Fot. Kamila Kubat / Agencja Wyborcza.pl
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy pw. Trójcy Świętej to drewniany, zabytkowy budynek sakralny powstały między 1656 a 1657 rokiem na mocy porozumień traktatu westfalskiego. Od 2001 roku obiekt Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Świdnicki obiekt to jeden z trzech kościołów pokoju, które powstały na Dolnym Śląsku (pozostałe w Głogowie i Jaworze, przy czym kościół w Głogowie już nie istnieje). Autorem projektu był wrocławski mistrz budowlany Albrecht von Saebisch, a kościół zbudował Andreas Kaemper. Pierwsze nabożeństwo w świdnickim kościele odprawiono 24 czerwca 1657 roku.
Kościół Pokoju w Świdnicy stawiany jest jako symbol polsko-niemieckiego pojednania: w 1989 r. wspólną wizytę w nim złożyli premier Polski Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl.
Kanał Augustowski
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Droga wodna przez Polskę i Białoruś, łącząca dopływy Wisły z Bałtykiem. Pomnik historii, część Szlaku Batorego. Jego budowa, rozpoczęta w 1824 roku, trwała 15 lat. Kanał ma 101 km długości. W jego obrębie występuje wiele ptaków wodnych, pływa w nim sporo gatunków ryb - liny, leszcze, karasie, szczupaki, okonie.
Częścią kanału są jeziora augustowskie, wokół których zlokalizowano liczne ośrodki wypoczynkowe.
Wszystkie komentarze