Województwo małopolskie przygotowało dwa specjalne pociągi ewakuacyjne do transportu uchodźców z Ukrainy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kup prenumeratę Wyborczej i pomóż Ukraińcom z Mariupola

Od soboty (26 lutego) obywatele i obywatelki Ukrainy mogą podróżować pociągami i autobusami Kolei Małopolskich za darmo. Teraz przewoźnik włącza się w pomoc dla uchodźców w jeszcze inny sposób.

Koleje Małopolskie dla Ukrainy

– Właśnie uruchomiliśmy pociągi Kolei Małopolskich, które są gotowe przewieźć uciekających z ogarniętego wojną kraju. Nasi sąsiedzi, Ukraińcy, zostaną przewiezieni do domów tymczasowych, w których otrzymają wszystko to, co w tej chwili niezbędne. Mamy także w gotowości autobusy, które wykorzystamy, jak tylko będzie potrzeba dodatkowych kursów. Chcemy wspierać i realnie pomagać tym, którzy dziś są zmuszeni opuścić swoją ojczyznę – mówi Witold Kozłowski, marszałek małopolski.

Możliwość relokacji uchodźców

Skład Kolei Małopolskich czeka na stacji w Tarnowie i jest gotowy do przewiezienia minimum 400 osób. W tej chwili trwa ustalanie potencjalnych tras i miejsc, do których mogą trafić uchodźcy.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita mówi, że uruchomienie pociągu specjalnego daje możliwość szybkiego transportu dużej liczby uchodźców i relokowania ich w różne miejsca województwa.

Władze przygotowały miejsca zakwaterowania dla Ukrainek i Ukraińców nie tylko w Krakowie, ale też w kilku innych małopolskich miejscowościach. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem