Nieważne, gdzie się ustawia kamerę, ważne, aby wiedzieć po co - te słowa Krzysztofa Kieślowskiego przywołał znawca kina Jerzy Armata podczas czwartkowego rozdania nagród w VI Konkursie Filmowym adresowanym do uczniów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Konkurs po raz szósty odbył się w Zespole Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Z. Klemensiewicza w Krakowie.

Na dużym ekranie

Finałową galę poprzedziły trzydniowe warsztaty w ZSPM. Przewodniczący konkursowemu jury Jerzy Armata – wybitny znawca kina, redaktor, wykładowca, juror wielu festiwali filmowych – wprowadzał uczestników zajęć w tajniki filmu animowanego. Anna Kurda z Krakowskiego Biura Festiwalowego i profesor ZSPM Janusz Paszek poprowadzili z kolei warsztaty poświęcone filmowi krótkometrażowemu.

Dzięki uprzejmości Multikina uczniowskie filmy zakwalifikowane do konkursu wyświetlane były w kinowej sali, na dużym ekranie.

Vi Konkurs Filmowy - gala
Vi Konkurs Filmowy - gala  Materiały organizatorów

Prezentowały różne gatunki: były animacje, reportaż, wideoklip, fragment filmu fabularnego. Jak przyznał Jerzy Armata, ta różnorodność sprawiała, że trudno je było porównywać.

Przewodniczący jury podczas gali przywołał słowa reżysera Krzysztofa Kieślowskiego: „Nieważne, gdzie się ustawia kamerę, ważne, aby wiedzieć po co".

– Ważne, abyście wiedzieli, co chcecie powiedzieć. Umiejętności ustawiania dźwięku, obrazu można się nauczyć, ale pewną wrażliwość, delikatność, wyczucie świata, wyobraźnię – to trzeba mieć w sobie i pielęgnować – mówił młodym twórcom Jerzy Armata. – Najważniejsze w życiu jest to, by móc realizować swoje marzenia – podkreślał. I tego im życzył.

Gala VI Konkursu Filmowego w Zespole Szkół Poligraficzno-Medialnych im Z. Klemensiewicza w Krakowie
Gala VI Konkursu Filmowego w Zespole Szkół Poligraficzno-Medialnych im Z. Klemensiewicza w Krakowie  Fot. Jakub Strączyński

Nagrody dla młodych filmowców

Nagrodę główną za film pt. „Zguba" otrzymała Zuzanna Kacperak z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu. Nagroda II powędrowała do Alana Zająca i Mateusza Ulatowskiego z ZSPM za film „Kartky – kuszenie deszczowej nocy" (swoją nagrodę przyznało im także jury uczniowskie). Miejsce III zajęły ex aequo: „Nie wierzę w przesądy" Roksany Ćwierz oraz film „The Last Lap" Rocha Klupiego (również z ZSPM).

Wyróżnienia otrzymały filmy:

  • „Niedzielny wypoczynek" Joanny Jasińskiej z kl. 4cf – za poczucie humoru i zabawę konwencjami,
  • „Pizza II" Macieja Miklaszewskiego z kl. 2df – za miłość do kina i pizzy,
  • „Guitar Recording" Szymona Koniarza z kl. 1df – za profesjonalną realizację reportażu.

Nagroda publiczności VI Konkursu Filmowego przypadła filmowi „The Last Lap" autorstwa Rocha Klupiego. W konkursie na plakat filmowy nagrody otrzymali: III miejsce – Roksana Ćwierz, II miejsce – Nikola Dyna i I miejsce – Martyna Jurkiewicz.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem