Im bliżej zimy, tym sytuacja ukraińskich żołnierzy na froncie będzie trudniejsza. "Wyborcza" organizuje kolejny konwój humanitarny z pomocą dla walczącej Ukrainy. Tym razem chcemy wesprzeć żołnierzy z 24. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To już czwarta taka akcja "Wyborczej". Od wiosny tego roku, dzięki hojności czytelniczek i czytelników oraz darczyńców, zebraliśmy sprzęt i produkty o łącznej wartości ponad 500 tys. złotych. Wsparliśmy m.in. internat dla osób ze schorzeniami psychicznymi i neurologicznymi w Bracławiu oraz szpitale w Winnicy, którym dostarczyliśmy leki i sprzęt do leczenia rannych żołnierzy. Za zebrane pieniądze kupiliśmy również generatory, apteczki, kamizelki kuloodporne i kolimatory, które trafiły na front.

Tym razem, wspólnie z mieszkańcami miejscowości przygranicznych, chcemy wesprzeć żołnierzy z lwowskiej 24. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. - Im bliżej zimy, tym sytuacja będzie coraz trudniejsza - opowiada Mykoła Dziubiński, jeden z organizatorów pomocy, która z położonych pomiędzy Lwowem a granicą miejscowości trafia bezpośrednio na front. Dziubiński jeździ średnio raz na dwa tygodnie do "24" ze wszystkim, co uda mu się zebrać. Mieszkańcy nadgranicznych miejscowości z własnych pieniędzy kupują walczącym żołnierzom jedzenie, odzież, środki higieniczne, a nawet samochody. - Potrzeby przerastają nasze możliwości - przyznaje jednak. Żołnierze potrzebują przed zimą śpiworów, butów, kurtek, termosów, generatorów. Nieustannie proszą też o leki i sprzęt do skuteczniejszej walki z najeźdźcą - celowniki optyczne czy kamizelki kuloodporne.

Pieniądze będziemy zbierać do końca września, a konwój pojedzie na Ukrainę na początku października.  

W pomoc, tak jak poprzednim razem, zaangażowały się już Fundacja Twoja Widzialna Ręka, Team Kraków dla Ukrainy i Fundacja Zdrowia Publicznego. Wpłaty prosimy kierować na konto tej pierwszej (77 1600 1039 1898 3734 1000 0001) z tytułem przelewu "Pomoc dla 24". Dziękujemy!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wpłacać nawet najmniejsze kwoty.
  POMAGAĆ, POMAGAĆ tak jak każdy może.
  już oceniałe(a)ś
  14
  3
  Wpłacajmy, ta walka tam, to także w naszej sprawie.
  Pomoc Polaków, tych czynnych, trwa już długo, a to jeszcze nie koniec.
  Wytrwajmy !
  już oceniałe(a)ś
  11
  3
  Bardzo proszę o link bezpośrednio do wpłaty. Pozdrawiam.
  już oceniałe(a)ś
  4
  2
  Warto by wydrukować ulotki po ukraińsku w tej sprawie wraz z numerem konta i umieszczać na przedniej szybie na samochodach z ukraińską rejestracją stojących na parkingach w galeriach handlowych. Odzew z pewnością będzie bardzo duży i zbiórka przyspieszy
  już oceniałe(a)ś
  2
  1