AdobeStock_101591536 [Przekonwertowany]

Kup bombkę,
pomóż dzieciom!


Są cichymi aniołami dla najmłodszych pacjentów. Kupują niezbędny sprzęt ratujący ich zdrowie i życie, a organizując szereg zabaw i spotkań umilają im czas w trudnym szpitalnym okresie. W tym roku Choinkę Darczyńców ubieramy dla Fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Angelika Pitoń


„O zdrowie dziecka” – to nazwa i główny cel codziennej walki Fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Fundacji niezwykłej, bo powstałej 28 lat z inicjatywy samych pracowników szpitala.

– Wspieramy szpital, jak możemy. Finansujemy zakup sprzętu medycznego i niezbędnej aparatury, z której każdego roku korzysta 30 tysięcy pacjentów leżących w placówce i aż 150 tysięcy pacjentów konsultowanych przez lekarzy. Rokrocznie dotujemy szpital nawet milionem złotych – wylicza Bartłomiej Pawlak z fundacji. – Ale zdrowie to nie tylko medycyna. Drugim skrzydłem naszej działalności jest wspieranie maluchów w trudnym czasie, jakim jest dla nich pobyt w szpitalu. Dlatego zapraszamy do szpitali postaci z Gwiezdnych Wojen czy ukochanych kreskówek, świętujemy wspólnie mikołajki i Dzień Dziecka. Tak było odkąd pamiętam. W tym roku pandemia pokrzyżowała wiele naszych planów– przyznaje Pawlak z fundacji szpitala uniwersyteckiego. Lista potrzeb poszczególnych oddziałów i tak jest długa. COVID-19 dodatkowo wydłużył ją o kolejne pozycje.

Dlatego krakowski oddział GW, wspólnie z czytelnikami i firmami w ramach Choinki Darczyńców zbiera fundusze dla podopiecznych krakowskiego szpitala. To świąteczna akcja „Wyborczej”, w której namawiamy firmy i instytucje do kupienia oznaczonej ich logo bombki na świątecznym drzewku. Pieniądze z ich sprzedaży co roku przekazujemy na inny cel. Dzięki naszym darczyńcom w zeszłym roku wspomogliśmy Krakowskie Hospicjum dla Dzieci imienia księdza Józefa Tischnera. Przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia zachęcamy sponsorów, by zrobili prezent podopiecznym Fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego.

Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup najpotrzebniejszego drobnego sprzętu medycznego. - Potrzeba pulsoksymetrów, specjalistycznych termometrów, stetoskopów wyposażonych w wi-fi. Każdy taki sprzęt to wydatek kilku tysięcy złotych – wylicza Bartłomiej Pawlak z Fundacji.

Aby pomóc, wystarczy kupić ozdobę. Do wyboru są bombki, dzwonki i gwiazdy, w których wpisujemy loga danej instytucji, firmy czy szkoły. Tak ozdobioną choinkę publikujemy co tydzień w piątkowym „Magazynie Krakowskim” oraz na stronie krakow.wyborcza.pl. Aż do wigilii Bożego Narodzenia i tradycyjnej gwiazdki.

Na wasze bombki czekamy do 21 grudnia! Darczyńców prosimy o zgłaszanie się pod adres jolanta.grzybowska@krakow.agora.pl.