżalnia do basenu wypełnionego piłeczkami. Zapewniają opiekę nad maluchami podczas treningu rodziców. Dodatkowo prowadzą zajęcia sportowe dla dzieci Aktywny Maluch 3-5 l., Capoeira Kids 5-6 l. i 7-10 l. Na miejscu dostępne są książeczki dla dzieci oraz prasa dla rodziców. Wejście do klubu jest bez żadnych stopni, dlatego nie ma problemu z wjazdem wózkiem na teren klubu.
Pracownia artystyczna Mali twórcy
ul. Kopernika 9, www.malitworcy.pl, tel. 887 524 879
30 m kw. pracowni i całość do dyspozycji maluchów. Wygodne stoły i krzesełka, które można dopasować do wzrostu dziecka, i do tego słoneczny pomarańczowy kolor ścian i detale tworzą artystyczną atmosferę. Maluchy kochają warsztaty ceramiczne w tej pracowni. Dodatkowo na sali jest łatwo dostępny regał z książkami dla dzieci i rodziców. Do tego maluchy mogą pobawić się drewnianymi klockami, plastikowym zwierzątkami, kukiełkami, poukładać puzzle czy zagrać w gry planszowe. Na wygodnej sofie można przewinąć i nakarmić dziecko. Toaleta mieści się zaraz przy pracowni. Plusem jest parking dla rodziców, którzy bez problemu mogą zaparkować blisko pracowni. Pracownia mieści się na wysokim parterze, aby do niej dotrzeć, należy pokonać ok. 10 stopni, więc wjazd wózkiem inwalidzkim jest utrudniony, ale instruktorzy zawsze chętnie pomagają wnosić wózki.
==========================================
like!Konik
pl. Wszystkich Świętych 2 (Pawilon Wyspiańskiego), www.likekonik.pl, tel. 510 008 500
W organizowanych przez tę klubokawiarnię wydarzeniach kulturalnych mocno koncentrują się na dorobku i bogactwie kulturalnym regionu Małopolski, z podkreśleniem symboliki Krakowa. Organizują zajęcia i warsztaty twórcze dla dzieci, przyjęcia urodzinowe, koncerty muzyczne dla dzieci (współpraca z Akademią Muzyczną w Krakowie), wystawy i wernisaże, spotkania z artystami, ciekawymi ludźmi oraz mentorami sztuki. likeKonik to również kawiarnia z pyszną kawą, wybornymi mieszankami herbat, deserami oraz belgijską czekoladą na gorąco. Jest także kącik zabaw z zamkiem ze zjeżdżalnią, maluchy mogą zbudować wieżę z ogromnych klocków. Miejsce do przewijania i karmienia znajduje się na parterze pawilonu. W budynku jest winda, dlatego z łatwością można poruszać się z wózkiem.
==========================================
Klub dla dzieci Żyrafa
ul. Lipińskiego 13C, www.zyrafa-zajecia.pl, tel. 502 776 751
Klub w całości przeznaczony jest dla dzieci: dwie kolorowe sale oraz minikawiarenka, kącik z zabawkami i książeczkami. Co ważne, zabawki i książki są przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. Dla maluchów przygotowano szereg zajęć: artystycznych, ruchowych, adaptacyjnych, stworzonych w oparciu na autorskich scenariuszach. Dodatkowo Przed-przedszkole w łagodny sposób przygotuje maluchy do startu przedszkolnego. Klub dysponuje także własnym placem zabaw. Oprócz tego można zorganizować maluchowi urodziny czy imprezę okolicznościową np. mikołajki, andrzejki, Dzień Dziecka czy sylwester. W toalecie znajduje się przewijak. Mamy mogą nakarmić maluchy na wygodnych kanapach, personel chętnie także udostępni również miejsce odosobnione. Miejsce ekologiczne z wieloma zabawkami i sprzętami wykonanymi z drewna. Dodatkowo w czasie zajęć często wykorzystywane są surowce wtórne. Bez problemu można wjechać do środka wózkiem. Głośność muzyki dostosowana do wrażliwości dzieci. Można przynieść swoje jedzenie czy napoje.
==========================================
Centrum Kreatywnej Technologii
al. Jana Pawła II 31/U 6, www.kreatech.pl, tel. 533 116 604
Firma KreaTech prowadzi zajęcia dla dzieci w różnych grupach wiekowych ? znajdą tutaj coś dla siebie zarówno maluchy, jak i starsze dzieci. W ciekawy i nowatorski sposób przekazują zdobytą wiedzę młodym pokoleniom na prowadzonych zajęciach. Nauka połączona z zabawą zawierająca elementy matematyki, fizyki, informatyki i języka angielskiego. Pokazują dzieciom, że nauka przedmiotów ścisłych i języka obcego nie musi być nudna i trudna. Robotyka, elektronika, projektowanie i druk 3D, grafika, nauka z Lego, handmade, język japoński czy soboty kreatywnego projektowania lub technologii ? to zajęcia, o których marzą wszyscy najmłodsi. Kącik dla dzieci wyodrębniony jest obok przestrzeni dla rodziców. Znajduje się tam mały stolik z czterema krzesełkami, zabawkami schowanymi w skrzyni, tablicą interaktywną oraz regałem z książeczkami i co ważne dla maluchów ? xboxem, robotami i interaktywnymi lalkami. W lokalu zamontowano rozkładany przewijak naścienny. Z kolei mamy karmiące mogą skorzystać z osobnego, zamykanego pomieszczenia służącego także jako przebieralnia podczas sesji fotograficznych.
==========================================
Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży Ekoland
ul. A9 nr 11, Węgrzce (od grudnia 2015 r. będzie to ul. A9 nr 2), www.ekoland.edu.pl, tel. 503 473 555
Ekoland oferuje zajęcia dla dzieci: ekoludki, capoeira, balerinki, disco dance czy hip-hop oraz warsztaty teatralne, plastyczne czy tworzenia biżuterii. Nie zapomniano także o rodzicach i opiekunach, którzy podczas gdy najmłodsi uczą się nowych kroków tanecznych, mogą ćwiczyć i zrelaksować się na równoległych zajęciach np. pilates, zumba, BS brzuchomania czy FB & stretching. Centrum umożliwia także współpracę z terapeutą podczas zajęć grupowych i konsultacji indywidualnych. Dla maluchów jest wewnętrzny plac zabaw (atesty, odbiory, przeglądy) oraz sale taneczne ze specjalną podłogą taneczną amortyzującą upadek. W toalecie przewijak oraz mokre chusteczki, z kolei mamy mogą nakarmić malucha w szatni na górze lub w innym miejscu. Od grudnia Ekoland zmienia siedzibę (na drugą stronę ulicy w Węgrzach). W nowym lokalu będą trzy sale do ćwiczeń wyposażone w podłogi taneczne i lustra, większy plac zabaw, sala urodzinowa, kawiarnia oraz zaplecze typu toaleta z prysznicem. Nowa lokalizacja zapewnia też ogród.
==========================================
Klub Malucha Tup-Tup
ul. Wiedeńska 108, www.klubmaluchatuptup.pl, tel. 602 454 775
Dla maluchów przygotowany jest przestronny salon z miejscem do zabawy, prowadzenia zajęć, stolikiem, krzesełkami, a także miejscem do nakarmienia i przewijania najmłodszych. Klub zapewnia pieluchy i chusteczki. Dysponują również sypialnią, dzięki czemu każdy maluch ma zapewnioną komfortową drzemkę w ciągu dnia. Klub znajduje się w bardzo cichej okolicy z dogodnym dojazdem, w dużym domu jednorodzinnym z wielkim ogrodem, niewidocznym od strony ulicy, a więc niedostępnym dla przechodniów. Jest w nim piaskownica, karmnik dla ptaków, tablica do rysowania kredą, a w lecie rozłożony basen, w którym prowadzone są zajęcia w grupkach po troje dzieci.
==========================================
Robotowo i Plac Rozwoju
ul. Armii Krajowej 12/U3, www.placrozwoju.pl, www.robotowo.pl
Trzy sale, w których prowadzone są zajęcia, dwie przeznaczone dla starszych dzieci na warsztaty z robotyki oraz jedna dla maluszków. Plac Rozwoju to nowoczesna sala zabaw, w pełni przystosowana, aby wspierać rozwój dzieci oraz ich rodziców. Zbudowana jest z bezpiecznych materiałów. Podczas warsztatów dzieci korzystają ze sprzętów sprawdzonych producentów. W części dla oczekujących jest sofa, oraz kilka zabawek w tym tablica LEGO do budowania. Podczas zajęć i warsztatów dzieci korzystają z zabawek LEGO Soft, dla mniejszych Robotowo przygotowało zestawy Lego Duplo. Dodatkowo w zależności od zajęć wykorzystywane są piłki, tunele, namioty, chusty, piankowe puzzle, gry planszowe LEGO, dziecięce instrumenty muzyczne, materiały do zabaw artystycznych ? m.in. do rysunków piaskiem, rzeźb z gliny czy tektury, malowanki. Nie dysponują przewijakiem, natomiast udostępniają miejsce oraz kocyki i chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt. Na czas zajęć dla maluszków (w tym 7-18-miesięcznych np. środowe Przytulanki) rodzice mają do dyspozycji cały lokal (sofę) bądź pufy i ławeczkę w sali, gdzie prowadzone są zajęcia. Jest możliwość zamówienia kawy lub herbaty oraz soczku dla dziecka. Budynek posiada podjazd dla niepełnosprawnych. Toalety są przystosowane dla maluchów m.in. obniżona toaleta, umywalka oraz podstawka.
==========================================
Studio Edukacji Artystycznej
ul. Bitschana 4; ul. Przemiarki 23a, www.sea-art.pl, tel. 695 052 095
45 m kw. zabawy dla dzieci. Do dyspozycji najmłodszych: zabawki, książeczki, gry, jeździki, książeczki, klocki-cegły, wózki, puzzle czy przybory do malowania. Studio Edukacji Artystycznej prowadzi zajęcia dla dzieci w różnym wieku, m.in. rytmika, język angielski, artystyczna aktywność ruchowa, nauka wczesnego czytania, lekcje gry na skrzypcach czy kaligrafia. Mają na wyposażeniu przewijak, do dyspozycji chustki mokre dla niemowlaków. Jest osobne pomieszczenie, gdzie mama może nakarmić dziecko. W placówce na Ruczaju są szerokie drzwi wejściowe oraz prowadzące do sali głównej, wejście jest z poziomu ulicy (brak schodów). W placówce na Bitschana część zajęć odbywa się w nowej części i tam również nie ma schodów i są szerokie drzwi. Co ciekawe, właściciel zna podstawy języka migowego.
==========================================
Akademia Aktywnych i Kreatywnych
os. Dywizjonu 303 (Szkoła Podstawowa nr 52), www.aak.edu.pl, tel. 728 330 111
Zajęcia dla dzieci, rodziców, nauczycieli czy trenerów sportowych, m.in. twórcze, multisensorczne zajęcia dla dzieci i rodziców. Maluchy przebywają podczas zajęć na sali, w której znajduje się wykładzina, poduszki, sofa, ławeczki. Są też do dyspozycji stoliki i krzesełka. Często korzystają z materiałów naturalnych, tj. mąka, kasza, kamienie, deski, gałązki, liście. W każdym inna tematyka zajęć. Dzieci mają do dyspozycji książeczki, poduszki-klocki, kolczaste poduszki. Na sali jest przewijak. Nie ma specjalnie wydzielonego miejsca, ale często mamy karmią dzieci na sali na sofie. Rodzice oczekujący na dzieci, które uczestniczą w zajęciach samodzielnie, mogą skorzystać z biblioteczki na korytarzu.
==========================================
Famiga ? zajęcia, warsztaty, urodziny
ul. Starowiślna 55/4, 31-035 Kraków, www.famiga.pl, tel. 534 998 655
Stały bywalec na naszej mapie miejsc przyjaznych dzieciom. Oferują różnorodne zajęcia i warsztaty dla dzieci i dorosłych. Posiadają autorskie programy wykorzystujące nowe metody, ale także sprawdzone zasady pedagogiki, zabawy, psychologii twórczości oraz rozwojowej. Maluchy mogą wziąć udział w Wesoludkach, Lepiłapkach, zajęciach z baletu, Czytadełkach, Folklorowankach oraz zorganizować specjalne przyjęcie urodzinowe. Przestrzeń dla dzieci pokryta jest wykładziną, do dyspozycji maluchów kącik zabaw, zabawki pluszowe i drewniane, układanki, puzzle, książeczki do czytania, piankowe klocki konstrukcyjne, stolik, krzesełka, kredki. Posiadają przewijak z zapasowymi pieluchami i akcesoriami higienicznymi umiejscowiony przy toalecie. Nie ma specjalnie wydzielonego miejsca do karmienia, można karmić w całej Famidze. Plusem jest przytulny i zaciszny taras kawiarniany oraz księgarnia z niszowymi, specjalnie wybranymi książkami dla dzieci i rodziców, a także wypożyczalnia chust i nosideł ergonomicznych do noszenia maluchów.
==========================================
Famiga ? Sala Doświadczania Świata
ul. Wrocławska 55, 30-011 Kraków, www.famiga.pl, tel. 533 522 334
Niezwykła Sala Doświadczania Świata ? jedyna w Krakowie sala polisensoryczna dostępna dla każdego od 0 do 12 lat. Z kolei druga sala warsztatowa ze stolikami i krzesełkami, pozostała przestrzeń pokryta wykładziną, kącik zabaw, zabawki pluszowe i drewniane, układanki, puzzle, książeczki do czytania, piankowe klocki konstrukcyjne, stolik, krzesełka, kredki. Dla maluchów przygotowano także zabawki sensoryczne, sprzęty stymulujące zmysły, lampę UV, kolumnę bąbelkową, basen podświetlany ledami, kolumnę świetlno-dźwiękowa, tor świetlno-dźwiękowy, klocki drewniane, samochodziki, zabawki pluszowe, zabawki drewniane i plastikowe interaktywne, klocki piankowe konstrukcyjne, puzzle, kredki. Posiadają przewijak z zapasowymi pieluchami i akcesoriami higienicznymi umiejscowiony w toalecie. Jednym z udogodnień jest duży parking dla klientów ? bezpłatny, dodatkowo miejsce na wózki i szatnia oraz wypożyczalnia chust do noszenia dzieci i nosideł ergonomicznych.
==========================================
Kontynenty Trattoria&Cafe
ul. Bochenka 16a, 30-693 Kraków, www.cafekontynenty.pl, tel. 603 868 918
Idealne miejsce, aby zjeść świeże, smaczne i przede wszystkim zdrowe posiłki. W karcie znajdują się makarony, potrawy zapiekane czy pizze, dodatkowo od niedawna pojawiły się specjalnie oznaczone potrawy dla wegetarian. Dla maluchów jest Mini Menu, w którym znajdą pierogi z truskawkami i bitą śmietaną, panierowane paluszki z kurczaka z frytkami i surówka oraz minipizza. W tym miejscu nie zabrakło kącika dziecięcego z miękkimi, kolorowymi pufami, stoliczka z niskimi krzesełkami dla najmłodszych oraz stołu z fotelami dla nieco starszych i dorosłych, przy których można porysować, zagrać w ciekawą grę lub zjeść coś pysznego. Dodatkowo w kąciku znajduje się czarna tablica z kolorowymi kredami oraz całe zestawy kredek i kolorowych kartek, także specjalnie dla dzieci wydrukowane ulubione postacie z bajek do kolorowania. Na półkach dzieci znajdą zabawki, puzzle oraz książeczki i czasopisma. W łazience znajduje się przewijak. Nie ma specjalnie wyodrębnionej przestrzeni dla mam karmiących piersią, ale w lokalu poszczególne stoliki są oddzielone specjalną drewnianą ścianką i mamy bez skrępowania mogą nakarmić swoje maleństwa. W każdy wtorek miesiąca odbywają się warsztaty bajkoterapeutyczne, warsztaty ruchu rozwijającego, warsztaty dla rodziców oraz warsztaty globtroterskie. Dodatkowo w jeden czwartek miesiąca odbywają się warsztaty dla rodziców i maluchów. Organizowane są Slajdowiska ? opowieści o podróżach, podczas których można skosztować potrawy z danego rejonu.
==========================================
Pracownia Rodzinna Mamutek
ul. Floriańska 15/3, 31-019 Kraków, www.mamutek.pl, tel. 785 323 222
Rodzice z wózkiem mogą wjechać windą. Zazwyczaj zostawiają jednak wózek na ganku, można też wprowadzić go do środka. Dla dzieci jest duża, przestronna, jasna sala z pufami i poduchami, mało mebli, więc sporo wolnej podłogi do zabawy i aktywności ruchowych. Elementem wystroju (wykorzystywanym podczas zajęć) są oryginalne obrazy i rzeźby Antoniego Bieszczada, których wolno dotykać. Dla maluchów przygotowano: drewniane klocki, poduszki, pluszaki, stroje do przebieranek, globus, wyświetlacz do bajek na ścianę, zabytkową katarynkę. W łazience jest rozkładany przewijak, dostępne są mokre chusteczki oraz jednorazowe pieluszki. Wydzielonego miejsca do karmienia nie ma, jednak obsługa zawsze chętnie wygospodaruje mniejszy pokój. Dla rodziców jest dostępny czajnik i herbata, dla dzieci podczas zajęć ? woda. Jedna z animatorek zabawy posługuje się językiem migowym, dlatego istnieje możliwość przeprowadzenia urodzin dla dzieci niedosłyszących.
Galeria Krakowska
ul. Pawia 5, www.galeriakrakowska.pl, tel. 12 428 99 02
Galeria przyjazna rodzicom i dzieciom. Szeroka propozycja wydarzeń edukacyjnych i rozrywkowych dla dzieci m.in. Piernikowa Kraina, budowanie z klocków LEGO, cykliczne atrakcje na dzień dziecka, Super Świat Barbie, cyrkowy weekend, piłkarskie mistrzostwa oraz interaktywne wystawy, np. samochodów z kreskówek. Z kolei w okresie wakacyjnym galeria oferuje najmłodszym statek piratów. Najmłodsi pod okiem animatorów mogą bawić się na placu zabaw Kulkowo. Dodatkową atrakcją są bezpłatne samochodziki, dzięki którym mały klient nie będzie nudził się, czekając, aż rodzice dokonają zakupu. Do dyspozycji rodziców, na poziomie +1 galeria przygotowała nowoczesny pokój z wszelkimi udogodnieniami i akcesoriami potrzebnymi podczas przewijania, karmienia bądź pielęgnacji dziecka. Pokój wyposażony jest w umywalkę, zlewozmywak, podgrzewacz, mikrofalówkę, podajnik papieru i oczywiście przewijak. W pomieszczeniu znajduje się także sprowadzony z Włoch unikalnie wyprofilowany fotel dla zapewnienia najwyższego komfortu dla mamy i dziecka podczas karmienia.
==========================================
Krakowska Jaskinia Solna & Wellness
ul. Długa 48/21, www.krakowskajaskiniasolna.pl, tel. 518 403 221
Dla dzieci osobna jaskinia, gdzie słuchając muzyki dziecięcej, bajek lub muzyki relaksującej, mogą bawić się ekologicznymi drewnianymi zabawkami w piaskownicy solnej, wdychając czyste zjonizowane powietrze. W kawiarni znajduje się kącik zabaw dla dzieci. Dodatkowo zarówno dla rodziców i dzieci są przygotowane książki oraz gazety. Wygodny przewijak umieszczony jest w kąciku dla dzieci w kawiarni. Dla mam karmiących piersią przygotowano fotel oddzielony parawanem.
==========================================
Baby-Box Agnieszka Pietruszka
os. Mozarta 7/12, www.baby-box.pl, tel. 505 400 444
Sklep z ubraniami wizytowymi dla dzieci. Dwie wyodrębnione strefy dla maluchów. Pierwszą z nich jest miejsce do zabawy i rysowania. Na tę strefę składają się krzesełko i stoliczek, na którym dzieci mają przygotowane książeczki do malowania, czyste białe kartki, kredki w pojemniku. Obok stoi szafka z półkami, na których ułożone są książeczki, dostosowane dla różnych grup wiekowych, a także zabawki zręcznościowe, maskotki (w tym wydające dźwięki), układanki. W budynku jest przewijak. Dostępne są też mokre chusteczki. Posiadają przygotowane miejsce do karmienia, gdzie każda mama może swobodnie nakarmić malucha. Możliwość wjazdu wózkiem (nawet bliźniaczym) do sklepu, szerokie przejazdy pomiędzy półkami, ladą i innym wyposażeniem sklepu.
==========================================
Salon Fryzjerski Atelier Hair Stylist
ul. Pędzichów 22, www.pracowniafryzjerska.com.pl, tel. 12 633 71 73
W salonie znajduje się osobne pomieszczenie: bawialnia (kolorowy pokoik), w którym znajdują się tablica kredowa oraz papierowa, pisaki, kredki, bloki rysunkowe, klocki, układanki, książeczki, telewizor z możliwością korzystania z własnego pendrive. Nie ma przewijaka, jednak mamy korzystają z bawialni (tak samo w przypadku karmienia dzieci). Dodatkowe udogodnienia: herbata (owocowa, zielona, czarna i ziołowa), woda mineralna (gazowana i niegazowana), ciasteczka korzenne, muffiny (czekoladowe, straciatella), pomadki czekoladowe (okazjonalne) ? wszystko oczywiście gratis.
==========================================
Księgarnia Książkoteka
ul. Dolnych Młynów 3/1, www.ksiazkoteka.com.pl, tel. 797 926 001
Całość księgarni (asortyment przeznaczony niemal wyłącznie dla dzieci w wieku 0-12) przeznaczona jest dla dzieci, posiadają też specjalny stoliczek do zabaw plastycznych, z dostosowanymi wielkością krzesełkami, jest to jednocześnie kącik z zabawkami dla maluchów i klockami, m.in. drewniane klocki, puzzle tekturowe, samochody drewniano-plastikowe i plastikowy zestaw kierowców do własnego konstruowania, samochody hot wheels itp. Dostępne są również kredki, flamastry, kredki świecowe, papier i kolorowanki. Brak wyodrębnionego miejsca do przewijania ze względu na powierzchnię księgarni ? jest natomiast wygodna kanapa, na której bez problemu można przewinąć malucha. Dysponują specjalnymi podkładami higienicznymi, chusteczkami nawilżającymi i awaryjnymi pieluchami (w średnim rozmiarze). Na kanapie można też wygodnie i spokojnie nakarmić dziecko.
==========================================
Księgarnia Pod Globusem
ul. Długa 1, www.liberglob.pl, tel. 606 407 474
Wyjątkowy budynek ? Dom pod Globusem ? ma wspaniałą historię i niepowtarzalny klimat. Tutaj dzieci nigdy się nie nudzą. W soboty w południe odbywają się warsztaty wspólnego czytania. Na stałe w księgarni znajduje się stolik i małe krzesełka, zaś w trakcie spotkań kącik wzbogaca się o dywan, miękkie poduszki, podstawki do rysowania, wycinania, zabawki czy puzzle. Malucha można swobodnie przewinąć i nakarmić na kanapie, która jest ustawiona w tylnej, mniej widocznej dla innych klientów części księgarni. Można bez problemu wjechać wózkiem. Podczas warsztatów najmłodsi mogą jeść i pić.
==========================================
Wakacje.pl
Kraków-Bronowice, ul. Bronowicka 27a, www.wakacje.pl, tel. 12 636 62 13
Kolejne nowe miejsce na naszej mapie. Kiedy rodzice wybierają swoje wymarzone wakacje, dzieci mogą pobawić się w specjalnym kąciku. Stolik, dwa krzesełka, maskotki, przybory do malowania, kolorowanki, łamigłówki i zabawki edukacyjne, dmuchane piłki, balony czy karty gry ? to wszystko jest do dyspozycji najmłodszych klientów. Kącik czyszczony jest codziennie. Malucha można przewinąć na zapleczu albo w toalecie. Bez problemu można wjechać wózkiem. Nie ma jarzeniowego oświetlenia.
==========================================
Centrum Językowe Mova
ul. Torfowa 5, www.mova.pl, tel. 12 264 01 10
Organizują zajęcia dla wszystkich maluchów. Łączą różne style nauczania. Lektorzy wykorzystują na zajęciach filmy wideo i DVD, obrazki (wzrokowcy), piosenki i muzykę, dialogi (słuchowcy), gry i zabawy ruchowe, techniki teatralne (kinestetycy). W budynku są wygodne sofy, gdzie maluchy mogą usiąść. Mova nie zapomniała również o zabawkach: klocki, puzzle, gry planszowe, autostrada z drewnianych elementów, samochodziki czy przybory do malowania. Dostępne są książeczki w języku angielskim, które można wypożyczać do domu!
==========================================
Mova Kids
ul. Torfowa 4 , www.kids.mova.pl, tel. 12 264 01 10
Weteran miejsc przyjaznych maluchom. Chyba nie ma rodzica, który nie kojarzy kultowych zajęć Musical Babies czy Musical English. Maluchy z kolei są zachwycone taką nauką języka angielskiego. Oprócz nauki oczywiście także zabawa, dlatego Mova organizuje dla najmłodszych zabawy i ciekawe spotkania: halloween, karnawał czy minikoncerty muzyki klasycznej. W budynku jest przewijak, z kolei mamy mogą nakarmić swoje dziecko na wygodnej sofie.
==========================================
M1 C.H. Kraków
al. Pokoju 67, www.krakow.m1-centrum.pl, tel. 12 299 27 50
W Centrum bez problemu można zrobić zakupy z dziećmi. W budynku znajduje się Kraina Dzieci, czyli bezpłatna bawialnia dla dzieci z basenem kulkowym i zjeżdżalnią oraz pomieszczenie dla rodziców z dzieckiem (przewijak, pieluchy, oliwka). Raz w tygodniu organizowane są bezpłatne lekcje języka angielskiego. Nie ma problemu z poruszaniem się po centrum wózkiem. Łazienki dostosowane są do osób z niepełną sprawnością.
==========================================
Galeria Bronowice
ul. Stawowa 61, www.galeriabronowice.pl, tel. 664 633 955
Galeria Bronowice przystosowana jest robienia zakupów i spędzania czasu z dziećmi. Szerokie miejsca parkingowe dla rodzin z dziećmi, osób niepełnosprawnych, jak i przygotowywane miejsca dla kobiet w ciąży. Jest także do wypożyczenia wózek ? spacerówka dla dziecka, jak również wózek inwalidzki. Najmłodsi mogą korzystać z wielu bezpłatnych atrakcji ? zabawy w Kreatywnej Planecie, z placu zabaw, Kreatywnej Strefy Gier, interaktywnej strefy przed Auchan, karuzeli czy książeczek dla najmłodszych w Czytelni. Na rodziców z maluszkami czekają specjalnie przygotowane cztery Pokoiki dla Matki z Dzieckiem, gdzie można przewinąć czy nakarmić dziecko, jest tam także mikrofalówka oraz stolik z grami manualnymi i kolorowankami. Są też przygotowane specjalne toalety dla dzieci. Odbywają się też regularne zajęcia dla dzieci ? Bajkowa Niedziela (teatrzyki plus warsztaty tematyczne), warsztaty artystyczne dla najmłodszych (org. ASP), Kino Malucha (sala mikro), warsztaty teatralne w Grotesce, jak również wiele niecyklicznych zajęć ? m.in. Turniej Planszówek (dla dzieci ? Imagilandia), Targi Zajęć Pozalekcyjnych (zajęcia dla przedszkoli).
==========================================
IKEA Kraków
ul. Conrada 66, www.ikea.pl/krakow, tel. 22 275 00 00
Sklep IKEA to miejsce przyjazne całej rodzinie i nikt nie ma co do tego żadnych wątpliwości. W dziale kuchennym oraz dziale szaf znajdują się specjalnie miejsca do zabawy dla dzieci. W przestronnej restauracji jest miejsce dla karmiącej mamy oraz strefa zabaw dla najmłodszych. IKEA Kraków posiada też bezpłatną bawialnię Czarodziejski Las Smaland z profesjonalną opieką dla dzieci w wieku 3-10 lat. Plac zabaw jest bezpieczny, posiada zabezpieczenia przed wyjściem przez malucha czy też wejściem obcej osoby dorosłej. Miejsce zostało zaaranżowane tak, że przypomina magiczny las, w którym każde dziecko może złapać się w sieć pająka, odpocząć w ogromnym drewnianym chodaku i zakosztować jagód, które nie mieszczą się w dłoni. Dzieci przebywać mogą tu bezpłatnie pod profesjonalną opieką przez 90 minut. Na terenie sklepu jest pokój dla rodzica z dzieckiem, w którym można spokojnie nakarmić i przewinąć malucha. W restauracji jest też wydzielony kącik dla rodzica z dzieckiem. Oprócz tego IKEA oferuje miejsca parkingowe dla rodzin z dziećmi blisko wejścia do sklepu, toaletę dostosowana do wzrostu dzieci, wysokie krzesełka, mikrofalówkę, śliniaki, pieluszki dostępne w restauracji, specjalne menu dziecięce oraz wózki sklepowe z siedziskiem dla malucha.
==========================================
Ciuciu Cukier Artist
ul. Grodzka 38, www.ciuciukrakow.pl, tel. 698 521 542
Prawdopodobnie najmniejsza na świecie Fabryka Cukierków. Na 50 metrach kwadratowych znajduje się istny raj dla maluchów. Wszystkie łakocie produkowane są ręcznie na bazie technologii zaczerpniętej z XVII i XVIII-wiecznych receptur prosto z małych manufaktur. Maluchy mogą podpatrzeć, jak tworzy się cukierki i lizaki, poczuć słodki zapach podczas ich produkcji, a co najważniejsze ? spróbować jeszcze ciepłego cukierka. Najmłodsi miłośnicy słodyczy mogą zorganizować tam swoje urodziny. Można wjechać wózkiem dziecięcym i dla niepełnosprawnych. Już teraz można też odwiedzić Ciuciu Cukier Artist w Zakopanem na Krupówkach!
==========================================
Ciacho
ul. Tetmajera 21, www.facebook.com/ Ciacho-Bronowice-Kraków, tel. 696 041 603
Miejsce czynne przez cały tydzień. Naturalne przekąski bez sztucznych dodatków i konserwantów, m.in. ciastka, lody, drożdżówki, bułki, naturalne soki, ciepłe mleko lub kakao. Przy ciastach i ciasteczka podawany jest ich skład. Wewnątrz budynku znajduje się stolik z krzesełkiem dla dzieci, książeczkami i zabawkami. W bezpośrednim sąsiedztwie jest plac zabaw. Zarówno kolorystyka, jak i oświetlenie wnętrza są stonowane i przyjazne dla dzieci. Posiadają Minigalerię z obrazkami narysowanymi przez małych klientów. Rodzice mogą wypożyczać gazety, wymieniać oraz przynosić nowe.
Urząd Miasta
al. Powstania Warszawskiego 10, ul. Stachowicza 18, os. Zgody 2, ul. Wielicka 28A, ul. Grunwaldzka 8, ul. Lubelska 27, ul. Wielopole 17A, www.krakow.pl
Miejsca wyposażone są w kolorową wykładzinę oraz kolorowe mebelki (okrągły stolik i krzesełka). Maluchy mogą pobawić się kolorowymi klockami, puzzlami, kolorowankami, książeczkami edukacyjnymi. Pomieszczenia wyposażone są w przewijaki stojące, przyścienne i prześcieradła papierowe w rolce, a także leżankę i krzesło, aby móc nakarmić dziecko. Kąciki malucha są bezpieczne, posiadają odpowiednie atesty do używania przez dzieci. Na portierniach w budynkach są umieszczone znaki informujące o pomieszczeniach dla matki z dzieckiem oraz na drzwiach tych pomieszczeń naklejone są piktogramy matka z przewijakiem.
==========================================
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, www.malopolskie.pl, tel. 12 630 35 20, 12 630 31 20
Kącik dla dzieci znajduje się na parterze przy głównym wejściu do urzędu. Wejście wyposażone jest w podjazd dla osób niepełnosprawnych z możliwością wykorzystania dla wózków z dziećmi oraz automatycznie otwierane i zamykane podwójne drzwi. Dodatkowo przed urzędem wyznaczone są miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Budynek jest dozorowany i monitorowany całodobowo. W budynku w toalecie na parterze znajduje się stolik rozkładany wraz z przewijakiem dla niemowlaków i dwa taborety. Jest tam też miejsce wydzielone dla matek karmiących z możliwością dostępu do prysznica. Pomieszczenie jest oznakowane, a klucz do niego znajduje się na portierni. W urzędzie wyznaczone są osoby do kontaktu w języku migowym.
==========================================
Dzielnica XIV, Czyżyny
os. Dywizjonu 303 nr 34, www.dzielnica14.krakow.pl, tel. 12 647 61 64
Na początku 2010 r. został uruchomiony w Czyżynach pierwszy przy biurach rad dzielnic Kącik Malucha. To osobne pomieszczenie (ok. 12 m kw.) wyposażone w dziecięce mebelki, zabawki i przewijak. Dla dzieci zakupione i udostępnione zostały m.in.: maskotki, klocki, puzzle, drewniane tory i kolejka, minipiłkarzyki, zestaw kuchenny dla dziewczynek, zabawki edukacyjne i drewniane. Nie brakuje również książeczek i przyborów do rysowania. W kąciku można pozostawić dziecko na czas załatwiania sprawy w biurze Dzielnicy czy rozmowy z przedstawicielem Zarządu Dzielnicy, dyżurującym radnym lub pracownikiem biura. Z kącika skorzystać może każdy rodzic, jeśli podczas spaceru w okolicy będzie potrzebował w zapewniających intymność i wygodę warunkach nakarmić bądź przewinąć swoje dziecko. Bez problemu można wjechać wózkiem, z kolei łazienka dostosowana jest do osób z niepełną sprawnością.
==========================================
MOPS Filia nr 3
ul. Powstańców Wielkopolskich 3, www.mops.krakow.pl, tel. 12 257 00 07
Na terenie budynku znajduje się specjalnie wyodrębniony pokój, wyposażony w meble dostosowane dla małych dzieci, w zabawki i gry planszowe oraz kolorowanki. Pokój jest dostępny dla dzieci rodziców korzystających z pomocy Ośrodka, dodatkowo raz w miesiącu w pokoju organizowane są zajęcia ze Stowarzyszeniem Daleko Więcej dla dzieci zamieszkałych na terenie dzielnic IX, X, XIII i częściowo XI. Pokój malucha jest miejscem zamykanym, jeśli odwiedzająca mama ma potrzebę nakarmić dziecko, może bez problemu zamknąć drzwi, by poczuć się komfortowo.
==========================================
Instytut Pedagogiki Uniwersytet Jagielloński
ul. Batorego 12, www.pedagogika.uj.edu.pl, tel. 12 634 15 48
W głównym budynku Instytutu Pedagogiki, mieszczącego się przy ul. Batorego 12, funkcjonuje pokój, w którym można bezpiecznie przewinąć, nakarmić i uśpić dziecko. Pokój wyposażony jest w przewijak, szafkę dla dzieci, krzesełko do karmienia, zabawki edukacyjne oraz materiały informacyjne dla rodziców. Co ważne, jest on dostosowany również do prowadzenia konsultacji ze studentami w obecności dzieci. Przy pokoju jest zaplecze kuchenne oraz toaleta przystosowana dla młodszych dzieci. Bezpośrednio przed wejściem do pokoju istnieje możliwość zostawienia wózka dziecięcego oraz dostęp do ogrodu Instytutu. W pokoju są zabawki pluszowe, puzzle pluszowe, maskotki, drewniane kolejki, wózek z lalką, książeczki dla małych i dużych. Nie zabrakło szafki z przewijakiem drewnianym, wyposażonym w przybory toaletowe dla dzieci, kocyki i pieluszki, z dostępem do toalety.
==========================================
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Filia nr 9
os. Teatralne 24, www.mops.krakow.pl, tel. 12 644 80 34
Specjalnie wydzielona przestrzeń dla dzieci znajduje się na drugim piętrze budynku. Cała jego powierzchnia wyłożona jest wykładziną dywanową. Maluchy mają materiały do rysowania czy malowania, gry i zabawki, zaś rodzice mogą poczytać czasopisma. Na ścianach w tej części holu są zawieszone kolorowe rysunki oraz bardzo czytelny regulamin korzystania z tego miejsca. W tej samej części holu znajduje się pokój dla matki z dzieckiem wraz z zapleczem sanitarnym, gdzie jest możliwość przewinięcia, umycia czy nakarmienia malucha. W holu obok miejsca dla dzieci jest usytuowane stanowisko pracownika pierwszego kontaktu, który widząc rodzica z dzieckiem, zachęca do skorzystania z miejsca oraz informuje o innych udogodnieniach, np. o pomieszczeniu do przewijania, karmienia dzieci. Można tu zostawić np. ubranka do przekazania dla osób potrzebujących. Bez problemu można wjechać do budynku wózkiem (podjazd oraz winda). Dodatkowo przestrzeń wewnątrz budynku pozwala na swobodne poruszanie się wózkiem, w tym wyznaczono miejsce dla wózków przy wydzielonym miejscu dla dzieci tzw. parking dla wózków. Na terenie budynku obowiązuje całkowity zakaz palenia. Kobiety w ciąży oraz z małymi dziećmi przyjmowane są przez pracowników poza kolejnością.
==========================================
Punkt Aktywności Lokalnej Azory
ul. Jaremy 1, www.pal.mops.krakow.pl
Miejsce zgłoszone przez rodziców. Lokal pełni funkcję aktywizującą mieszkańców osiedla. Część jednego pokoju została wydzielona dla dzieci. Większość zabawek jest ofiarowanych przez mieszkańców. Pomagają samotnym mamom, organizują warsztaty, dyskoteki dla dzieci itp. Nie ma przewijaka, ale zawsze znajdzie się miejsce do przewinięcia niemowlaka i nakarmienia.
==========================================
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Wielicka 72 b, www.malopolskie.pl, tel. 12 630 35 20, 12 630 31 20
Urząd nie zapomniał o małych obywatelach. Specjalnie dla nich wygospodarował miejsce na kącik ze stolikiem, krzesełkami oraz półkami na książki. W nim do dyspozycji drewniane zabawki, tablica do rysowania kredą, klocki. Na każdym piętrze znajduje się toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełną sprawnością.
==========================================
Małopolskie Dworce Autobusowe SA
ul. Bosacka 18, www.mda.malopolska.pl, tel. 12 411 00 01
Kącik dla dzieci zlokalizowany jest w holu głównym budynku dworca, w miejscu stale dozorowanym przez pracowników, a także przez system monitoringu. Jest to przestrzeń ok 12 m kw., ogrodzona kolorowym płotkiem, wyłożona kolorową wykładzina dywanową, znajdują się w niej stoliki (w tym stolik z wieloma labiryntami drucików), krzesełka, dwa pudła zabawek i klocków m.in. samochody różnej wielkości i rodzaju, lalki, domino, kredki, malowanki, kartki do malowania, książki. Kącik jest codziennie po zamknięciu dworca sprzątany, uszkodzone zabawki są na bieżąco usuwane. Dodatkowo w budynku dworca znajduje się publiczna półka z książkami zarejestrowana w systemie Bookcrossing (około 180 pozycji).
W pomieszczeniu toalety dla niepełnosprawnych został zamontowany rozkładany przewijak. Do karmienia dzieci mamy mogą skorzystać z toalety dla niepełnosprawnych lub pomieszczenia socjalnego.
==========================================
Punkt Informacji Miejskiej InfoKraków
ul. Powiśle 11, pl. Wszystkich Świętych 2, www.infokrakow.pl, tel. 12 354 27 10, 12 616 18 86
W obu punktach znajdują się kąciki malucha (stoliki z krzesełkami, kosze na zabawki i mały namiot do zabaw, w którym dzieci mogą zobaczyć smoka). Kącik nie jest odgrodzony od pozostałej przestrzeni zajmowanej przez punkt InfoKraków, dzięki czemu rodzice mogą korzystać z całej oferty i jednocześnie zwracać uwagę na bawiące się dzieci. Dominują zabawki sprzyjające rozwojowi sprawności motorycznej i kreatywności dzieci, m.in. drewniane klocki i samochody do składania, pluszowe lalki i pacynki do odgrywania scenek, namiot stylizowany na wieżę zamkową czy kolorowanki. Zabawki czyszczone są codziennie. W toalecie znajduje się przewijak, zaś w ustronnym kącie punktu informacji na wygodnej kanapie można nakarmić dziecko. Istnieje możliwość rozstawienia drewnianego parawanu. Dostępne są książeczki: Legendy krakowskie, Bajka o smoku i Kraku, Kraków i okolice, Przewodnik po Polsce dla dzieci (wybrane tytuły są dostępne także w językach obcych: angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim, włoskim, rosyjskim, słowackim, portugalskim, japońskim), gry: Odkryj Wawel, Cracoviana, Dookoła świata z Janem Pawłem II, puzzle z legendami czy kolorowanki z bohaterami krakowskich legend: Smokiem Wawelskim i Lajkonikiem. Dodatkowo dla rodziców jest Karnet ? bezpłatny miesięcznik kulturalny z działem Kids in Kraków (wydzielonymi informacjami o imprezach dla dzieci). Udogodnienia: stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu przeznaczone dla turystów i krakowian (z zainstalowanym filtrem rodzinnym); w sezonie wakacyjnym można pobrać opaski identyfikacyjne dla dzieci (akcja organizowana przez Straż Miejską).
==========================================
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Program Aktywności Lokalnej Po prostu ZiK
ul. Gustawa Morcinka 15, www.mops.krakow.pl, tel. 12 644 80 34
Składa się z pięciu pomieszczeń: hol, sala kawiarniana z aneksem kuchennym, mały pokój, pokój dziecięcy i toaleta. Znaczącą większość wyposażenia miejsca stanowią przedmioty uzyskane od darczyńców, w tym szczególnie od mieszkańców.
==========================================
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Program Aktywności Lokalnej Złota Jesień
os. Złotej Jesieni 11B/20, www.mops.krakow.pl, tel. 660 637 863
Ok. 100 m kw., sześć pomieszczeń (sala zajęciowa z aneksem kuchennym, mały pokój, pokój dziecięcy, pomieszczenie techniczne, toaleta dla personelu oraz toaleta dla uczestników). Organizują warsztaty dla dzieci.
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika
ul. Strzelecka 2, www.dzieciecyszpital.pl, tel. 12 619 86 01
W poczekalniach poradni oraz w niektórych oddziałach wyodrębniono kąciki zabaw dla dzieci. W oddziale psychiatrii dzieci mają do dyspozycji świetlice wraz z wyposażeniem (zabawki, gry itp.). Mogą także korzystać z sali komputerowej. W oddziałach szpitalnych wyodrębniono stoliki do zabawy i zajęć edukacyjno-rekreacyjnych. Do dyspozycji dzieci: gry planszowe i edukacyjne, klocki, zabawki manipulacyjne, książeczki, kolorowanki. Dzieci hospitalizowane codziennie uczestniczą w zajęciach edukacyjno-plastycznych. Każde dziecko ma możliwość rysowania i tworzenia ciekawych prac. W części skupiającej gabinety specjalistyczne wyodrębniono kącik z powierzchnią do rysowania na ścianie. W kilku miejscach szpitala, głównie w korytarzach przychodni przyszpitalnej, gdzie czeka na wizytę lekarską najwięcej rodziców z niemowlakami i małymi dziećmi, znajdują się przewijaki oraz kosze dostosowane do wyrzucania zużytych pieluszek. Są one dostępne także w oddziałach dzieci najmłodszych. W budynku znajdują się windy dla mam przychodzących do przychodni z wózkami. W szpitalu organizowane są imprezy okolicznościowe (mikołajki, Dzień Dziecka, Japoński Dzień Dziecka itp.), liczne spektakle teatralne w wykonaniu teatrów dziecięcych oraz zajęcia w Ogrodzie Botanicznym czy wizytowanie szpitala przez psy terapeutyczne.
==========================================
Centrum Medyczne Ujastek
ul. Ujastek 3, www.ujastek.pl, tel. 12 293 09 99
Na terenie Centrum Medycznego Ujastek znajdują się trzy kąciki dziecięce. Specjalne stoliki i krzesełka dostosowane wielkością i kolorystyką do najmłodszych. W kącikach znajdą się dla zabawki, książeczki, kredki czy kolorowanki. Jest miejsce z przewijakiem. Znajduje się także miejsce dedykowane kobietom karmiącym, nazwane pokojem laktacyjnym. Centrum prowadzi działania edukacyjne dla przyszłych i młodych rodziców ? m.in. spotkania w ramach małopolskiej kampanii Bezpieczny Maluch, promującej bezpieczny i zdrowy rozwój malucha oraz bezpieczeństwo przyszłej mamy i dziecka podczas podróży.
==========================================
Vital-Dent
ul. Stańczyka 14/LU1, www.vital-dent.pl, tel. 608 484 935
W budynku znajduje się kącik dla dzieci. Dodatkowo jest telewizor z możliwością oglądania bajek. Bardzo przyjemne miejsce. Ciepłe kolory, krzesełka i stolik dla maluchów z kilkoma zabawkami, kredkami i kolorowankami. W toalecie przewijak z dostępnymi chusteczkami i pieluchami. Oddzielnego pokoju do karmienia brak, ale w razie potrzeby obsługa udostępnia miejsce do karmienia. Wjazd z parteru, miejsce parkingowe przed wejściem.
==========================================
Fizjo-strefa Gabinet Fizjoterapii Małgorzata Latoń-Izdebska
ul. Poprzeczna 3, www.fizjo-strefa.pl, tel. 505 622 265
Gabinet oferuje zajęcia ruchowe dla kobiet z dziećmi oraz samych dzieci, m.in. szkoła zdrowego kręgosłupa, zumba, pilates, balet czy jazz. Podczas takich zajęć cała sala do ćwiczeń jest do dyspozycji najmłodszych. Dodatkowo na czas prowadzenia zajęć tworzony jest kącik dla dzieci: stolik z przyborami do rysowania oraz zabawki. Nie zabrakło przewijaka w łazience, a także miejsca osłoniętego parawanem idealnego dla mamy karmiącej. Bez problemu można wjechać wózkiem.
==========================================
Centrum Stomatologii Swissdent sp. z o.o.
ul. Mackiewicza 17a, www.swissdent.pl, tel. 12 420 66 66
Centrum jako nieliczne w Krakowie posiada gabinet stomatologiczny przeznaczony tylko dla dzieci, tj. ściany wyklejone postaciami z bajek, kolory dobrane do oczekiwań dziecka, możliwość znieczulenia bezdotykowego gazami rozweselającymi, program animacyjny prezentujący etapu leczenia dzieci. Centrum prowadzi lekcje adaptacyjne dla dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej. Mają jedyny fotel w kształcie dinozaura w całym Krakowie. Pani przyjmująca dzieciaki ma kolorowy fartuszek. Jest kącik zabaw dla dzieci, gabinet dziecięcy, dostępne są kolorowanki, samochodziki, gazetki, kredki czy mazaki. Łazienki dostosowane do potrzeb osób z niepełną sprawnością, łatwy dojazd wózkiem (winda oraz ruchome schody).
==========================================
Instytut Leczenia Zeza dr n. med. Beaty Kaczmarek
ul. Twardowskiego 37, www.leczeniezeza.pl, tel. 12 446 42 66
Gabinet okulistyczny przyjazny dzieciom, który przygotowany jest do badań nawet najmniejszych pacjentów. Co ważne, wnętrze jest bardzo kolorowe, a personel nie używa białych fartuchów. Do gabinetu prowadzi podjazd, po którym bez najmniejszego problemu można wjechać wózkiem. W osobnym pomieszczeniu została stworzona przestronna poczekalnia dla dzieci wyposażona w małe mebelki. Do dyspozycji maluchów są pluszaki, bloki rysunkowe, kolorowanki, kredki, książeczki. W łazience znajdują się specjalne stopnie ułatwiające dzieciom korzystanie z toalety i umywalki. Na życzenie rodziców podgrzeją jedzenie dla niemowląt. W oddzielnym pomieszczeniu istnieje możliwość nakarmienia lub przewinięcia malucha. Po badaniu dzieci są nagradzane drobnymi zabawkami i naklejkami. Instytut mieści się na parterze, wszystkie pomieszczenia są przystosowane do wjazdu wózkiem inwalidzkim.
==========================================
Albusdent, Centrum Stomatologiczne
ul. Balicka 73, www.albusdent.pl, tel. 12 376 00 00
W takim miejscu żadne dziecko nie będzie się bało wizyty u stomatologa. Specjalny kącik dla dzieci wyposażony jest w dużą sofę i stolik z krzesełkami, a do tego przybory do malowania, pluszaki, układanki, puzzle, klocki, książeczki i zabawki rozwijające koordynację ruchową. Jest PlayStation. W kąciku spokojnie można zostawić malucha i samemu udać się na wizytę u dentysty, obsługa recepcji zajmie się dzieckiem. Łazienka jest w pełni przystosowana do potrzeb osób z niepełną sprawnością. Jest także winda.
==========================================
Centrum Wspierania Rozwoju Dziecka MUDI
ul. Murarska 1, www.mudi.edu.pl, tel. 508 135 042
W Centrum poprzez specjalistyczne zajęcia oraz twórczą i konstruktywną zabawę pod okiem specjalistów wspiera wszechstronny rozwój dziecka. Zajęcia skierowane są dla dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Zespół psychologów, pedagogów, terapeutów integracji sensorycznej, logopedów, neurologopedów, fizjoterapeutów i terapeutów FAS czuwa nad dobraniem odpowiedniej formy wsparcia dla każdego dziecka. W przestrzeni dla maluchów poza możliwością rysowania jest stolik z zabawkami interakcyjnymi czy pudełka z zabawkami. W budynku jest przewijak. Mamy mogą nakarmić malucha w poczekalni lub gabinecie. Stały dostęp do Wi-Fi, darmowa kawa i herbata.
==========================================
Dental Pasja
ul. XX Pijarów 5, www.dentalpasja.pl, tel. 602 266 466
Nowe miejsce na naszej mapie. Działa od lipca. Kolejny gabinet stomatologiczny, który udowadnia, że nie taki dentysta straszny, jak go malują. W poczekalni znajduje się kącik zabaw wyposażony w stolik z dwoma krzesełkami, tuż obok sofa dla rodziców, którzy mogą wygodnie siedząc, obserwować pociechę w trakcie zabawy. Nie zabrakło książki dla dzieci o tematyce związanej z dbaniem o zęby, koszyka z plastikowymi samochodzikami, klockami, zabawkami edukacyjnymi czy puzzli. W gabinecie jest specjalna magiczna szuflada z upominkami dla dzielnych pacjentów. W toalecie z kolei maluchy mogą skorzystać z podnóżka ułatwiającego dostęp do umywalki, rodzice mają do dyspozycji przenośny przewijak. Miejsce zawsze otwarte na młode mamy, które mogą nakarmić malucha w poczekalni lub pomieszczeniu socjalnym.
==========================================
Przychodnia Stomatologiczna Prodent
os. Niepodległości 3A, www.prodent.pl, tel. 12 681 33 22
W tym miejscu maluchy zapominają o bólu zębów. To właśnie specjalnie dla nich został przygotowany kącik, w którym znajduje się stoliczek z krzesełkami oraz półka z zabawkami. Kącik jest codziennie sprawdzany i czyszczony. Nie posiadają przewijaka, ale można bez problemu przewinąć i nakarmić dziecko w toalecie. Nie zapomniano o książkach dla najmłodszych i prasie dla rodziców. Mali pacjenci nagradzani są za odwagę. Dodatkowo przy każdej wizycie dostają upominek. Gabinet prowadzi też lekcje adaptacyjne i pokazowe.
==========================================
Ultramedica
ul. Piłsudskiego 36/1, www.ultramedica.pl, tel. 12 429 42 67, 602 524 528
W pracowni istnieje możliwość wykonania badań noworodkom, niemowlętom i dzieciom m.in. USG jamy brzusznej, stawów biodrowych, płuc, klatki piersiowej, W poczekalni znajduje się przestrzeń dla maluchów, wyposażona w zabawki, książki, stolik oraz krzesełka. Rodzice w oczekiwaniu na wizytę (swoją lub dziecka) mogą obserwować pociechy. W sezonie letnim można wyjść do ogrodu. W pracowni istnieje możliwość przewinięcia malucha. Profesjonalny przewijak znajduje się w pomieszczeniu sanitarnym. W każdym momencie karmiąca mama może skorzystać z jednego z pomieszczeń (gabinetu) pracowni. W oczekiwaniu na wizytę można skorzystać z darmowego Wi-Fi oraz poczęstunku w postaci kawy/herbaty oraz ekologicznych muffinek.
==========================================
Nova Clinic
ul. Kamieńskiego 51, www.novaclinic.pl, tel. 12 255 14 55
Diagnozują i leczą m.in. choroby serca, stawów, schorzenia kręgosłupa, migreny, choroby neurologiczne, boreliozę czy alergie. Placówka medyczna podzielona jest na gabinety. Ze względu na to, że dzieci nie mogą przebywać bez opieki dorosłych, przestrzeń zorganizowana dla najmłodszych jest w miejscu, w którym najczęściej przebywają podczas badań rodziców, rodzeństwa lub ich samych, czyli w pokoju, w którym badania trwają najdłużej. Jednak personel zawsze dba, aby uatrakcyjnić dzieciom moment oczekiwania na wizytę i przenosi zabawki: auta, kredki, kolorowanki, książeczki, puzzle, klocki, pluszaki. W budynku znajduje się miejsce do przewijania dziecka ? w odrębnej toalecie dla niepełnosprawnych. W Nova Clinic istnieje możliwość puszczania dzieciom bajek na komputerze, przede wszystkim podczas przedłużającej się wizyty rodziców lub długich badań.
==========================================
AKK-Dent Dentystyka
ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej 23E/L1, www.akk-dent-krakow.pl, tel. 601 051 225
W poczekalni wygospodarowano specjalny kącik dla dzieci ze stoliczkiem, krzesełkami, dywanikiem i bujakiem. W pudełkach są dostępne klocki, maskotki, książeczki, gry i puzzle oraz przybory do malowania. W gabinecie jest składany przewijak, istnieje możliwość rozwinięcia go w gabinecie. Mamy mogą karmić swoje pociechy w poczekalni lub w gabinecie. Po wizycie maluchy otrzymują nagrody: dyplomy, naklejki oraz książeczki pisane przez właścicielkę ? Zębowe bajeczki do poduszeczki. W gabinecie przyjmowane są dzieci z autyzmem, z zespołem Downa oraz zespołem Aspergera.
TARNÓW
Centrum Zabaw Dziecięcych Figle Migle, ul. Lwowska 134a, tel. 513 507 003, www.figlemigle.com.pl
Sala zapewnia dzieciom miłą i przyjazną atmosferę do zabawy. Wszystkie ściany pomalowane są w motywy z bajek. Zabawki wykonane na specjalne zamówienie m.in. dwupoziomowa konstrukcja zabawowa, na którą składa się kładka wietnamska, zjeżdżalnia i suchy basen z kulkami, oraz wiele licznych labiryntów i przeszkód, dmuchaniec do skakania, jeździki, bujaki i dla najmłodszych bezpieczna strefa malucha wyłożona puzzlami z pianki, na którą składa się tor przeszkód z dwiema zjeżdżalniami do suchego basenu, huśtawka goryl, domek z kuchnią i akcesoriami, stolik do układania klocków, gąsienica oraz mega klocki lego. Przybory do malowania tj. kredki, pisaki, ołówki, kartki i malowanki. Miejsce do przewijania i karmienia niemowląt.
Tarnowska Akademia Twórczej Edukacji, ul. Mostowa 21, tel. 794 114 583, www.tate.edu.pl
Sale dydaktyczne dla dzieci, otwarty sekretariat z kącikiem dla rodziców, krzesła i stoliki, pomoce dydaktyczne, zabawki dla dzieci oraz pomoce do zajęć specjalistycznych.
CenterMed Sp. z o.o., ul. Słoneczna 32, ul. Szkotnik 19, ul. Skargi 29a, tel. 14 631 48 00
Możliwość zabawy w specjalnie przygotowanym do tego miejscu (stoliki wraz z krzesełkami) w jasnej, przyjemnej dla dziecka poczekalni. Aby umilić czas oczekiwania na wizytę dzieci mogą czytać książki, oglądać bajki TV jak i również układać klocki.
Dwór Prezydencki Hotel Cristal Park. ul. Krótka 6, tel. 14 652 76 50,
Menu dla dzieci, stolik dziecięcy z krzesełkami, plac zabaw wraz z zestawem gier sportowych (piłka, hula-hoop, bule, frisbie, badminton), kolorowanki, zabawki drobne, kredki, pisaki.
Pod Dębem ? Tarnów, ul. Marusarz 9b, tel. 14 626 00 88
Menu dla dzieci, tablica do pisania kredą, magnetyczna tablica edukacyjna, kolorowanki, kredki, bajki, puzzle, pluszaki, klocki drewniane, samochodziki książeczki.
Hotel Cristal Park, ul. Traugutta 5, tel. 14 633 12 25
Menu dziecięce, w ogrodzie domek, stołki, mała przenośna huśtawka, zabawki przynoszone na życzenie rodziców, w restauracji stolik i krzesła, książki, malowanki, małe zabawki, minizoo.
Hotel Tarnovia S.A., ul. Kościuszki 10, tel. 14 63 00 350
Menu dla dzieci, kącik zabaw dla dzieci: mały stół i krzesła, dywan, zabawki, kolorowanki, klocki, kredki.
Hotel Krzyski, ul. Krzyska 52b, tel. 605 056 146
Menu dla dzieci. W okresie letnim obiekt dysponuje tzw. Family Patio, tarasem ze stolikami dla dorosłych i bezpiecznym kącikiem dla dzieci. W okresie zimowo-jesiennym natomiast dostępne dla dzieci są zabawki, kredki, gry i puzzle.
Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Tarnowa, ul. Nowa 4, tel. 14 688 28 50
Kącik dla dzieci: klocki plastikowe, zabawka typu załóż obręcze na palik, zabawka tupu przesuń klocki po druciku, układanka której zadaniem jest ułożenie misia (drewniana), kredki, flamastry, papier, malowanki, różnego rodzaju kartki z zadaniami.
Urząd Miasta Tarnowa, ul. Nowa 4, tel. 14 688 25 07, www.tarnow.pl
Kącik dla dzieci: Kolorowy stolik i krzesełka dostosowane do wzrostu dzieci zachęcają do kolorowania i przeglądania książeczek, kolorowanki, kredki, książeczki z bajkami dla najmłodszych, małe samochodziki.
Cafe Mama ? kawiarnia dla dużych i małych, ul. Boryczki 6/U11, tel. 662 152 181
Menu dla dzieci, zabawki są w większości drewniane, książki do czytania i oglądania, lalki, łóżeczko dla lalek, chodzik-pchacz dla najmłodszych dzieci. namiot z kolorowymi kulkami, kuchnia drewniana do gotowania, fotelik edukacyjny, duża ściana kredowa oraz kredki i kolorowanki.
Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Rynek 3, tel. 14 621 21 49
Bogata i różnorodna oferta edukacyjna dla dzieci w różnym wieku. Na parterze Siedziby Muzeum Okręgowego w Tarnowie znajduje się kącik zabaw dla dzieci wyposażony w dziecięcy stolik i krzesełko, przybory do malowania i zabawki, pluszaki, klocki, karty do gry memory, książeczki, kalejdoskop, lalki, puzzle.
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, ul. Słowackiego 1, tel. 14 688 88 20, www.bwa.tarnow.pl
W BWA prowadzone są warsztaty dla dzieci, które mają na celu przybliżanie świata sztuki i pobudzanie kreatywności w tworzeniu własnych prac. Sala edukacyjna przystosowana dla najmłodszych. Jest ona wyposażona w meble, które zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie dzieci. Sala jest wyposażona w książeczki, zabawki edukacyjne, artykuły plastyczne, kolorowanki i kolorowe poduchy do siedzenia.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, ul. Krakowska 4, tel. 14 688 88 21/22, www.biblioteka.tarnow.pl
Miejscem przeznaczonym do użytku najmłodszych czytelników jest Kącik Jasia i Małgosi. Dla maluchów organizowane są m.in.: seanse głośnego czytania (w przebraniu, z towarzyszeniem muzyki, z użyciem rekwizytów), zajęcia literacko-plastyczne, konkursy, gry i zabawy w okresie ferii, wakacyjne formy pracy w plenerze, a także spotkania mające na celu przedstawienie oferty bibliotecznej, a także uroczystości pasowania na czytelnika: puzzle, zabawki i układanki drewniane, klocki drewniane, samochodziki, gry planszowe, tzw. megaksiążkę Mapy dla najmłodszych, pluszaki, kredki, pisaki, plastelina.
Tarnowskie Centrum Informacji, Rynek 7, tel. 14 688 90 90, www.tarnow.travel
Na parterze w kąciku odpoczynkowym znajduje się stolik i krzesełka dla dzieci. Kącik oznakowany, z przyborami do malowania i zabawkami, klocki, kredki książeczki.
==========================================
WIELICZKA
Urząd Skarbowy w Wieliczce, ul. Zamkowa 2, tel. 12 279 85 03
Kącik dla dzieci: książeczki, pluszaki, zabawki interaktywne ? grające, oraz rozwijające role społeczne takie jak np. kuchenka z wyposażeniem, wózek z niemowlakiem. Są także puzzle oraz samochody i dinozaury. W kąciku znajdują się zabawki i książeczki dla chłopców i dziewczynek. Ponadto kredki, kartki i malowanki, tablica i kredy.
Biblioteka Publiczna Gminy Biskupice im. Antoniego Pajdaka. Biskupice 322, tel. 12 250 74 42
Biblioteka wyposażona w kącik dla dzieci: dwa małe stoliczki z 10 krzesełkami, dywanik przeznaczony do zabawy na podłodze, oraz zabawki i książki dla najmłodszych. Comiesięczne spotkania Klubu Mam. Dostępne dla dzieci: zabawki, pluszowe maskotki, klocki, kredki oraz farby.
Pizzeria Mexicana, ul. Dębowa 6, tel. 12 278 30 70
Pizzeria oferuje zestawy dla dzieci: zarówno ciasto na pizzę, jak i ciasto na pierogi przygotowywane jest bez użycia konserwantów, spulchniaczy i polepszaczy. Kącik dla dzieci posiada stolik z krzesełkami, kartki do rysowania, kredki, zabawki edukacyjne, książeczki i czasopisma dla dzieci, puzzle, gry.
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieliczce, ul. Sienkiewicza 26, tel. 12 278 21 40
Dzieci mają swoją przestrzeń, w której mogą rysować, układać puzzle, klocki, poczytać czy też pooglądać książeczki. Zabawki: puzzle, klocki, pluszaki, książeczki. W siedzibie Ośrodka jest także miejsce dla karmiących matek.
Akademia Językowa English Club, ul. Szpitalna 2A, tel. 792 112 278
Kącik dla dzieci ze stoliczkiem krzesełkami, zabawkami, biblioteczka z książeczkami dla dzieci, regał z różnymi grami i pomocami edukacyjnymi, które dzieci mogą wypożyczać. Różnorodne zabawki, gry, plansze, pluszaki, pacynki, książeczki, klocki, zwierzątka.
Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce, Rynek Górny 6, tel. 12 278 32 00
Wyodrębniona przestrzeń dla dzieci, w której znajdują się zabawki, książeczki, kolorowanki, przybory plastyczne, tablica do rysowania kredą. Kącik wyposażony jest w jeden stół dla dzieci oraz krzesełka. W budynku znajdują się sale dydaktyczne przystosowane do prowadzenia zajęć z dziećmi.
DĄBROWA TARNOWSKA
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej , Oddział dla Dzieci, ul. Polna 13, tel. 14 655 93 03
Miejsce wyposażone w kolorowe i drewniane mebelki, dostosowane do potrzeb i możliwości najmłodszych. Na półkach, parapetach, regałach i ścianach pełno książek, maskotek i plastycznych dekoracji, do których dzieci mają swobodny dostęp. Zabawy odbywają się na dywanie, na którym znajdują się piankowe i tekstylne maty oraz kolorowe poduszki/siedziska. Na stolikach znajdują się kartki, kolorowanki, mazaki oraz plastelina, a także inne sprzęty do prac plastycznych, m.in.: drewniane stemple.
Hotel Cristal Park Dąbrowa Tarnowska, ul. Sportowa 2A, tel. 14 657 01 00
Hotel oferuje specjalne menu dla dzieci np.: jeżyk Mniam Mniam ? filet z kurczaka z frytkami i sałata ułożone są tak, by tworzyły jeżyka z igłami (frytki) idącego po trawie (sałata). W restauracji znajduje się stolik, krzesła, książki, malowanki, małe zabawki.
=============================================
NIEPOŁOMICE
Biblioteka Publiczna w Niepołomicach im. Tadeusza Biernata, ul. Bocheńska 26, tel. 12 281 10 86
Biblioteka oferuje zajęcia dla dzieci, m.in.: biblioteczne czytanki w piątkowe poranki, lekcje biblioteczne, biblioterapia. W bibliotece znajdują się meble (stoliki i krzesełka, regały, pufy, ławeczki) dostosowane dla różnych grup wiekowych, gry, puzzle i układanki dla dzieci, pluszaki.
Hotel Novum, ul. Grunwaldzka 15H, tel. 12 279 89 15
Hotel oferuje specjalne menu dla dzieci, np.: lekki bulion z lanymi kluskami i gotowanymi warzywami, słodkie pierogi z owocami w sosie truskawkowym. Dzieci mają do dyspozycji stolik z krzesełkami, przy którym mogą pokolorować rysunki, obejrzeć książeczki oraz pobawić się zabawkami i klockami. Dwa kąciki zabaw, jeden z nich znajduje się na parterze, a drugi na piętrze. Obok hotelu jest część rekreacyjna i wypoczynkowa, gdzie znajduje się plac zabaw dla dzieci na świeżym powietrzu. Dzieci mogą skorzystać z huśtawek, zjeżdżalni, ścianki wspinaczkowej oraz pobawić się w piaskownicy.
Kryta Pływalnia Wodociągi Niepołomice
ul. Korczaka 5, tel. 606 818 146
Pływalnia ma kącik dziecięcy Kraina Kubusia, wyposażony w stoliki i krzesełka dostosowane do wzrostu dzieci, przestrzeń wydzielona kolorową tapetą z Kubusiem. Przy stolikach gry i książeczki. Kolorowanki i kredki są uzupełniane w razie potrzeby.
=============================================
ZAKOPANE
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem, os. Łukaszówki 4a, tel. 18 20 00 438
Oddział dla dzieci składa się z dwóch pomieszczeń. Najmłodsi czytelnicy korzystają z jasnego i przestronnego wnętrza, wyposażonego w kolorowe mebelki (stoliki, krzesełka, skrzynie na zabawki, regały), miękką wykładzinę, kolorowe dywaniki, pufy, siedziska oraz obrazki na ścianach. Do dyspozycji dzieci jest także: tablica interaktywna, tablica do pisania kredą i flamastrami, tablica magnetyczna, gry planszowe, puzzle, ekologiczne ? drewniane zabawki edukacyjne, zabawki pluszowe, książeczki dla najmłodszych, kolorowy namiot cyrkowy, pacynki, tunel (z materiału). Biblioteka organizuje cykl spotkań Czwartki Literackie dla Dzieci, lekcje biblioteczne oraz inne ciekawe zajęcia i warsztaty. Oddział dla Dzieci i Młodzieży posiada wyodrębniony kącik z dziecięcymi mebelkami, grami, zabawkami, tablicą do rysowania, przyborami do malowania, książeczkami i gazetkami. W łazience znajduje się podium dziecięce ułatwiające mycie rąk, a w pomieszczeniu obok przewijak i miejsce do karmienia piersią. Można wjechać na wózku inwalidzkim (podjazd), w sąsiednim budynku dostępna jest toaleta dla osób niepełnosprawnych.
Hotel Crocus Zakopane, ul. Chałubińskiego 40, tel. 18 202 66 14
W pokoju zabaw znajdują się: dwie zjeżdżalnie, plastikowe, domek z tworzywa sztucznego, bujak, jeździk, tablica do rysowania z liczydłem, zabawki interaktywne, pluszaki, lalki, samochodziki, drewniane, plastikowe, kredki, flamastry, farby, kartki, bloki. Dla starszych dzieci: X-box, piłkarzyki, ping-pong. W sezonach wakacyjnych, ferie, święta, sylwester hotel zapewnia dodatkowe atrakcje, np. nauka pływania, zajęcia z animatorem, zajęcia plastyczne. Wyposażenie do przewijania dzieci udostępniane jest na życzenie klientów w pokojach hotelowych, takie miejsce znajduje się także w części spa. W restauracji dostępne są krzesełka do karmienia oraz plastikowe talerze i sztućce. Można wjechać wózkiem, winda, ogólnodostępna łazienka dla osób niepełnosprawnych, jeden pokój hotelowy jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Ciuciu Cukier Artist, Manufaktura Cukierków, ul. Krupówki 13, tel. 606 480 454, www.ciuciukrakow.pl
Miejsce w całości przeznaczone dla dzieci, słodycze wytwarzane są ręcznie, bez ulepszaczy, przy użyciu tylko i wyłącznie naturalnych barwników.
=============================================
ŻABNO
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, ul. Jagiełły 16, tel. 14 645 69 31
W bibliotece jest wydzielony oddział dla dzieci i młodzieży, który gromadzi księgozbiór: literaturę piękną i popularnonaukową. W przestrzeni dla dzieci znajdują się: stolik i krzesełka dostosowane dla najmłodszych, kolorowy dywanik, zabawki, klocki, poduszki, kredki oraz farby.
Gminne Centrum Kultury w Żabnie, ul. Jagiełły 16, tel. 14 645 66 79
Centrum prowadzi zajęcia artystyczne, hobbystyczne, edukacyjne, rekreacyjne oraz wystawy, koncerty, konkursy, przeglądy, festiwale, wykłady, spotkania autorskie. W kąciku zabaw dzieci mają do dyspozycji stolik z krzesełkami, kartki, kolorowanki i kredki, półki na których znajdują się różnorodne zabawki i książeczki. W wyodrębnionej dla dzieci przestrzeni znajdują się także kolorowe pufy, z których korzystają zarówno maluchy, jak i ich rodzice. W kąciku zabaw ? periodyki dla rodziców.
NOWA WIEŚ
Gminna Biblioteka Publiczna im. Ambrożego Grabowskiego w Kętach. Filia w Nowej Wsi, ul. Dworska 7, tel. 33 484 10 29
Placówka oferuje swoim najmłodszym mieszkańcom szereg inicjatyw o charakterze edukacyjnym i kulturalnym, m.in.: Sobotnie bajania, Urodziny Kubusia Puchatka, Noc z Andersenem, zajęcia w okresie ferii i wakacji. W bibliotece znajduje się odrębna sala z księgozbiorem dla dzieci, kącikiem zabaw, stolikiem do rysowania, miękkimi siedziskami dla maluchów oraz kącik prasowy dla rodziców lub opiekunów zachęcający do chwili relaksu na skórzanej sofie. liczne zabawki, gry, puzzle, klocki, pluszaki itp. W stałym dostępie znajdują się: kolorowanki, papier do rysowania, kredki ołówkowe, świecowe.
==========================================
WADOWICE
Restauracja Mauers, ul. Zatorska 17, tel. 534 017 052
Restauracja oferuje dania przystosowane do potrzeb dzieci. Przygotowywane na bazie świeżych produktów z lokalnego rynku. Jest kącik przygotowany specjalnie dla dzieci. Pojemnik z różnego rodzaju zabawkami, żeby umilić czas dzieciom, stolik z kredki do malowania i zabawka interaktywne. Są wysokie krzesełka i sztućce przystosowane do małych rączek.
Urząd Miejski w Wadowicach, pl. Jana Pawła II 23, tel. 33 873 18 16
Kącik jest wyłożony kolorową wykładziną, na niej ustawiono stolik i dwa krzesełka. Do dyspozycji dzieci są: zestaw kolorowych mebli dla lalek, pluszowy komplet warzyw, kolejka ? zabawka zbudowana z prętów, kolorowe kredki i kredy, ściana do pisania kredą, kolorowanki.
==========================================
ZABIERZÓW
Urząd Gminy Zabierzów, Rynek 1, tel. 12 283 07 12
W wyodrębnionym pomieszczeniu znajduje się stoliki dla dzieci, kolorowe krzesełka, przybory do malowania, zabawki, książeczki, pluszaki, tablica do rysowania, kreda, piłki dmuchane, zabawki zręcznościowe.
==========================================
OŚWIĘCIM
Centrum Informacji Turystycznej (CIT) w Oświęcimiu, ul. Leszczyńskiej 12, tel. 33 843 00 91
Wyodrębniona przestrzeń dla dzieci znajduje się w biurze Informacji Turystycznej, w budynku parterowym. Dziecko ma do dyspozycji stolik i dwa krzesełka, w biurze znajduje się także kanapa ze stolikiem, puzzle, klocki, domino, zabawka Mula, karty memory, układanki edukacyjne, obrazki do kolorowania.
==========================================
SUCHA BESKIDZKA
Zespół Opieki Zdrowotnej, adres: Szpitalna 22, tel. 33 872 31 00
Sala zabaw na oddziale pediatrycznym, posiada zabawki edukacyjne, klocki, kolorowanki, miejsca do przewijania oraz karmienia niemowląt
==========================================
NOWY SĄCZ
Małopolskie Dworce Autobusowe S.A., Dworzec Autobusowy MDA w Nowym Sączu, pl. Dąbrowskiego 2, tel. 12 411 00 01
Kącik dla dzieci zlokalizowany jest w poczekalni dworcowej, w miejscu stale dozorowanym przez pracowników, a także przez system monitoringu. Kącik wyłożony kolorową wykładziną dywanową, na ścianach kolorowa tapeta, wyposażony w stolik i krzesełka, ławeczka dla rodziców, tablica do rysowania, pojemniki na zabawki, lalki, samochodziki, tablicę, kolorową kredę do malowania, malowanki, kredki świecowe, stolik edukacyjny.
==========================================
JANOWICE
Świetlica Środowiskowa w Janowicach, Janowice 402, tel. 664 550 457
Świetlica oferuje zajęcia baletu klasycznego, tenisa stołowego, ken-jutsu oraz fitness, a także inne zajęcia z oferty kulturalnej CKiT w zależności od zainteresowania. W miejscu przeznaczonym dla dzieci znajdują się dwa stoliki dziecięce, osiem krzesełek oraz dywanik, regał na zabawki, tablica magnetyczna, książeczki, maskotki, gry edukacyjne, puzzle, klocki, lalki, samochodzik, piłki. Dzieci mogą korzystać z materiałów plastycznych: ołówki, kredki ołówkowe, kredki woskowe, pisaki, farby plakatowe i pędzle. Na stoliczkach znajdują się kartki do rysowania oraz kolorowanki. W budynku znajdują się również stoły do tenisa stołowego, piłkarzyki oraz stół do bilarda.
==========================================
MIETNIÓW
Świetlica Środowiskowa, Mietniów 353, tel. 519 022 830
Świetlica oferuje naukę gry na instrumentach, szachy, fitness, taniec towarzyski itp. Miejsce przeznaczone dla dzieci posiada dwa stoliczki wraz z krzesełkami, dywanik oraz regał z zabawkami. Do dyspozycji dzieci są: książeczki, puzzle, klocki, lalki, samochodziki, piłki, kredki ołówkowe, pisaki oraz farby plakatowe.
==========================================
SUŁKÓW
Świetlica Środowiskowa, Sułków 467, tel. 516 931 204
Świetlica oferuje następujące zajęcia: balet klasyczny, szachy, fitness oraz baw się i ucz dla najmłodszych dzieci. Miejsce przeznaczone dla dzieci posiada stoliczek wraz z krzesełkami oraz dywanik. Do dyspozycji dzieci są: książeczki, gry edukacyjne, puzzle, klocki, lalki, samochodziki, piłki, kredki ołówkowe, pisaki, farby plakatowe oraz pędzle.
BRZESKO
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Targowy 10, tel. 14 686 45 50
Biblioteka prowadzi zajęcia dla dzieci, m.in.: Klub Maluszka, Zajęcia plastyczne Każdy może być artystą, Piątkowe czytania z eksperymentowaniem, Projekt Czytam sobie w bibliotece, Byli sobie podróżnicy. W wypożyczalni i czytelni znajdują się m. in. niskie regały, na których ułożone książki dla najmłodszych, kosze z kartonowymi książeczkami, miękki dywan, na którym dzieci mogą się bawić i przeglądać książki, miniboisko do gry w piłkę nożną z firmy Playmobil. Kolorowe naklejki na ścianach i plakaty. Miejscem szczególnym jest Komnata Bajek. W Komnacie znajdują się kolorowe pufy, miękki dywan, pianino, telewizor, zabawki, przeróżne pluszaki, klocki Fisher-Price, zestaw klocków Playmobil (ZOO, Królestwo smoków), samochody, lalki, puzzle, gry planszowe, książki-zabawki (grające, z ruchomymi elementami), tablicę do malowania kredą razem z papierem, na który dzieci rysują kredkami.
==========================================
ZIELONKI
Restauracja Malinowy Anioł, ul. Krakowskie Przedmieście 140, tel. 12 419 04 09
Restauracja posiada specjalne menu dla dzieci: minipizze z pieca, bezglutenowe gnocchi lub paluszki z łososia itp. W restauracji znajduje się kącik zabaw wyposażony w klocki Lego Duplo, układanki, pluszaki, kolorowanki, kredki. W kąciku jest również telewizor. W porze letniej w ogrodzie znajduje się plac zabaw: specjalna kuchnia do zabawy w gotowanie, huśtawki, zjeżdżalnia, zamek rycerski, tunel - gąsienica oraz piaskownica z wyposażeniem.
==========================================
LEDNICA GÓRNA
Świetlica Środowiskowa, Lednica Górna 451, tel. 604 320 319
Świetlica oferuje zajęcia z tańca nowoczesnego, gimnastyki artystycznej, szachowe, naukę gry na instrumentach (perkusja),fitness. Miejsce przeznaczone dla dzieci posiada meblościankę na zabawki, stoliki oraz krzesełka dla dzieci. Dzieci mają do dyspozycji cała gamę zabawek, m.in. pluszaki, lalki, wózki, gry edukacyjne, puzzle, klocki, układanki, bloki techniczne oraz rysunkowe, malowanki, papiery kolorowe, kleje, nożyczki,dziurkacze ozdobne, farby, pędzle kredki.
==========================================
LISZKI
Karczma Skansen Smaków w Kryspinowie, Cholerzyn 424, tel. 12 357 10 06
Karczma posiada specjalne menu dla dzieci np.: smerfna uczta z kurczaka, uczta Kapitana Nemo, lody z jajkiem niespodzianką, itp. Miejsce dla dzieci wyłożone jest wykładziną: zjeżdżalnia, tunele, koniki na biegunach, stolik z krzesełkami. Na zewnątrz lokalu również miejsce zabaw dla dzieci: drewniana wieża ze zjeżdżalnią, dwie huśtawki, trampolina. Do dyspozycji dzieci: malowanki, kredki, liczydło, drewniane układanki, drewniana kuchnia, drewniany sklepik, kasa, garnki, przybory kuchenne. Każde dziecko otrzymuje do stolika komplet kredek i malowankę, które potem może zabrać do domu.
==========================================
RABKA-ZDRÓJ
Centrum Stomatologiczno-Ortodontyczne Orto-Smile, 34-700 Rabka-Zdrój, tel. 502 361 345
W przestrzeni dla dzieci dostępne są misie kredki i malowanki, czasopisma edukacyjne o tematyce stomatologicznej, a w kolorowym gabinecie stomatologicznym telewizor.
==========================================
CHRZANÓW
Centrum Medyczne IGAMED, ul. Oświęcimska 3, tel. 32 728 06 06
Kącik dla dzieci usytuowany w poczekalni, wyposażony w specjalnie wykonany funkcjonalny stoliczek oraz krzesełka, ściany ozdobione kolorowymi naklejkami. Do dyspozycji dzieci: drewniane klocki, układanki, malowanki, kredki.
==========================================
KROŚCIENKO
Pensjonat Crosna Spa, Krościenko nad Dunajcem, tel. 18 262 33 90
Pokój zabaw dla dzieci z miejscem do odpoczynku rodziców, plac zabaw, Dostępne przybory do rysowania i malowania, zabawki. Basen i jacuzzi z wodą ozonowana, latem trampolina i plac zabaw. Jest również piaskownica i plaża nad rzeką Dunajec. Dzieci do lat 3 gratis.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze