20. urodziny to już poważna sprawa. Sacrum Profanum, który od początku przekracza muzyczne granice, z okazji jubileuszu zaskoczy spojrzeniem w przyszłość. Bo kto, jeśli nie my, ma wpływ na to, czego już za chwilę może nie być? Motywem przewodnim 20. edycji festiwalu są "Gatunki zagrożone wyginięciem".

Hasło tłumaczy Krzysztof Pietraszewski, dyrektor artystyczny Sacrum Profanum. – Chcemy zwrócić uwagę na ekologię, bo wiele osób nadal lekceważy ten temat. Każdego roku ginie masa gatunków zwierząt, a skala zanieczyszczeń i zmian klimatu rośnie w szybkim tempie. Dlatego oddajemy głos artystom, których twórczość skłania do zmiany postawy wobec naszej planety.

Twórcy chcą też zwrócić uwagę na gatunki muzyczne, które tracą popularność. – Awangardowa twórczość pobudza kreatywne, innowacyjne myślenie, które wywiera pozytywny wpływ na naszą codzienność. Dlatego różnorodność kulturalna, tak samo jak bioróżnorodność, jest bezcenną wartością. Tymczasem muzyka współczesna, szczególnie ta z nurtu alternatywnego i eksperymentalnego, nie przetrwa bez mecenatu i wsparcia publiczności. To zadanie dla nas wszystkich – apeluje Pietraszewski.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Ania Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze