AdobeStock_101591536 [Przekonwertowany]

Świąteczna akcja "Wyborczej":
Kup bańkę,
pomóż psiakom!

Ubierz z nami Choinkę Darczyńców


W tym roku w ramach akcji Choinka Darczyńców krakowski oddział "Gazety Wyborczej" zbiera fundusze dla podopiecznych Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Pieniądze, które wspólnie zgromadzimy, pomogą w diagnostyce psów i kotów trafiających do miejscowego schroniska na ul. Rybnej

Przeszło dwieście psów, dwa razy więcej kotów. Wielu z nich to seniorzy, ze zmniejszającą się z roku na rok szansą na adopcję.

KTOZ działa w Krakowie od przeszło 30 lat. W tym czasie zdążył m.in. uratować krakowian przed atakiem laguna, który okazał się croissantem, ale i zupełnie serio ocalić dziesiątki psich istnień. Owczarka Bodżera, którego opiekun zmarł; Lolka, który miesiącami żył na terenie domu towarowego, kundelka przywiązanego do budy ciężkim łańcuchem wrzynającym się w skórę, pozostawionego bez jedzenia i picia czy szczeniaki oddawane do okna życia. Krakowskie schronisko przy ul. Rybnej to zaledwie jedna z gałęzi ich działania. Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

- Rocznie przemierzamy dziesiątki tysięcy kilometrów, by interweniować w całej Małopolsce i zapewniać zwierzętom bezpieczeństwo. Zgłoszeń o tym, że psu lub kotu dzieje się krzywda, dostajemy multum. I każde sprawdzamy - wyjaśnia "Wyborczej" Kinga Osuch z KTOZ. - Oprócz tego wspieramy finansowo leczenie zwierząt wolnożyjących i zwierząt przebywających u rodzin z kiepską sytuacją finansową - wylicza. Kiedy rozmawiamy, przez siedzibą KTOZ na ul. Floriańskiej ustawia się kolejka. Pracownicy wydają darmową karmę ubogim opiekunom zwierząt. - Na liście mamy kilkaset takich osób - zdradza Osuch.

Choinka darczyńców 2021. Kup bańkę, wspomóż diagnostykę bezdomnych czworonogów

W tegoroczne święta Bożego Narodzenia krakowska "Wyborcza" postanowiła ​wesprzeć finansowo właśnie KTOZ. I do świątecznego dobrego uczynku zaprosić czytelników.

Choinka darczyńców to świąteczna akcja „Wyborczej", w której namawiamy firmy i instytucje do kupienia oznaczonej ich logo bombki na świątecznym drzewku. Pieniądze z ich sprzedaży co roku przekazujemy na inny cel. Dzięki naszym darczyńcom wspomogliśmy m.in. Krakowskie Hospicjum dla Dzieci imienia księdza Józefa Tischnera czy Fundację Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. W tym roku wesprzemy bezdomne psy i koty oraz działalność Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.


Ze środków, jakie wspólnie zbierzemy, KTOZ zakupi testy diagnostyczne, które pozwalają wykryć u zwierząt takie choroby, jak białaczka, parwowiroza czy panleukopenia.

Kinga Osuch: - Każde zwierzę, jakie trafia do schroniska powinno być przebadane pod kątem tych chorób. Musimy wiedzieć, z czym się mierzemy biorąc pod opiekę czworonoga i jak go leczyć. Często trafiają do nas zwierzęta odbierane właścicielom podczas interwencji; bardzo osłabione, niedożywione, nigdy nieszczepione. Diagnostyka w takich sytuacjach jest niezmiernie ważna. Również dlatego, by zminimalizować ryzyko zakażenia innych psów i kotów, którze przebywają pod naszymi skrzydłami.

Choinka darczyńców 2021. Jak wesprzeć KTOZ?

Aby pomóc KTOZ i wziąć udział w naszej świątecznej akcji, wystarczy kupić ozdobę. Do wyboru są krakowskie bańki, a także bombki, dzwonki i gwiazdy, w które wpisujemy logo danej instytucji czy firmy. Tak ozdobione świąteczne drzewko publikujemy co tydzień w piątkowym „Magazynie Krakowskim" oraz na stronie krakow.wyborcza.pl, aż do wigilii Bożego Narodzenia.


Na Wasze bombki czekamy do 20 grudnia. Darczyńców prosimy o zgłaszanie się pod adres jolanta.grzybowska@krakow.agora.pl.