Chcemy wesprzeć szpital wojskowy i ośrodek psychiatryczno-neurologiczny w położonym niedaleko Winnicy Bracławiu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na transport do Winnicy czekają już antybiotyki, leki przeciwbólowe, specjalistyczne opatrunki i sprzęt dla szpitala wojskowego, wózki inwalidzkie, środki higieniczne. Udało się je zebrać i kupić dzięki zaangażowaniu zarówno czytelników "Wyborczej", jak i prywatnych firm i fundacji. W naszą akcję zaangażowały się ponownie Team Kraków dla Ukrainy, Fundacja Twoja Widzialna Ręka, Fundacja Zdrowia Publicznego. Mikroskopy przekazała firma ZEISS Polska, a leki szpital uniwersytecki i politechnika w Akwizgranie wspólnie z zabrzańską Fundacją Rozwoju Kardiologii.

W sobotę (23 lipca) do Winnicy ruszy kolejny transport humanitarny "Wyborczej" z pomocą dla szpitali i wojska. Pojedziemy również do położonego na południe od Winnicy Bracławia, gdzie działa ośrodek psycho-neurologiczny dla osób starszych. Ośrodek zajmuje się ciężkimi przypadkami schorzeń i ma w tej chwili pod opieką ok. 200 osób. - Jest bardzo ciasno, ponieważ na początku wojny musieliśmy przyjąć ok. 50 osób z ośrodka w Słowiańsku. Brakuje nam właściwie wszystkiego - apeluje Ołeh Klimenko, dyrektor ośrodka. Tymczasem niektóre sprzęty, jak na przykład pralki, mają po kilkadziesiąt lat. Podopieczni Klimenki dotychczas nie doczekali się pomocy humanitarnej. Potrzebują zarówno pampersów, pieluchomajtek, jak i elektrokardiografów, wózków inwalidzkich, samochodu do przewożenia chorych (ten, którym dysponują, lada chwila rozsypie się ze starości), gier dla lżej chorych pensjonariuszy.

- Przy okazji wyjazdu chcemy też wspomóc żołnierzy. Z naszych informacji wynika, że bardzo potrzebują apteczek, ale też środków do walki z insektami, które są prawdziwym utrapieniem na froncie. Zachęcam do nawet niewielkich wpłat. Każdy grosz jest ważny - przypomina Alicja Szczepańska, prezeska Fundacji Twoja Widzialna Ręka.

Wpłaty prosimy kierować na konto 77160010391898373410000001 z tytułem przelewu "Pomoc dla Winnicy".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem