W Zespole Szkół Poligraficzno-Medialnych w Krakowie po raz 20. przyznano Literacką Nagrodę "Pawiego Pióra". Młodzi twórcy mogli spotkać się także z poetą, tłumaczem i wykładowcą Jakubem Kornhauserem oraz wybitnym znawcą sztuki filmowej Jerzym Armatą. Był też akcent ukraiński.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Organizowany już od 20 lat konkurs promuje ciekawe, wnikliwe prezentacje literatury współczesnej, nadsyłane przez młodych ludzi ze szkół średnich z całej Polski.

W tym roku nagrodę główną otrzymała Emilia Sagan z Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Z. Klemensiewicza w Krakowie, za prezentację książki Jolanty Brach-Czainy "Szczeliny Istnienia". Nagrodę wręczyła zastępca prezydenta Krakowa Anna Korfel-Jasińska. Nagrodzono również prace uczniów z Rzeszowa, Leska i Jaworzna.

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego 'Pawie Pióro'
Finał Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego 'Pawie Pióro'  Fot. Martyna Baster

Tradycyjnie już rozdaniu nagród towarzyszą spotkania z wybitnymi postaciami literatury i sztuki. - W przeszłości podczas finału konkursu szkoła gościła m.in. Dorotę Terakowską, Hannę Krall, Janusza. L. Wiśniewskiego, Józefa Opalskiego czy Witolda Beresia - przypomniała podczas jubileuszowej edycji dyrektor Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych, Marzena Lenar.

W obecnej edycji młodzi literaci mogli spotkać się z mistrzami opisu świata poprzez język poezji i filmu: poetą, tłumaczem i wykładowcą Jakubem Kornhauserem oraz znawcą kina, redaktorem, autorem wielu opracowań Jerzym Armatą. W ich dialogowanym wykładzie przeplatały się motywy filmowe i literackie, anegdoty, opowieści.

Jakub Kornhauser i Jerzy Armata
Jakub Kornhauser i Jerzy Armata  Fot. Martyna Baster

Podczas finału nie zabrakło też akcentu ukraińskiego. Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych współpracuje bowiem ze szkołą partnerską o podobnym profilu we Lwowie. Na początku wojny krakowska szkoła wysłała do niej list ze słowami wsparcia i ofertą pomocy. W przysłanej ze Lwowa odpowiedzi znalazły się słowa: "Mamy nadzieję, że przetrwamy".

"Podaj rękę Ukrainie" - zaśpiewali na koniec uczniowie. Wśród nich była także ucząca się w ZSPM Natalia z Kijowa.

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego 'Pawie Pióro'
Finał Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego 'Pawie Pióro'  Fot. Martyna Baster

Konkurs w swojej dwudziestoletniej historii wspierał krakowski oddział "Gazety Wyborczej", "Tygodnik Powszechny", drukarnie i firmy poligraficzne. Jubileuszowa edycja odbywała się pod patronatem honorowym prezydenta Jacka Majchrowskiego. Więcej informacji na stronie zspm.malopolska.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem