Solura, miasto partnerskie Krakowa, przyjmie do siebie 50 uchodźców, którzy uciekając ze z Ukrainy znaleźli w stolicy Małopolski czasowe schronienie. W piątek, 1 kwietnia, zorganizowany zostanie transport z Krakowa. Zbiórka dla chętnych przy stadionie Wisły (ul. Reymonta 20) od godziny 14.30. Wyjazd do Szwajcarii jest zaplanowany o godz. 16.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Urząd Miasta Krakowa przygotował specjalną ulotkę w języku ukraińskim, w której osoby zainteresowane wyjazdem do Solury mogą znaleźć najważniejsze informacje na temat zakwaterowania, warunków pobytu, świadczeń i procedur oraz możliwości wsparcia oferowanego przez Miasto Solurę. Ulotki są dystrybuowane w punktach recepcyjnych.

Ulotkę w języku ukraińskim znajdziesz TUTAJ (dostępne jest też tłumaczenie na jęz. polski).

Szwajcaria dla Ukraińców

Jak informuje Urząd Miasta Krakowa, w celu szybkiego i niebiurokratycznego przyznania ochrony Szwajcarska Rada Federalna uruchomiła status ochronny „S" dla Ukraińców uciekających przed wojną. Daje im to prawo pobytu w Szwajcarii bez konieczności przechodzenia zwyczajowej procedury azylowej. Uchodźcy uzyskają możliwość podejmowania pracy zarobkowej, podróży w obrębie strefy Schengen oraz nabędą prawo do korzystania z pomocy społecznej i opieki medycznej. Ponadto wszystkie dzieci w wieku szkolnym (4-16 lat) będą mogły uczęszczać do szkoły w Solurze.

Solura - miasto partnerskie Krakowa

Solura (niem. Solothurn) to szwajcarskie miasto partnerskie Krakowa. Liczy 17 tys. mieszkańców, leży w centrum północno-zachodniej Szwajcarii. Znajdują się tu wszystkie usługi typowe dla średniej wielkości miasta: szpital, gimnazjum, szkoły, żłobki oraz liczne przedsiębiorstwa z różnych dziedzin (technika medyczna, usługi itp.).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Link do ulotki jest do lokalizacji na dysku na prywatnym komputerze autora tekstu :-)
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Szwajcarzy to jednak mają PR. Zabierają 50 osób i już myk artykulik w największej gazecie w Polsce
  już oceniałe(a)ś
  1
  0