Z ponad 50 tys. profesjonalistów w branży IT, Kraków jest drugim co do wielkości rynkiem w Polsce, po Warszawie, a przed Wrocławiem. Ciągle z nowymi miejscami pracy i wieloma możliwościami rozwoju kariery zawodowej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Według raportu No Fluff Jobs "Rynek pracy IT w Polsce w 2021 roku" transformacja cyfrowa przedsiębiorstw sprawiła, że wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów IT. Podobnie jak rok wcześniej, pracodawcy nadal szukali przede wszystkim doświadczonych pracowników.

Rekrutacja pełna wyzwań. Dla pracodawców

Agnieszka Widacka, headhunterka i Recruitment Manager w firmie konsultingowej Motife: - Rok 2021 był rokiem dużych zmian dla krakowskiej sceny rekrutacyjnej IT. Chociaż wzrosła konkurencja, sprawił, że rynek stał się trudniejszy. Rekruterzy muszą poświęcić dużo więcej czasu i wysiłku na znalezienie właściwych kandydatów. 

Według raportu "Krakow IT Market Report 2022" firmy konsultingowej Motife oraz stowarzyszenia ASPIRE zrzeszającego firmy z sektora IT i usług dla biznesu projekty rekrutacyjne dla specjalistów IT w Krakowie zajmują zwykle od 4 do 8 tygodni. - Kraków udowadnia, że jest strategiczną lokalizacją dla firm technologicznych i kluczowym hubem dla globalnego rynku IT - podkreślał w raporcie założyciel Motife Michał Piątkowski.

Według raportu No Fluff Jobs "Rynek pracy IT w Polsce w 2021 roku" najczęściej pojawiającymi się wymaganiami technicznymi w ofertach pracy w 2021 roku były: Java, Python, .NET oraz JavaScript. Oferty pracy, w których te technologie pojawiły się w wymaganiach, stanowiły niemal połowę wszystkich ogłoszeń (49,86 proc.).

Te wymagania potwierdzają pracodawcy. Marta Piotrowska, Communication Manager w iTechArt Poland: - W tej chwili w całej Polsce mamy prawie 200 otwartych wakatów w piętnastu różnych obszarach technologicznych. Z racji specyfiki naszej działalności niegasnącą popularnością wśród naszych menedżerów cieszy się frontend. Szukamy też sporo programistów platformy .NET, Java, Node.JS, iOS, Ruby i innych. Wchodzimy też w Golang, który w Polsce nie jest bardzo popularny, ale w naszych zagranicznych oddziałach Go to dobrze rozwinięty obszar. Interesuje nas stosunkowo trudniej dostępna specjalizacja DevOps - dobrzy inżynierowie DevOps określani są przez niektórych w naszej firmie mianem "rare birds". Jako jeden z kierunków rozwoju obraliśmy również blockchain, przeszukujemy więc rynek pod kątem ekspertów na tym polu, a nie jest to proste, bo można ich policzyć niemal na palcach jednej ręki.

Znajomość technologii najczęściej wymaganych przez rynek interesuje również Nokię. Izabela Serafin, Talent Attraction Partner w firmie Nokia: - Szczegółowe oczekiwania zależne są od stanowiska. Najczęściej jest to znajomość konkretnych technologii i języków programowania takich jak C++, Python, Java, C#. Ponieważ jesteśmy przedstawicielami branży telekomunikacyjnej, zdecydowanie atutem będzie wiedza z tego obszaru – jednak w przypadku wielu stanowisk jest ona tylko elementem mile widzianym. Należy pamiętać o tym, że wymagania będą się różnić w zależności od tego, o jakim poziomie stanowiska mówimy, oraz od naszych aktualnych potrzeb projektowych.

Biuro w firmie branży IT
Biuro w firmie branży IT  TOMASZ PIETRZYK

Piotrowska podkreśla, że przygotowanie techniczne to jednak nie wszystko. - Oczywiście nasi kandydaci muszą reprezentować poziom umiejętności technicznych odpowiedni do poziomu danego stanowiska i za utrzymanie tych standardów odpowiadają rekruterzy techniczni. Nie jest niczym nowym, że na pewnym etapie liczą się też umiejętności miękkie. Pokutujący jeszcze czasami poza branżą stereotyp programisty to historia z lamusa. Programowanie to sport drużynowy, a jeśli dodatkowo programista chce się rozwijać w kierunku menedżerskim, umiejętności miękkie to warunek konieczny - przekonuje.

Rekrutacja i praca w IT. Zdalnie czy w biurze?

Oferty pracy zdalnej w 2021 roku według raportu No Fluff Jobs "Rynek pracy IT w Polsce w 2021 roku" stanowiły już niemal jedną trzecią wszystkich ogłoszeń i znacznie wyprzedziły drugą w klasyfikacji Warszawę (23,2 proc. udziału). Rok wcześniej kolejność była odwrotna (stolica 28,9 proc. w porównaniu z 23,9 proc. dla pracy zdalnej). Trzecie i czwarte miejsce za 2021 rok przypadły - bez zmian - Krakowowi i Wrocławiowi, gdzie od lat ogniskują się huby technologiczne.

Zdalna najczęściej jest także rekrutacja.

- Zdecydowana większość procesów rekrutacyjnych odbywa się w formie zdalnej. Standardowo proces rekrutacyjny składa się z krótkiej rozmowy telefonicznej, w zależności od stanowiska - testu online i rozmowy - przyznaje Izabela Serafin z Nokii.

Tryb pracy w firmie zależy od oczekiwań pracownika. Serafin: - Stawiamy na elastyczność i swobodę. Praca zdalna lub hybrydowa oraz elastyczne godziny pracy pozwalają na wygodne połączenie pracy z życiem prywatnym i pasjami. 

W iTechArt Poland punktem wyjścia jest również elastyczność. Rekrutacja może przebiegać zarówno zdalnie, jak i na miejscu. Podobnie jak późniejsza praca. - Dla wielu kandydatów nadal ważny jest fizyczny uścisk dłoni i zobaczenie miejsca, w którym będą pracowali. Bardzo wielu naszych programistów ceni sobie możliwość pracy hybrydowej i atmosfera plus komfort biura to jest duży plus - zapewnia Marta Piotrowska.

Branża IT w Krakowie. Co się liczy poza zarobkami?

Widełki zarobków branży IT w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Trójmieście są do siebie zbliżone i oscylują w granicach 14-20 tys. zł netto. W przypadku umów o pracę w Krakowie widełki wynagrodzeń to 12-17 tys. zł brutto.

Kluczowe dla decyzji pracownika jest wynagrodzenie, ale duże znaczenie zyskują także korzyści pozapłacowe.

- Pieniądze oczywiście odgrywają ważną rolę na początkowych etapach rekrutacji, nikt nie chce zmienić firmy za mniejszą stawkę. Natomiast często to nie finanse, lecz kultura organizacyjna decydują o tym, którą ofertę wybierze kandydat - mówi "Wyborczej" Michał Porzożyński z Apptio Poland. I wylicza: - Ważne jest to, jak profesjonalnie swoją pracę wykonuje zespół, to, czy pracownik i jego zespół mają realny wpływ na to, jak wygląda ostateczny produkt ich działania, jakie jest podejście firmy do swoich klientów, elastyczność czasu pracy i work-life balance, jaką atmosferę budują menedżerowie wewnątrz zespołów i całej organizacji, to, czy w lokalnym biurze firmy jest realna możliwość rozwoju i awansów, jak przyjazne są wewnętrzne procesy firmy.  

Nokia stara się odpowiedzieć na różne oczekiwania. - Pracując u nas, można brać udział w rozwoju kolejnych generacji telekomunikacyjnych, tj. 5G i 6G. Najlepsze pomysły i projekty, w dziedzinie telekomunikacji, rodzą się w naszych laboratoriach, a każdy pracownik może zostać ich twórcą. Oferujemy naszym pracownikom również bogaty pakiet szkoleń. Działamy w myśl hasła "People Focus", stąd dużą uwagę przykładamy do dbania o atmosferę w firmie oraz dobrostan pracownika: organizując szereg akcji well-beingowych, umożliwiając integrację na poziomie całej firmy czy zespołu, również w ramach CSR i wolontariatu. Stawiamy też na różnorodność: zarówno doświadczeń i wykształcenia, a także płci, kultur czy wieku - podkreśla Izabela Serafin, wyliczając zalety pracy w firmie.

Gdy pytamy o największe plusy pracy dla iTechArt Poland, Marta Piotrowska odpowiada: - Przewrotnie powiem, że to zależy, czego kandydat oczekuje i w czym czuje się dobrze. Naszą firmę, mimo że jest stosunkowo duża, cechuje brak typowo korporacyjnych naleciałości – czyli sztywnych zasad, często nie do przeskoczenia i istniejących tylko dla nich samych. To firma stworzona kilkanaście lat temu z pasji kilku programistów i ten duch ciągle jest tu obecny. 

Przekonuje, że pracownik ma dużą swobodę w działaniu, możliwość wyboru własnej ścieżki, i może liczyć na otwarty dialog z menedżerem dotyczący indywidualnych potrzeb. 

Benefity. Menedżer od szczęścia w pracy

Festiwal benefitów pozapłacowych w wielu firmach również zastąpiło elastyczne podejście i koncentracja na tym, czego rzeczywiście potrzebuje pracownik.

- Programiści mają dostęp do platformy benefitowej, na której gromadzą co miesiąc środki finansowe i sami sobie wybierają najbardziej dogodne opcje. Są również objęci bezpłatną, prywatną opieką medyczną - mówi Piotrowska o propozycjach iTechArt Poland. I dodaje: - To, co jest przyjemnym dodatkiem do pracy u nas, to obecność zespołu Happiness Managerów, którzy mają za zadanie zadbać o maksymalny komfort pracy – poniedziałkowe śniadania, odpowiedni zestaw słodkich i zdrowych przekąsek, przysłowiowe już owoce i inne drobiazgi, które zwyczajnie umilają pracę w biurze.

Nokia z benefitami stara się ułatwiać pracownikom życie poza pracą. - Jeżeli nasi pracownicy chcą zaangażować się w akcje charytatywne, mogą skorzystać z dodatkowych dwóch dni wolnego na wolontariat. Gdy zmiana pracy wiąże się z przeprowadzką, oferujemy pakiet relokacyjny. Wspieramy też pracowników w ich nowej, rodzicielskiej roli, umożliwiając skorzystanie z dodatkowych 60 dni pełnopłatnego urlopu po urodzeniu dziecka. Dodatkowo we wrocławskim oddziale Nokii dysponujemy żłobkiem i przedszkolem pracowniczym - wymienia kolejne, wybrane korzyści Izabela Serafin. 

Obecnie w Polsce brakuje około 50 tys. specjalistów IT. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Praca w korporacji IT to duże i pewne pieniądze ale też niewymaganie znajomości pisania programów. Liczy się inkrementalne udoskonalanie wielkiego projektu. W porywach napisanie własnej klasy.

  Metodyka Agile zakłada jednakowo wysoki poziom profesjonalizmu członków grupy przy braku "mistrza" doradcy który kieruje i naucza kolegów. W ten sposób studenci nie mają się gdzie nauczyć pisać.

  W małych firmach można się wykazać i wiele nauczyć ale kasa jest wyraźnie mniejsza.

  Studenci IT, nawet pracując w korpo możecie w domu pisać własne programy od początku do końca!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0