Niemcy - 81, Wielka Brytania - 70, Polska - 4. Choć polskim naukowcom wciąż daleko do liderów w zdobywaniu grantów ERC, są powody do dumy. Dr Rafał Kucharski z UJ otrzymał niemal maksymalną wysokość prestiżowego unijnego dofinansowania.

Granty przyznawane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) to najbardziej prestiżowe naukowe dofinansowania na Starym Kontynencie. Przyznawane od 2008 r. wspierać mają naukowców w prowadzeniu przełomowych badań na terenie Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych.

Niewiele grantów dla polskich naukowców

Od początku Polska nie może się jednak pochwalić wieloma sukcesami w ich zdobywaniu. Jak przyznawał kilka lat temu prof. Andrzej Jajszczyk, pierwszy Polak zasiadający w ERC, naukowcy reprezentujący polskie uczelnie przez pierwsze 10 lat przyznawania grantów zdobyli ich zaledwie kilkanaście, podczas gdy rozdawane były ich tysiące. Pod tym względem Polska plasowała się w ogonie krajów Unii Europejskiej, a co ciekawe, jednocześnie polscy badacze zdobywali granty, reprezentując uczelnie zagraniczne, zdarzało się, że liczniej niż w przypadku uczelni krajowych.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Brawo!
  już oceniałe(a)ś
  3
  0