Grają tradycyjny taneczny i wokalny repertuar z Podlasia i zachodniej Białorusi. Choć dziś mieszkają w innych miastach, m.in. w Warszawie, otwarcie przyznają, że tęsknią za magiczną atmosferą rodzinnego regionu. Dlatego tam, gdzie akurat są, tworzą ją ad hoc za pomocą głosu i instrumentów. Muzyki Hajdy Bandy posłuchamy w niedzielę w Strefie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kto już ich słyszał, potwierdza: Hajda Banda to zjawisko na folkowej scenie. Zespół najlepiej czuje się w polkach, oberkach, kujawiakach i walczykach granych po obu stronach Puszczy Białowieskiej. Wśród inspiracji wymieniają mistrzów muzyki wiejskiej, tj. Edmunda Brożka, Wiktora Wołkowyckiego, Stanisława Rosę i Wierę Grygoruk. - Naszą muzykę charakteryzuje oryginalność i… bardzo szybkie tempo – przyznaje z uśmiechem Daria Butskaya, skrzypaczka i wokalistka, założycielka zespołu.

Muzyka z pogranicza

Grupa zawiązała się w 2021 roku. - Zaczęłam realizować program stypendialny „Gaude Polonia" przy Narodowym Centrum Kultury w Warszawie. Moim celem było poszukiwanie repertuaru z pogranicza polsko-białoruskiego. Jeździłam na badania terenowe, szukałam muzyki w archiwach. Choć na początku byłam przekonana, że trudno będzie coś znaleźć, szybko okazało się, że muzyki na Podlasiu nie brakuje. Postanowiłam, że znajdę chętnych instrumentalistów oraz wokalistów i razem będziemy kultywować podlaskie tradycje muzyczne. Na żywo! – opowiada Butskaya.

Krakowski debiut

Artyści szykują się do wydania debiutanckiej płyty. Materiał nagrali w listopadzie 2021 roku w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Hajdę Bandę można wspomóc – na stronie Zrzutka.pl trwa zbiórka, z której dochód artyści w całości przeznaczą na wydanie albumu.

Hajda Banda wystąpi w składzie: Daria Butskaya (skrzypce, śpiew), Kasia Dudziak (basy, śpiew), Nika Jurczuk (skrzypce, śpiew), Mateusz Dobrowolski (bęben obręczowy), Paweł Iwan (cymbały, śpiew) i Kuba Zimończyk (harmonia trzyrzędowa). Zespół nigdy wcześniej w Krakowie nie grał – koncert w Strefie będzie ich debiutem.

Koncert Hajdy Bandy w niedzielę o godz. 20 w Strefie (św. Tomasza 31). Bilety w cenie 40 zł na stronie kupbilecik.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Gdyby nie obecna sytuacja, chętnie by się wybrała, ale teraz nie mam nastroju do zabawy... :(
już oceniałe(a)ś
0
0