Pracownia fot. MNK
Komplet mebli do mieszkania Zofii i Tadeusza Żeleńskich: kanapa, cztery fotele, trzy taborety (1905 r.), projekt: Stanisław Wyspiański, wykonanie: Andrzej Sydor
Wystrój mieszkania doktora Tadeusza Żeleńskiego i jego żony Zofii z Pareńskich był trzecią nowoczesną aranżacją wnętrza, której podjął się Wyspiański w drugiej połowie roku 1904 (po projekcie wyposażenia Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie i urządzeniu sali "Sztuki" w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych), a pierwszą próbą zmierzenia się z urządzeniem prywatnego mieszkania.
Żeleńscy pobrali się 7 czerwca 1904 r., w sierpniu wyjechali za granicę w związku z pracą Tadeusza Żeleńskiego. Po powrocie z Francji, który planowano na pierwszą połowę 1905 r., mieli zamieszkać w nowo wybudowanej kamienicy przy ul. Karmelickiej 6. Przygotowaniem mieszkania dla młodego małżeństwa zajęła się wielka admiratorka Wyspiańskiego - matka Zofii, Eliza z Mühleisenów Pareńska.
Artysta, według zapisów w Raptularzu pod datą 18 października 1904 r., rozpoczął pracę od projektowania mebli do "pokoju poczekalnego i pokoju sypialnego". Jak wspomina Tadeusz Żeleński: "Jakoż niedługo potem przyniósł najdokładniej narysowane pierwsze wzory mebli, z pomiarami, skalą, wskazówkami co do gatunku drzewa, wykonania, szczegółów etc. Śliczne te rysunki to istny wzór dokładności, czystości". Powstało ich około 80, a dotyczyły umeblowania salonu, sypialni, poczekalni i jadalni. Według nich wykonane zostało pełne wyposażenie mieszkania nowożeńców, sprawiając im zresztą pewien kłopot. Meble okazały się tyleż piękne, co niewygodne w codziennym użytkowaniu.
Wszystkie komentarze