Widmo długowłosej kobiety o białych licach i skostniałych palcach w powłóczystej szacie, które o północy pojawia się i znika bez słowa. Któż z nas nie słyszał legendy o Białej Damie? Strach przed nią będzie można oswoić podczas Festiwalu Grozy, Kryminału i Tajemnicy, który rozpocznie się w Krakowie 3 listopada.

Legendarna Biała Dama będzie patronką festiwalu łączącego muzykę, taniec, teatr, kino, kabaret i książkę. Wielkie święto grozy, tajemnicy i kryminału zadebiutuje w kulturalnym harmonogramie miasta i z pewnością wywoła u mieszkańców dreszcze emocji. Pomysłodawczynią i dyrektorem festiwalu jest Ewa Warta-Śmietana. - Z przyjemnością śpiewam i słucham musicali takich jak "Upiór w Operze", jestem zakochana w thrillerach medycznych. W dzieciństwie uwielbiałam Kobrę, gdy dorosłam - "Szalone nożyczki". Z niecierpliwością oczekiwałam na kolejne odcinki Porucznika Colombo, Kojaka, na filmy z Jamesem Bondem, a teraz nawet czasami zerkam na "Ojca Mateusza". Lubię umierać ze strachu, ale i rozwiązywać zagadki, poznawać tajemnice. Fascynują mnie sztuczki a la David Copperfield. Wszystko to, choć z pozoru tak różne, ma wspólny mianownik, dlatego postanowiłam połączyć to wszystko i zrobić festiwal fascynujący i niepowtarzalny - tłumaczy zamysł wydarzenia Warta-Śmietana. Pod patronatem Białej Damy odbędzie się ponad dwadzieścia spektakli teatralnych, koncertów przebojów z musicali, oper i filmów grozy (m.in. 7 listopada w Rotundzie wystąpi zespół Poparzeni Kawą Trzy, godz. 23), spotkań literackich, pokazów klasyki kina niemego, warsztatów dla dzieci oraz dwie przygodowe gry dla dorosłych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze