- Są to zarówno pozycje naukowe, beletrystyka, pamiętniki, reportaże, jak i wydawnictwa fotograficzne. Specyfika tematu i dość specjalistyczna, autorska oferta powoduje, że trudno księgarni rywalizować na rynku komercyjnym - mówi Ada Pawlikowska z...
Czterokondygnacyjny budynek ma stanąć na wewnętrznym dziedzińcu kwartału kamienic w historycznej zabudowie w centrum Krakowa. To dziś zielony ogród z drzewami i krzewami.
- Możliwe, że niedługo Kazimierz zostanie odcięty od jakichkolwiek świeżych warzyw i owoców - uważa aktywistka i działaczka społeczna Izabela Chyłek, dlatego zaangażowała się w poszukiwanie chętnych do poprowadzenia sklepu spożywczego przy ulicy...
Uznano je za zaginione. Po 250 latach konserwatorzy odkryli je na filarze za zdemontowanym ołtarzem w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie. Jak poinformował SKOZK, dwa kamienne epitafia z przełomu XVI i XVII wieku pozostaną tam, jednak znów będą...
- Tonę w urzędniczych oparach absurdu - denerwuje się Amerykanin, prowadzący kawiarnię przy ul. Dajwór, który próbuje dostosować się do obowiązujących od roku przepisów parku kulturowego na krakowskim Kazimierzu. Załatwianie formalności przypomina...
Rozrasta się krakowski "smoczy szlak". Do sieci istniejących już miejsc, w których znajdują się różne figurki legendarnego stwora, dołączył właśnie Smok Kazimierz. Zaprojektował go znany rysownik, Andrzej Mleczko.
Ponad 200 wydarzeń kulturalnych, koncerty, spotkania, warsztaty. Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej zapowiada się imponująco, choć bez koncertu "Szalom na Szerokiej". Zdecydowały względy bezpieczeństwa i sytuacja polityczna.
Na chętnie odwiedzanym przez turystów Kazimierzu brakuje publicznych toalet. Narzekają na to szczególnie właściciele lokali gastronomicznych, bo turyści właśnie do nich przychodzą "za potrzebą".
Żydowskie Muzeum Galicja obchodzi w tym roku dwudzieste urodziny. Świętować zamierza wiosną, latem i jesienią - w programie m.in. spotkanie ze współzałożycielem instytucji, prof. Jonathanem Webberem, koncert Kroke i wycieczki po dawnych sztetlach.
W sobotę 16 marca odbędzie się pierwsza edycja Święta Meiselsa - patrona jednej z ulic krakowskiego Kazimierza. W programie m.in. wykłady, koncert, spacer po Kazimierzu i możliwość skosztowania potraw kuchni żydowskiej.
Pięknie widać stąd Wawel, znajdujący się po drugiej stronie Wisły. Obok już za dwa lata gotowa będzie kładka sinusoida. - Miasto powinno kupić hotel Forum z działką - uważa wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk. Mieszkańcy obawiają się, że kładka...
Długa na 130 m, szeroka na prawie 14 m, w najwyższym punkcie wysoka na blisko 16 m - tak ma wyglądać kładka Kazimierz-Ludwinów, której budowa rozpocznie się 3 stycznia. Magistrat zapowiada czasowe zmiany w organizacji ruchu.
Grupa mieszkańców Kazimierza próbowała tę inwestycję zablokować, ale bezskutecznie. Dziś już wiadomo, że budowa kładki rozpocznie się tuż po Nowym Roku - i zacznie się od przebudowy sieci gazowej po stronie ulicy Ludwinowskiej.
Butikowy hotel Warszauer na krakowskim Kazimierzu otrzymał główną nagrodę w międzynarodowym konkursie Architecture MasterPrize Awards 2023.
Ważniejsza niż ten okropny akt była reakcja całej Polski, a ta dla nas jest całkowicie pozytywna. Widzimy, że Polska stoi z nami i chce trwać - wielokulturowa, otwarta dla wszystkich. Dla nas, Żydów, też - mówił Jonathan Ornstein.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.