Jak świętować w mieście, które rocznicami stoi? Z pomysłem. Ciekawy przykład daje Festiwal Kultury Żydowskiej, który w tym roku odbędzie się już po raz 25. (od 25 czerwca do 5 lipca). Organizatorzy potraktowali FKŻ szerzej - nie tylko jako klimatyczną i jedną z najbardziej rozpoznawalnych za granicą Polski imprez, ale jako pretekst do rozważań i poszukiwań. - Zamiast jednak skupiać się na samym jubileuszu, skupiamy się na Kazimierzu i szerzej - na dzielnicach żydowskich na całym świecie - wyjaśnia Robert Gądek ze stowarzyszenia Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie.
- 25 edycji może być potraktowane jako zamknięcie pewnego etapu, ale dla nas - w kontekście festiwalu, który został wymyślony jako wieloletni proces - jest to jedynie część całości. 25 jako część - czyli ćwierć, kwarta - a stąd już tylko o krok do kwartału. Żydowskiego kwartału - tłumaczy Gądek.
To podkreślenie znajdzie swoje odzwierciedlenie. Podczas festiwalu zostanie wybudowany na Kazimierzu Kwartał FKŻ - kompleks tymczasowych pawilonów, w których będzie można poczytać, zrelaksować się, ale też zawrzeć nowe znajomości czy pograć w gry - w tenisa stołowego, matkota, w zośkę.
W warstwie muzycznej FKŻ połączy klasyczne brzmienia z tymi współczesnymi. Dla siebie znajdą coś fani tych najbardziej rozpoznawalnych wykonawców, ale i miłośnicy muzycznych odkryć. Wystąpią m.in. The Klezmatics, La Mar Enfortuna, David Krakauer, Frank London czy Shlomo Bar, Kutiman Orchestra, Shai Tsabari Future Orchestra, Alte Zachen. Wśród młodych izraelskich zespołów: Garden City Movement, Lola Marsh, Ori Alboher czy Buttering Trio. Nie zabraknie też kultowej nocy z telawiwskim Tederm i jego najlepszymi DJ-ami, do których dołączą i polscy twórcy z OFF Radio Kraków.
W programie również wydarzenia dobrze znane bywalcom FKŻ (warsztaty muzyczne, warsztaty tańca, spacery, serie wykładów - w tym roku o dzielnicach żydowskich), a także nowości: warsztaty filmowe, warsztaty pieczenia żydowskiej i polskiej chałki, nowe zwiedzanie Kazimierza, warsztaty hiphopowe, słuchowiska muzyczne.
Zaplanowana jest także wystawa zdjęć z przedwojennego Kazimierza w kamienicy rodziny Bosaków przy ul. św. Sebastiana. Zobaczyć będzie można także powojenny Kaźmierz i jego mieszkańców (fotografie Suzanne Guzei-Taschner z lat 80. i Eugeniusza Wilczyka z lat 50. XX w.). - Nasz festiwal to przecież - tak jak i cała kultura żydowska - cudowna symbioza tradycji i nowoczesności. Taka będzie jubileuszowa edycja i taki będzie festiwal w przyszłości. Albo - festiwal przyszłości! - dodaje Gądek.
Przedsmaku imprezy będzie można doświadczyć już we wtorek w Tel Awiwie (klub Rothschild 12). Na wieczorno-nocnym jamie zapowiadającym imprezę zagrają izraelscy twórcy - Kutiman, Shai Tsabari, Uri Brauner Kinrot, Ahuva Ouzeri, Shlomo Bar. Do 19 czerwca trwa przedsprzedaż biletów na koncerty oraz karnety. Szczegóły na www.jewishfestival.pl.
Wszystkie komentarze