Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie kalendarz kulturalny na 2025 rok ma wypełniony po brzegi. Już początkiem stycznia prof. dr hab. Mariusz Sielski, rektor AMUZ, zaprasza na IV Festiwal Kwartetów Smyczkowych Symetrie (7-10 stycznia) oraz koncerty kameralne. Wystąpią m.in. Szymanowski String Quartet oraz orkiestry studenckie.
Scena Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie działa prężnie bez względu na porę roku. Grudzień na uczelni będzie szczególnie intensywny. Jesienno - zimowy program obejmuje 10. Dni Muzyki Antonina Dvoráka, 4. Festiwal Duetów Skrzypcowych "A due" oraz koncert Chóru i Orkiestry Symfonicznej AMKP.
Śp. Krystyna Moszumańska-Nazar, kompozytorka, pedagożka i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie, świętowałaby w tym roku setne urodziny. Grono pedagogiczne i studenci uczelni pamiętają o wybitnej artystce i zapraszają na dwa poświęcone jej jesienne wieczory.
Jestem zwolennikiem otwartości i dialogu, dlatego chciałbym, żeby Akademia tworzona była przez całą jej społeczność: wszystkich pracowników i studentów - mówi prof. dr hab. Mariusz Sielski, rektor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie i opowiada o planach uczelni na nowy rok akademicki 2024/2025.
Muzykę słychać tutaj nie tylko podczas ćwiczeń; płynie również z pięknych sal koncertowych, które chętnie odwiedzają artyści z całego świata. A dobrą energię, która pomaga szlifować talenty, czuć powietrzu. Nie bez przyczyny Akademia Muzyczna w Krakowie, otwarte na kulturę miejsce i przestrzeń przyjazna studentom, nosi imię Krzysztofa Pendereckiego.
Katedra Fortepianu Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie organizuje nowy festiwal. "Pianofonie" mają łączyć koncerty, wykłady i kursy mistrzowskie. Bohaterem pierwszej edycji festiwalu jest Fryderyk Chopin.
"Nuevo Mundo - muzyka gitarowa Ameryki Łacińskiej" - pod takim hasłem odbędą się tegoroczne, VIII Dni Jana Nepomucena w Krakowie. Na koncerty, wykłady, warsztaty i konferencję lutników zaprasza w dniach 17-19 maja Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie zaprasza na majowe koncerty w wykonaniu studentów i ich gości. W programie m.in. spektakl operowy "Xerxes" w reż. Błażeja Peszka oraz "Horyzonty Perkusji" promujące rzadko wykonywane utwory napisane na ten instrument.
Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie i Katedra Kameralistyki zapraszają na VIII Międzynarodowy Festiwal i II Konkurs Duetów Fortepianowych "Duettissimo". Wśród artystów m.in. Szymon Nehring, Leonora Armellini i Mattia Ometto.
42 wiolonczelistów z 18 krajów powalczy na scenie Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie o nagrody w prestiżowym konkursie imienia maestra. Czwarta edycja Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Krzysztofa Pendereckiego rozpocznie się 26 listopada, wyniki poznamy 4 grudnia.
Postępująca pauperyzacja pracowników naukowych, walka o przetrwanie w kolejnym roku i hamulce dla rozwoju uczelni - o tym mówił rektor Akademii Muzycznej podczas inauguracji, na której pojawił się Andrzej Duda. Wystosował też do prezydenta specjalny apel.
Nawet dwieście drzew będzie trzeba wyciąć na Grzegórzkach, by zbudować kampus Akademii Muzycznej. Lokalni aktywiści apelują do urzędników, by budynek powstał na sąsiedniej, opustoszałej działce województwa, a zielony teren zamiast pod zabudowę oddać mieszkańcom.
Eugenia Umińska została uhonorowana pamiątkową tablicą przy ul. Basztowej 15. Uroczyste odsłonięcie odbyło się 10 czerwca.
Po tym, jak dwa lata temu przepadł projekt autorstwa biura architektonicznego Franka Gehry'ego, Akademia Muzyczna w Krakowie wspólnie z krakowskim oddziałem SARP ponownie ogłasza konkurs na koncepcję kampusu uczelni na Grzegórzkach.
"Na żółto i na niebiesko" - to tytuł koncertu charytatywnego połączonego z aukcją, organizowanego przez studentki i studentów krakowskich akademii artystycznych. Celem jest zebranie pieniędzy na pomoc humanitarną dla Ukrainy, dla Fundacji Serhiya Prytuly.
Są dane dotyczące szczepień na COVID-19 studentów i pracowników na wszystkich uczelniach w Polsce. W Krakowie dobrze wypada m.in. UJ i Ignatianum. W Małopolsce są jednak szkoły wyższe, gdzie na szczepienie zdecydowała się mniej niż połowa studentów.
Dobiega końca 25. Jubileuszowa Międzynarodowa Letnia Akademia Jazzu. Przed krakowską publicznością trzy koncerty najzdolniejszych wokalistów i instrumentalistów.
"Muzyczne mosty" to nowy projekt Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, zakłada on długoterminowe partnerstwo z różnymi instytucjami muzycznymi. Efekty tej współpracy możemy zobaczyć już w marcowym repertuarze.
"Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie" - taką nazwę będzie nosiła uczelnia od 1 stycznia 2021 r. Ustawę o zmianie nazwy podpisał 11 grudnia prezydent Andrzej Duda.
To już oficjalny koniec marzeń Akademii Muzycznej o tym, by na Grzegórzkach zbudować nowy kampus uczelni według koncepcji słynnego biura architektonicznego Franka Gehry'ego.
Dwie duże muzyczne inwestycje stoją dziś pod znakiem zapytania. Zanim jednak powstaną, zorganizujmy mieszkańcom bezpieczny tymczasowy park.
Akademia Muzyczna negocjuje z Frankiem Gehrym, za ile ten zaprojektuje nowy kampus na Grzegórzkach. - Ministerstwo obiecało przekazać nam 6 mln zł w 2019 roku - twierdzi uczelnia. Ale to może nie wystarczyć, by zaspokoić światowej klasy architekta.
- Dobrze, że Akademia Muzyczna zorganizowała konkurs architektoniczny na nowy kampus, bo takich konkursów brakowało, np. kiedy powstawały budynki UJ na Ruczaju. Projekt Franka Gehry'ego rodzi jednak obawy, że powstanie kolejny odizolowany kampus otoczony blokami mieszkalnymi. Rozmowa z Pawłem Hałatem ze stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto.
Konkurs architektoniczny na koncepcję nowego kampusu Akademii Muzycznej wygrała pracownia Franka Gehry'ego. - Na Grzegórzki chcemy przeprowadzić się za cztery lata - zapowiadają władze uczelni. - Pieniądze na budowę obiecał już rząd - deklaruje wojewoda.
To jest porozumienie ponad podziałami. Posłanka PiS Barbara Bubula i poseł PO Józef Lassota piszą do wicepremiera Piotr Glińskiego w sprawie Centrum Muzyki. Apelują, by minister kultury poparł ideę przedsięwzięcia, wspólnie przygotowywanego od pięciu lat przez krakowskich muzyków i samorządowców. - To apolityczny i ważny dla krakowian projekt, dlatego jest wśród nas zgoda - tłumaczy posłanka Bubula.
Ciągle czegoś brakuje, by Centrum Muzyki w końcu zaczęło powstawać: najpierw działek, potem pieniędzy, a ostatnio porozumienia.
Ustępujący rektor Akademii Muzycznej uważa, że władze miasta i województwa nie zdołają wymienić się z wojskiem działkami do końca roku. Nie chce czekać na wspólne przedsięwzięcie - Centrum Muzyki ogłosi indywidualny konkurs architektoniczny na nową siedzibę uczelni.
Rektor Akademii Muzycznej w każdej chwili może ogłosić konkurs architektoniczny na nową siedzibę uczelni na Grzegórzkach. Czeka tylko na opinie architektów.
Artykuł o ?solowej? grze Akademii Muzycznej w Krakowie, poruszający sprawę budowy nowej siedziby, szokuje osoby zaangażowane w temat, będące nie tylko pracownikami uczelni - polemika z artykułem, dotyczącym siedziby uczelni. I odpowiedź autora.
Akademia Muzyczna ogłosi konkurs architektoniczny na budowę nowej siedziby. - To skrajna nieodpowiedzialność podyktowana ambicjami ustępującego rektora - komentują władze województwa, którym zależy na urządzeniu konkursu na całe Centrum Muzyki. Do krytyki dołącza SARP.
Nadal nie ma zgody na zamianę gruntów pod budowę Centrum Muzyki. Decyzję w tej sprawie do 31 grudnia ma wydać Agencja Mienia Wojskowego. Nie może tego zrobić, bo... władze województwa zwlekają z uzasadnieniem wyceny działki przeznaczonej na wymianę.
W sobotę rozpoczęła się XI edycja Dni Muzyki Kościelnej w archidiecezji krakowskiej. W programie są koncerty, uroczyste liturgie, sesje naukowe, kursy mistrzowskie, konkurs organowy oraz inne wydarzenia artystyczne. Impreza potrwa do 25 listopada.
Szymon Nehring z Krakowa jako jedyny Polak zagra w dziesiątce pianistów zakwalifikowanych do finału Konkursu Chopinowskiego. Koncert fortepianowy e-moll op.11 nasz człowiek zaprezentuje w poniedziałek (19 października) o 18.35 w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Na początku 2016 r. Akademia Muzyczna ogłosi konkurs architektoniczny na nową siedzibę uczelni na Grzegórzkach. Na budowę uczelnia potrzebuje 160 mln zł. Do tej pory muzycy zinwentaryzowali zieleń.
W wieku 87 lat 4 sierpnia w Krakowie zmarł prof. Adam Walaciński. Kompozytor, publicysta, pedagog i autor muzyki m.in. do legendarnego serialu "Czterej pancerni i pies" oraz filmów "Faraon" czy "O dwóch takich, co ukradli księżyc".
Studenci krakowskiej Akademii Muzycznej zapisują się na specjalny fakultet, który przygotowuje ich do śpiewania operowych i operetkowych arii dla klientów restauracji. Praca śpiewającego kelnera ma ich oswoić z reakcjami publiczności. Rozmowa z Magdaleną Czubą.
Zmiana strategii przydzielania unijnych pieniędzy w latach 2014-2020 stawia pod dużym znakiem zapytania budowę Centrum Muzyki w Krakowie. Na razie wiadomo na pewno, że głównym wnioskodawcą o dofinansowanie nie będzie Filharmonia Krakowska.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.