Symboliczne gesty, zbiórki darów, pieniędzy, koncerty - Kraków pomaga ogarniętej wojną Ukrainie. Chcesz pomóc? Poniżej publikujemy listę miejsc, w których możesz to zrobić.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kup prenumeratę Wyborczej i pomóż Ukraińcom z Mariupola

W Krakowie mamy prawie 100 tys. Ukraińców, ale z każdym dniem będzie ich więcej, bo uciekają z ogarniętego wojną kraju. "To, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, to olbrzymia tragedia (...). Jesteśmy w stałym kontakcie zarówno z wojewodą, rządem, jak i stowarzyszeniami ukraińskimi (...). Wspólnie z rządem typujemy miejsca, w których uchodźcy będą mogli znaleźć schronienie. Ze stowarzyszeniami ukraińskimi rozmawiamy o formach pomocy, jakie mogą być potrzebne przybyszom. Wierzę, że pomoc będą nieść nie tylko instytucje państwowe i samorządowe, ale także krakowianie, którzy wielokrotnie udowodnili, że nie są obojętni na ludzkie tragedie" - przekazał w odezwie prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Kraków i krakowianie wspierają Ukraińców zarówno symbolicznymi gestami (manifestacje, dzwon Bolesław bijący z wieży ratuszowej w geście solidarności), jak i konkretnymi zbiórkami organizowanymi na terenie prawie całego miasta. Chcesz pomóc?

Tam prowadzone są zbiórki

W Krakowie prowadzone są równolegle zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla ukraińskich żołnierzy, cywilnych ofiar wojny i uchodźców. Oto kilka adresów rekomendowanych na oficjalnej stronie miasta:

* ul. Szeroka 6, Klezmer Hois (codziennie, godzina 9-22),

* ul. Sławkowska 28, Kawiarnio-księgarnia NIĆ (codziennie, godzina 8-20),

* ul. Wiślna 11, cerkiew greckokatolicka w Krakowie, wejście ze strony ul. Olszewskiego, restauracja Padre (codziennie, godzina 9-19),

* aleja Jana Pawła II 232, Nowa Huta Cultural Centre (od 25.02.2022, godziny przyjęcia pomocy 7-22),

* ul. Miodowa 24, Centrum Społeczności Żydowskiej, JCC Kraków (poniedziałek-czwartek, godzina 10-18),

* ul. Berka Joselewicza 2/1, wejście ze strony ul. Brzozowej, ITcloud coworking (codziennie 9-18),

* Stadion Miejski im. Henryka Reymana, ul. Władysława Reymonta 20 (codziennie 12-20).

Czego potrzeba najbardziej?

Chodzi przede wszystkim o:

* leki: bandaże oraz opatrunki, przeciwbólowe, środki dezynfekcyjne, chirurgiczne maseczki i rękawiczki, antybiotyki szerokiego spektrum, preparaty antyhistaminowe, preparaty spazmolityczne, roztwór amoniaku, kwas borowy, preparaty przeciwszokowe, środki do oczyszczenia wody, opaski uciskowe, antyseptyki,

* rzeczy: hełmy kevlarowe, kamizelki kuloodporne, śpiwory, noktowizory, krótkofalówki marki Motorola, reflektory, ciepłe ubranie (np. kurtki, skarpety, buty), koce, materace, generatory prądu,

* środki higieny osobistej: pasty do zębów, szczoteczki do zębów, pieluchy jednorazowe dla dzieci i dorosłych, wkładki higieniczne, grzebienie, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry,

* żywność: woda, żywność z długim terminem przydatności do spożycia, żywność błyskawiczna, batoniki energetyczne, owoce suszone, orzechy, konserwy, kasze błyskawiczne, mieszanki dla dzieci.

Potrzebni wolontariusze i miejsca noclegowe

Jak informuje strona krakow.pl Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie poszukuje wolontariuszy posługujących się językami ukraińskim i rosyjskim, chętnych do zaangażowania się na rzecz społeczności ukraińskiej w Krakowie. Potrzebni są m.in. lekarze, nauczyciele, prawnicy. Zgłaszać się można pod adresem:

https://forms.gle/PbJCPm3FPZPVpNkE9.

Miasto apeluje też do mieszkańców, instytucji i firm o udostępnienie lub wynajęcie lokali mieszkalnych dla uchodźców z Ukrainy. Osoby z Ukrainy potrzebujące mieszkania w Krakowie mogą zgłosić się pod linkiem:

https://forms.gle/5HJhcwsMx7jqfWFi8.

Zbiórka pieniędzy

Oto adresy, pod którymi można składać datki pieniężne:

* Odbiorca: Fundacja Instytut Polska-Ukraina

Nr konta: 61 1600 1013 1893 2582 5000 0002

Prosimy wpisać w tytule: Darowizna na pomoc Ukrainie.

* Odbiorca: Fundacja Zustricz

Nr konta: 44 1750 0012 0000 0000 3829 1904

Prosimy wpisać w tytule: pomoc dla Ukrainy.

* Odbiorca: Fundacja Widowisk Masowych

Nr konta: 40 2030 0045 1110 0000 0413 8860.

Prosimy wpisać w tytule: Darowizna dla Ukrainy.

* Odbiorca: Związek Ukraińców w Polsce - Oddział Szczecin

Adres: ul. Mickiewicza 45, 70-385 Szczecin

Nr konta: 20 1090 1492 0000 0001 4312 2731.

* Odbiorca: Fundacja Centrum Edukacji i Twórczości Edu&Art

Nr konta: PL 41 1600 1013 1861 6481 8000 001

Prosimy wpisać w tytule: Darowizna dla Ukrainy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Brawo Kraków, działamy
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Pomagajmy!
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Jak myślicie: lepiej dawać rzeczy czy pieniądze np. na PAH?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0