Budowa otwartego synchrotronu to największa polska inwestycja naukowa od 1972 r., kiedy powstał reaktor jądrowy Maria. Koszt budowy Centrum Promieniowania Synchrotronowego "Solaris" w Krakowie wyniósł 50 mln euro i został w całości pokryty ze środków unijnych.

Otwarcia dokonali rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak oraz dyrektor Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego "Solaris" prof. dr hab. Marek Stankiewicz oraz ich partnerzy z laboratorium MAX IV z Uniwersytetu Lund w Szwecji.

Przyczyna śmierci Ludwika van Beethovena

Działający od poniedziałku w Kampusie Uniwersyteckim synchrotron to urządzenie generujące promieniowanie elektromagnetyczne - od podczerwieni do promieniowania rentgenowskiego. Jego właściwości pozwalają zajrzeć w głąb materii i wykonać badania, których nie da się przeprowadzić, stosując inne metody badawcze.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Marcin Ręczmin poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Bądźmy realistami - to jest droga do Dębnik, nie do Nobla.
    już oceniałe(a)ś
    11
    2
    Chwała inżynierom i ludziom, którzy na przekór bandy biurowych miernot poświęcili swój czas, zaanagażowanie w imie wyższego celu... I dopieli swego !!!!
    @Gosc: ślązok
    Sam akcelerator to jedno, co z nim dalej poczniemy zależny od instrumentów które będą korzystały z wiązki. Moze cos na ten temat, chociaż z grubsza?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    a ileż to Nobli absolwenci UJ dotychczas zdobyli (dla ułatwienia, afaik, czcigodna Wisia co prawda studiowała, ale studiów nie ukończyła, z całym należnym Jej pamięci szacunkiem)...
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    Zderzacz hadronów, o którym parę lat temu było tak głośno, też ma w sobie synchrotron. To ta taka.... to takie kółko pod ziemią. Żeby nikt nie pomyślał, że synchrotron to to coś ala silnik, widoczne na pierwszym zdjęciu :)
    @antykonformista
    No właśnie - co oni właściwie zbudowali w Krakowie? Ten artykuł jest beznadziejny.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    "Na świecie funkcjonuje około 60 synchrotronów. - To unikalne konstrukcje i nie ma na świecie dwóch identycznych. Krakowski i ten w Lund są bliźniacze. Również na tym polega ich wyjątkowość" No to w końcu nie ma 2 identycznych, czy te 2 są identyczne. Zdecydujcie się!
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    "Najnowocześniejszy synchrotron w Krakowie." Bo jedyny. :D
    "i nie ma na świecie dwóch identycznych. Krakowski i ten w Lund są bliźniacze. Również na tym polega ich wyjątkowość" a promieniowanie z tego synchrotrona na pewno nie szkodzi?
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    LHC (CERN, Szwajcaria) - 7000 GeV;
    Tevatron (FermiLab, USA) - 1000 GeV;
    LEP (CERN, Szwajcaria) - 209 GeV;
    U-70 (Protwino, Rosja) - 70 GeV;
    ...
    (kilkadziesiąt innych)
    ...
    Solaris (Kraków, Polska) - 1,5 GeV

    Pewnie, że lepszy jeden nieduży niż żaden, ale z tym Noblem to hurraoptymizm.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Gratulacje wszystkim, którzy do tego doprowadzili. Z drugiej strony jest to nieprawdopodobne, że projekt w sprzęt za 50 mln euro (i to z UE) jest najdroższym od 1972. Budżet jednej bardzo dobrej uczelni takiej jak Cambridge wynosi ok 8 mld złotych. Przy takiej niedofinansowaniu polskiej nauki jesteśmy skazani na trzeciorzędność.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0