Manggha, Cricoteka, Małopolski Ogród Sztuki, Hala 100-lecia Cracovii i Wyższe Seminarium Księży Zmartwychwstańców - takie propozycje współczesnych ikon Krakowa w tej edycji plebiscytu Supermiasta i Superregiony podaje Marek Kaszyński, szef krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Dlaczego te obiekty? Co wybrał w Małopolsce ?

W czwartej edycji plebiscytu Supermiasta i Superregiony szukamy współczesnych ikon, powstałych po 1990 roku. Czy w Krakowie mamy się czym chwalić? Czy miasto można zwiedzać szlakiem nowoczesnych budynków? A jak wygląda sytuacja w całej Małopolsce? Gdzie w regionie szukać dobrej, wtopionej w krajobraz architektury?

Ikony architektury. Propozycje z Krakowa

Swoje propozycji „ikon" zdradza nam Marek Kaszyński, szef SARP w Krakowie, zastrzegając przy tym, że podana kolejność nie ma znaczenia.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Był król który zastał Krakow drewnianym zostawił murowanym, jest prezydent który zastał go murowanym a zostawi zabetonowanymi - zatem betonoza będzie ikoną minionych dekad.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  Zdeczdowanie szkieletor. Był współczesną ikoną już jako ruina budowlana, pozostał nią również po wykończeniu. W powszechnej świadomości nadal funkcjonuje jako szkieletor, a nie jako cośtam tower.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  Na "ikonę" tego zapyziałego miasta zasługuje raczej syfiasty pomnik księdza Skargi, nielegalnie postawiony na placu Marii Magdaleny, jednym z najpiękniejszych miejsc w Europie. Albo ołtarz polowy na Skałce, kolejna kościelna nielegalka. Albo pomnik JPII tuż obok, który jest tak koszmarny, że wyróżnia się z tysiąca pozostałych.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Ikoną powinna zostać instalacja na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. To prawdziwy pomnik naszego miasta, który przedstawia sklawiszowane płyty chodnikowe i wybrzuszoną szynę tramwajową. Symboliki posiadujących na nim gołębi chyba nie trzeba tłumaczyć.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Oczywiscie, ze ikona krakowa jest trzecia miejska telewizja krakow 5020. Pomik godny caratu, milosciwie nam panujacego :)
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  >>Co jeszcze może być współczesną ikoną Krakowa?<<

  ...co do współczesnych krakowskich ikon, to owszem - były.
  Na Kanoniczej, pod numerem 15.
  www.radiokrakow.pl/aktualnosci/krakow/kaplica-z-dzielami-jerzego-nowosielskiego-zniknela-z-ul-kanoniczej-15-w-krakowie

  Ale co się z nim stało to (jak to śpiewa Zenek), skądinąd chyba też prawosławny - 'nie wiem'.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Stadion Wisły z oddziałem w spalonym Archiwum, jako pomniki nadużyć finansowych i niegospodarności :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Tyle tutaj tych ikon ile w niejednej cerkwi.
  Oba łagiewnickie tzw. sanktuaria mogą się schować.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0