AdobeStock_101591536 [Przekonwertowany]

Kup bombkę,
pomóż dzieciom!


Choinka Dobroczyńców to świąteczna akcja „Gazety Wyborczej”, w której namawiamy firmy i instytucje do kupienia oznaczonej ich logo bombki na świątecznym drzewku. Pieniądze z ich sprzedaży co roku przekazujemy na inny cel.


Przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia zachęcamy sponsorów, by zrobili prezent podopiecznym Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci imienia księdza Józefa Tischnera. To jedna z niewielu organizacji wspierających nieuleczalnie chore dzieci nie w szpitalach, ale ich domach rodzinnych.

- Pomagamy nie tylko samym chorym, ale całym rodzinom – podkreśla założyciel hospicjum, Adam Cieśla. – Nieuleczalna choroba czy strata to ogromnie trudne przeżycie i cierpienie wielu osób. Dlatego pracujemy zespołami, w których skład wchodzi lekarz, pielęgniarka, psycholog i w razie potrzeby rehabilitant.

Od roku 2004 r. hospicjum pomogło już kilkuset rodzinom, dla których było wsparciem w walce z dramatem nieuleczalnej choroby. Pomoc zaczyna się jeszcze w szpitalach, gdzie rodziny przygotowywane są do opieki w realiach domowego hospicjum. Później jego pracownicy pomagają w codziennej opiece nad chorym, są z rodzinami także po stracie.

- Pieniądze są nam potrzebne przede wszystkim na jeszcze jeden rodzaj działalności, opiekę perinatalną, w której jesteśmy z kobietami w ciąży, u których dziecka zdiagnozowano nieuleczalną, zagrażającą życiu chorobę – tłumaczy Cieśla. – Perinatalna opieka paliatywna ma wypełnić lukę, jaka istnieje w systemie opieki nad ciężarną kobietą, która mimo niepomyślnej diagnozy, decyduję się na kontynuowanie ciąży.

Aby pomóc, wystarczy kupić ozdobę. Do wyboru są bombki, dzwonki i gwiazdy, które oznaczymy logo danej instytucji, firmy czy szkoły. Tak ozdobioną choinkę publikujemy co tydzień w piątkowym „Magazynie Krakowskim” oraz na stronie krakow.wyborcza.pl.
Darczyńców prosimy o zgłaszanie się pod adres jolanta.grzybowska@krakow.agora.pl.
Na wasze bombki czekamy do 20 grudnia.