W Małopolsce powstaje Wojewódzki System Koordynacji Pomocy dla Ukrainy. Dary zebrane przez Małopolan będą trafiać do powiatowych magazynów, a stamtąd strażacy dostarczą je do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych lub bezpośrednio do potrzebujących.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– To, co widzę w Małopolsce, to pełna mobilizacja. Pełna i natychmiastowa. Ale bardzo ważne jest to, by pomagać z głową, w sposób skoordynowany i konsekwentny. Dlatego stworzyliśmy Wojewódzki System Koordynacji Pomocy dla Ukrainy, który utworzy wojewoda wraz z Państwową Strażą Pożarną przy zaangażowaniu starostów i współdziałaniu z organizacjami pomocowymi – zapowiedział Łukasz Kmita, wojewoda małopolski. 

Magazyny z pomocą dla Ukrainy

W tworzeniu WSKPU oprócz wojewody mają uczestniczyć starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu. W każdym z nich ma bowiem powstać powiatowy magazyn pomocy (PMP). To właśnie tam mają być przywożone dary dla Ukrainy – zarówno te gromadzone na poziomie gmin, jak i te zbierane przez organizacje czy po prostu zbiórki indywidualne.

Według założeń przedstawionych przez wojewodę starostowie lub prezydenci miast na prawach powiatu będą odpowiadać za zorganizowanie PMP – odpowiednią segregację i kategoryzację produktów (według listy produktów, które powinny być przekazywane), pakowanie produktów na palety, funkcjonowanie PMP przez 24 godziny na dobę, przyjmowanie produktów, a także podział zebranych rzeczy na te przeznaczone dla Ukraińców przebywających na terenie Polski, jak i te, które będą przewożone na Ukrainę.

Pomoc dla Ukrainy. Powstaje Wojewódzki System Koordynacji Pomocy dla Ukrainy
Pomoc dla Ukrainy. Powstaje Wojewódzki System Koordynacji Pomocy dla Ukrainy  MUW

Za dystrybucję produktów będzie odpowiadać Państwowa Straż Pożarna. To strażacy będą organizować transport darów do składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, ewentualnie do organizacji pomocowych. Również PSP będzie na bieżąco zgłaszać gromadzone produkty do bazy RARS. Do transportu będą wykorzystywane m.in. środki transportu, które Małopolanie już zaczęli zgłaszać pod adresem transport.ukraina@muw.pl.

Pytania/zgłoszenia w sprawie pomocy humanitarnej dla Ukrainy należy kierować na adres: pomoc.ukraina@muw.pl.

Pomoc strażaków

– Już od czwartku nasze dwa autokary przewożą uchodźców z Podkarpacia do poszczególnych lokalizacji w województwach – mówi st. bryg. Piotr Filipek, małopolski komendant wojewódzki PSP.

Zgodnie z apelem Komendanta Głównego od soboty jednostki ochrony przeciwpożarowej PSP i OSP gromadzą sprzęt niezbędny dla kolegów strażaków ukraińskich, m.in. sprzęt podstawowy, gaśniczy, węże, hełmy, zabezpieczenia, zestawy medyczne.

– W tym momencie mamy 180 palet sprzętu przygotowanego do dalszej dystrybucji. Od początku bierzemy również udział w organizacji punktów recepcyjnych. Dajemy wsparcie logistyczne, transport, wyposażenie. Cały czas bierzemy udział w bezpośrednim rozdysponowaniu osób z Ukrainy do poszczególnych miejsc w Małopolsce. Jesteśmy w trakcie współorganizacji pomocy humanitarnej w ramach Powiatowych Magazynów Pomocy. Mamy doświadczenia z pandemii związane z dystrybucją środków, te mechanizmy będziemy wykorzystywać podczas dystrybucji pomocy w ramach skoordynowanego strumienia pomocy dla Ukraińców – zaznacza st. bryg. Piotr Filipek.

Pomoc dla Ukrainy. Powstaje Wojewódzki System Koordynacji Pomocy dla Ukrainy
Pomoc dla Ukrainy. Powstaje Wojewódzki System Koordynacji Pomocy dla Ukrainy  MUW

Wydział Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie pracuje 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu. – Nasi pracownicy dokładają najwyższych starań, aby przyjąć naszych gości i aby te pierwsze chwile pobytu w Małopolsce mimo tak trudnej i tragicznej sytuacji były jak najbardziej pozytywne – mówi Adam Spyra, dyrektor Wydziału Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Pomoc dla Ukrainy. Zbiórki w kościołach

Zbiórki dla Ukrainy prowadzi także Caritas Archidiecezji Krakowskiej. W niedzielę oraz w Środę Popielcową przy kościołach odbywają się zbiórki pieniędzy, które w całości będą przeznaczone na pomoc dla Ukrainy. W każdej parafii archidiecezji krakowskiej można składać potrzebne dary, które będą przekazane we współpracy z wojewodą małopolskim na Ukrainę oraz przeznaczone dla uchodźców, których będziemy gościć tutaj na miejscu.

Archidiecezja krakowska uruchomiła specjalny e-mail: ukraina@diecezja.pl oraz całodobowy numer telefonu +48 780 604 584, pod którym udzielane są informacje dla osób chcących zaangażować się w pomoc. – Prosimy o ciągłe śledzenie komunikatów na stronie internetowej diecezji – www.diecezja.pl oraz Caritasu Archidiecezjalnego – www.krakow.caritas.pl. Znajdują się tam informacje o miejscach przyjmowania darów. Zwracamy uwagę, by do wyznaczonych punktów magazynowych przekazywać te rzeczy, które na ten moment są potrzebne – lista tych rzeczy znajduje się na podanych stronach. Prosimy i zachęcamy do zgłaszania miejsc noclegowych, można to czynić przez podane kontakty lub przez proboszczów w parafii – mówi ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor biura prasowego archidiecezji krakowskiej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ciekawe, jak się łatwo po 4 dniach zaczyna coś tworzyć, kiedy od początku robią to inni. Przede wszystkim KRAKOWIANIE z sercem na dłoni i Urząd Miasta. Wielkie dzięki za dary dla Lwowa, dla tych, co potrzebują. A nie dla partyjnej agitki
  już oceniałe(a)ś
  4
  0