"Polska Zrzutka Obywatelska. Zbroimy Ukrainę" ma za zadanie sfinansować zakup broni dla walczących na froncie ukraińskich żołnierzy. W pierwszej kolejności dochód zostanie przeznaczony na helikoptery do ewakuacji rannych z pola walki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Akcja cyklicznych zbiórek ma umożliwić Polakom wsparcie militarne Ukraińców. Helikoptery, które są pierwszym celem zrzutki, to śmigłowce ewakuacyjne MI2, produkowane przez ukraińską firmę. Zostaną przekazane Głównemu Urzędowi Wywiadowczemu Ukrainy, który obecnie takiego sprzętu potrzebuje. Jedna maszyna kosztuje 2,7 mln zł. Organizatorzy planują zakup trzech takich śmigłowców. Jeśli akcja się powiedzie, będą kolejne cele.

Pieniądze można wpłacać dzięki serwisowi Zrzutka.pl.

- Tę wojnę wygrywa teraz artyleria i zwiad, więc myślimy też o armatach, dronach i broni do walki z dronami - zapowiada Bożydar Pająk, krakowianin, inicjator akcji.

Powtórzmy sukces Bayraktara

Organizatorzy akcji - Fundacja Widowisk - liczą na duże zaangażowanie społeczne. O tym, że jest ono możliwe, przekonaliśmy się podczas zbiórki na Bayraktara dla Ukrainy po apelu Sławomira Sierakowskiego.

To ludzie, którzy się zrzucą, są współtwórcami tej zbiórki. Nie zgadzam się z głosami, że zbrojenie Ukrainy jest kontrowersyjne. Myślę, że pokój i życie ludzkie będzie można ocalić wtedy, kiedy Ukraina będzie miała solidną broń, którą wyprze wroga ze swojego terytorium

- podkreśla Bożydar Pająk.

Poświęceni Ukrainie

Fundacja Widowisk Masowych działa w Polsce od 2014 r,, zajmuje się organizacją wydarzeń kulturalnych, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego "Wschód - Zachód". Po wybuchu wojny w Ukrainie zaangażowała się w pomoc humanitarną i doposażanie ukraińskiego wojska.

Członkami honorowi sztabu organizacyjnego "Polskiej Zrzutki Obywatelskiej: są gen. Roman Polko i Jan Piekło, były ambasador Polski w Ukrainie. Z nimi oraz z ukraińskimi wojskowymi konsultowane są kolejne przedmioty zakupu.

- Polska Zrzutka Obywatelska to gest, który świadczy o tym, że o Ukrainie myślą zwykli obywatele i chcą jej pomóc. Daje bezpośrednie uczestnictwo w gromadzeniu środków wojskowych - zaznacza Jan Piekło.

Ambasadorami akcji są Maja Kapłon, Adam Grzanka i Natalia Panczenko.

Jeśli chcesz wesprzeć ukraińskich żołnierzy, wejdź na stronę Polskiej Zrzutki Obywatelskiej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dokładam się, pamiętajmy też o zrzutce na drony Warmate
  już oceniałe(a)ś
  11
  2