W sercu Ogrodu Botanicznego UJ ponownie stanie oranżeria wiktoriańska. Odtworzona zostanie w niej historyczna kolekcja roślin tropikalnych, będzie też przestrzeń do celów edukacyjnych, organizacji konferencji i wydarzeń artystycznych. Koszt odbudowy to 8,8 mln zł.
Artyści Opery Krakowskiej lubią wychodzić w plener. Na najbliższe dwa koncerty zapraszają do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam muzyka będzie miała mocną konkurencję - zapach kwitnących drzew, krzewów i kwiatów.
Historyczny południk zerowy, którego używał do swoich pomiarów Mikołaj Kopernik, został oficjalnie odsłonięty w Krakowie w Ogrodzie Botanicznym UJ. Południk stanowił podstawę do obliczeń udowadniających, że to Ziemia obiega Słońce, a nie odwrotnie.
Jednym z moich ulubionych miejsc, które często odwiedzam, jest Ogród Botaniczny. Od kilku lat znajduje się tam niezwykle przytulna kawiarnia Milin z pyszną kawą.
Ponad 100 cisów skradziono z ulicy Czarnowiejskiej - poinformował Zarząd Zieleni Miejskiej. We wtorek z kolei z krakowskiego Ogrodu Botanicznego zniknęło kilkanaście piwonii.
Opera Krakowska otwiera scenę plenerową w Ogrodzie Botanicznym. Pierwsze koncerty z muzyką Mozarta, obłędnym zapachem majowych kwiatów i śpiewem ptaków w tle już jutro i w niedzielę.
Po przebudowie szklarni ze 150-letnią palmą daktylową Ogród Botaniczny UJ szykuje się na kolejne inwestycje. Już latem bilety kupimy w nowym budynku, wkrótce powstanie też zupełnie nowa oranżeria. A w niej warsztaty i hortiterapia dla osób z niepełnosprawnościami.
Ogród Botaniczny za darmo - tego chciałaby część uczestników konsultacji ws. przyszłości Wesołej. A jaka jest propozycja dyrektora placówki?
Po niedawnym otwarciu "Zimownika" w Ogrodzie Botanicznym można odpocząć na leżakach, podziwiając rośliny. Uniwersytet Jagielloński już jednak przygotowuje się do kolejnej inwestycji - budowy okazałej szklarni. Wstępną koncepcję zaakceptował konserwator zabytków.
Prace remontowe prowadzone w krakowskim Ogrodzie Botanicznym powoli dobiegają końca. Już pod koniec października do szklarni mają wrócić rośliny.
Lekcję połączoną z oprowadzaniem poprowadzi znany i lubiany krakowski aktywista, Jacek Graff. Zrobi to dla Jurie, młodej syryjskej aktywistki, która założyła szkołę dla małych uchodźców w obozie w Libanie.
Do tegorocznej Nocy Muzeów przystąpiły 24 krakowskie placówki. Łącznie na zwiedzających czeka aż 50 oddziałów. Organizatorzy, oprócz wystaw, zaplanowali także plenerowe pokazy filmów, miejskie gry terenowe, nocne czytania, pokazy mody, kiermasze płyt, turnieje gier video i mappingi.
Ogród Botaniczny powoli umiera. Graniczy z al. Powstania Warszawskiego: po drugiej stronie alei, tuż przy rondzie, wybudowano biurowiec, w planie są następne budynki.
- Wybudowane w latach 50. ogrodzenie jest bardzo liche i zniszczone. Na razie remontujemy jego fragment, ale za kilka miesięcy wymienione zostanie całe - zapowiada dyrektor Ogrodu Botanicznego UJ. Plany na modernizację i doposażenie ogrodu są jednak dużo większe.
Do niedzieli 12 czerwca w krakowskim Ogrodzie Botanicznym odbywa się Festiwal Roślin Owadożernych.
Kalendarzowa wiosna za kilka dni, ale do krakowskiego Ogrodu Botanicznego UJ już zawitała. Można w nim podziwiać w całej krasie kwitnące kwiaty i inne rośliny.
Pszczela Ścieżka, warsztaty i wykłady czekać będą w piątek w Ogrodzie Botanicznym na tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o życiu pszczół.
Studenci Politechniki Krakowskiej wyszli z inicjatywą budowy domków dla dzikich owadów. Od maja schrony dla nich oglądać można w Ogrodzie Botanicznym UJ. Pozostaną tam przez prawie rok.
- Można tam włożyć palec? Nie ugryzie? A może ją nakarmić muchą? - dociekali dorośli i dzieci, oglądający doniczki z ponętnymi owadożercami. Zakończoną w niedzielę wystawę roślin mięsożernych zorganizował Ogród Botaniczny UJ oraz firma Carni Sana.
Największa w Polsce kolekcja storczyków, najstarsza palma w Polsce, kolekcja roślin wodnych - to tylko parę z wielu powodów, dla których warto odwiedzić krakowski Ogród Botaniczny. Wrzesień to ponadto w ogrodzie czas pomarańczowych kwiatów, podkrakowskich roślin i fioletowych wrzosowisk. Po niezwykłych zbiorach oprowadził nas dyrektor krakowskiego ogrodu prof. UJ dr hab. Józef Mitka.
Czy Ogród Botaniczny zostanie przeniesiony z ul. Kopernika do Pychowic? - Na pewno nie! - taką obietnicę usłyszałam od obecnego i byłego rektora UJ. Ale plotka w tej sprawie obiegła pół miasta. I jest w niej tylko źdźbło prawdy...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.